• Pohádka

Hvězdy nad Syslím údolím (1986) (seriál)

Unylé a zvětšího i nudné = klasický rukopis pana Filipa. Tohle nemohla zachránit ani tehdejší herecká elita, jako i řadu jiných výtvorů tohoto "rezižéra"!

Skleněná panna (1995) (seriál)

Možná jsem v době sledování tohoto dílka byla už trochu "přesycena" příběhy Catherine Cookson, neb jsem zkoukla snad všechny, co jsou k mání. Nevím. Tenhle příběh mi připadal už poněkud tuctový bez větší jiskry a oba hlavní protagonisté mě typově příliš nezaujali. Filmová adaptace pro mě tak na jedno zkouknutí, podruhé už jsem se docela nudila, i když romány/příběhy od Catherine Cookson miluji.

Evropa, Evropa (1990)

Absolutně nedůvěryhodný film = jak všechno tomu chlapci vychází a prochází je opravdu podivné až pohádkové. Vedle několika zajímavých momentů a scén se najde i řada scén doslova nesmyslných a nepřesvědčivých. Mimo jiné i urychlený, plytký a nic neříkající konec sráží film až na úplné dno...A hned úvodní scéna mi zvedla žaludek i adrenalin, protože "obřízka" je něco odporného, nelidského a zpátečnického, něco, co muže zohyzdí a ponižuje!!!

The Dwelling Place (1994) (seriál)

Tohle už nelze nazvat ani červenou knihovnou, tohle je nádherná moderní pohádka bez kouzel a čár, vystavěná na spoustě "pohádkových" náhod a situací, které by se v reálu asi těžko odehrály. Opět bravurně "sesmolený" hutný příběh z pera Catherine Cookson, který nenechá jedno oko, zvláště to ženské, suché...Jediný malinký rušivý element filmu jsou moderně "natrvalené" vlasy hlavní představitelky = takto upravená kštice mi prostě nepasuje do začátku 19.století.

Na křídlech naděje (1997) (TV film)

Červená knihovna zalitá velmi ostrou "omáčkou", jejíž hlavní ingredience jsou utrpení, válka, nemoc a smrt. Místy dosti smutný příběh, ale "konec dobrý, všechno dobré". Adaptace románu od Catherine Cookson.

Na předměstí (1989) (TV film)

Cookson si tady trochu zaexperimentovala se spiritualismem, věcí, která vůbec není mým šálkem čaje. Jak předvedla scénu "neštěstí v lodičce osazené dvěma děvenkami na rozbouřené vodě" ve svém románu Catherine Cookson nevím, nečetla jsem, ale zfilmovaná byla tahle scéna velmi nepřesvědčivě a vina Dominica (Sean Bean) na tomto neštěstí mi také jaksi unikla...Owen Teale zahrál roli těžkým životem zoceleného nádeníka/později předáka Johna O´Briena tak bravurně a tvrdě, že, ač postava kladná, byl místy až "odporný"/nesnesitelný a přitom je ho divákovi upřímně líto.

Girl, The (1996) (TV film)

Cookson zde posouvá svoji typickou drsnou romantiku až na samou hranici červené knihovny, ale opět nesklouzne až do nesmyslné naivity a přeslazenosti. Příběh si celou dobu drží slušné niveau a určitě, jak je u Catherine Cookson již zvykem, zaujme všechny, romantiku vyhledávající diváky.

Král posledních dnů (1993) (TV film)

Po slibném začátku se to celé pomalu, ale jistě začne rozpadat v celkem předvídatelnou frašku. Příjemné vidět celou řadu našich herců v menších rolích. Sabina Remundová se mi velmi líbila typem i projevem v roli středověké dcerky...Námět nebyl, bohužel, využit tak, jak by mohl být!

Slunce života (2016)

Příjemná přirozená nahota a nečekaný originální konec. Jinak celkem nudné upovídané drama, plácající se mezi doktorovou ordinací, plážemi a nočními kluby.

Chvění (1990) odpad!

Americká pohádka pro děti a pro dospělé s mozkem dítěte!