• Pohádka

Vítězný lid (1977)

Vyhrocená politická témata pouze formou objektivního dokumentu, jako hraný film to musí skončit jako tady - nudné, otravné, neúplné. Pántik v roli Gottwalda je nekoukatelný.

Až bude padat hvězda (1976) (TV film)

Povedená TV-inscenace s kvalitním hereckým ansámblem té doby. Mladá Medvecká a mladý Hrušínský jsou opravdu krásná dvojice - herecky i pro oko. Námět sám o sobě ale dosti smutný až depresivní - život holt není peříčko!

Das Brot des Bäckers (1976)

Banální příběh z každodenního života pekařského učně v jedné soukromé rodinné pekárně, která se dostane do nečekaných problémů, když hned vedle otevře nový supermaket s vlastní pekárnou. Mladý učeń pozná dvě dívky - ve slabé chvilce se zaplete s tou, kterou nemiluje a kterou pak rychle odmítne, sblíží se s tou pravou a s ní potom odchází pryč...Nezábavná západoněmecká produkce, kterou nezachrání ani pár krátkých nahatých scén.

Lorna Doone (1976) (seriál)

Tahle BBC TV-adaptace stejnojmenné knihy (napsal R.D.Blackmore) je pro mě snesitelná, i když příběh/námět jako takový moc ráda nemám. Podrobná obsahem a celkem koukatelná TV-inscenace s dobrou výpravou i hereckými výkony.

Nedokončená novela (1976)

Bujné fantazii autora literární předlohy se nevyhnula ani filmová adaptace, a tak vznikla nereálná a překombinovaná slátanina, alespoń že velmi dobře natočená v "poklidném akčním tempu".

O Terezce a paní Madam (1976) (TV film)

Ráčkující a ze řetězu utržená Janžurová jde notně na nervy, ale děti se určitě pobaví a to je hlavní.

Parta hic (1976)

Klasické socialistictické komediální kino s výbornými herci a inteligentním humorem. Politicky tady opět nemám, narozdíl od většiny, sebemenší problémy, naopak.

Přejezd Cassandra (1976)

Řešení už tak podivně vzniklého problému je zde technicky i politicky naprosto nesmyslné, nelogické, opravdu jen filmové pro zábavu, pokud tedy vyložené nesmysly někoho baví. Problém by se dal a hlavně by se musel v Evropě té doby řešit úplně jinak. Jediné výpovědní hodnoty tohoto dílka jsou, že před USA je vždy třeba se míti hodně na pozoru a že Západ považoval (považuje?) Východ za něco méněcenného, za smetiště, kam se dá odkládat kdejaký, i ten nejnebezpečnější, sajrajt...Že by si tehdejší Východní blok nechal zatáhnout jen tak na své území něco takového a vůbec něco ze Západu, to je holý nesmysl, produkt chorobného západního myšlení...Hvězdné obsazení určitě v té době táhlo a možná táhne i po letech. Já osobně Lorenovou nemusím a sem vůbec nepasuje, Harris je odpudivý a svým zjevem tahne film ještě více dolů. Chvílemi otřesná uši trhající hudba se snaží vybičovat napětí na nejvyšší možnou míru...Jedna hvězda za Ingrid Thulin, O.J.Simpsona, hezké záběry na krajinou jedoucí vlak, hororové záběry starého mostu a dobře zfilmovaný/ztrikovaný propad části vlaku na konci filmu.

Soukromé neřesti, veřejné ctnosti (1976) odpad!

Odvaha režiséra je zde i na 70.léta obdivuhodná, ale nahota v psychadelické podobě příliš nefunguje, alespoń tady ne. To neustálé a zdlouhavé lezení, hemžení, vlnění, proplétání, tančení atd. mi lezlo po čase už notně krkem. Hlavní hrdina (Lajos Balázsovits) je permanentně nahý, zatímco jeho přítel (Franco Branciaroli) má na sobě permanentně různé košile a hávy - nevěřím, že by to bylo kvůli kontrastu dvou postav, ale Franco B. se prostě styděl/neměl na to. Teresa Ann Savoy si tady střihla dokonce hermafrodita, ale ke zklamání všech milovníků podobné "havěti" se jednalo jen o maskérský podfuk = T.A.Savoy je/byla totiž od přírody úplně normální žena a matka dvou dětí. Pan režisér nám možná také poodkryl některé ze svých tělesných praktik/zálib, a to v obrazech, kdy voják (hlavní protagonista) kopuluje na hermafroditovi a hned nato kopuluje hermafrodit na vojákovi - proti gustu žádný dyšputát!...I když nám tady Laura Betti pár vteřin pomasturbuje hlavního protagonistu a role jí vzhledem k jejímu divokému civilnímu životu opravdu sedí, celkově tu působí jako pěst na oko... Psychadelický "výlet do nahatého Rakouska-Uherska" ve stylu "soft-sex-jatek" mi už nesmí na oči!

Stratená dolina (1976)

Crazy komedie na téma ochrana životního prostředí - pravděpodobně ojedinělá kombinace v historii kinematografie. Snad proto celkem nízké hodnocení od většiny diváků, neb u závažných témat se spíše očekává zpracování důstojnější formou...Krejzy komedie, kde se pár věcí sice nepovedlo, ale celkově jde o dobrou, neotřepanou a nezvyklou zábavu. Mně osobně lezly krkem otřesně zdlouhavé úvodní titulky doprovázené ještě otřesnější hudbou, která by sedla k patetickému heimat-filmu, ale určitě ne ke krejzy komedii. Místy pak dosti uřvané včetně občas příliš popuštěné uzdě, jinak skvělého, Jozefa Kronera. Stella zde podpořila česko-slovenskou vzájemnost, kterou přes-mrtvoly-jdoucí "demokracie" zničila, a oživila film svým nenapodobitelným hereckým umem a šarmem.