• Pohádka

Velké manévry (1955) odpad!

Film o ničem. Stoprocent konverzační milostný dryják, kde nepomohly ani vyčpělé pastelové  kostýmy a uchu lahodící Vinklářův kouzelný dabing. Naprosto mimo mísu obsazená bezkrevná a přestárlá hlavní protagonistka. BB těsně před výbuchem BB-sex-symbol-kultu. Philipe-donchuán, ne díky! Můj obdiv všem, kteří si tuhle velenudu dají podruhé, potřetí atd. a hledají a vidí v tom opět něco, co v tom vůbec není - ale proti gustu žádný dyšputát.

Velký bazar (1973)

Prvních 60minut téměř geniální humor, nezávadný i pro děti a v dobrém tempu - ze spousty skvělých gagů jen těžko vybrat ten nej - mě opravdu odrovnalo "topení v podlaze". Posledních ca.20minut kvalitního humoru kvapem ubývá, ale pár zábavných hlášek a momentů se tu najde.  Zejména za první ca. hodinu nabitou kvalitní zábavou neváhám hodnotit poměrně vysoko.

Velký šéf (1969)

Bláznivá komedie z dob, kdy se lidé ještě chodili do kin opravdu pobavit, a která stojí hlavně na skvělém dynamickém původním českém dabingu.

V erbu lvice (1994)

Chvíli jsem si zvykala na tuto zfilmovanou legendu a adaptaci literární předlohy a posléze jsem musela uznat vysokou kvalitu filmu a profesionalitu a vytříbený vkus režiséra Ráži. Na malém prostoru a bez početného komparzu, zato ale s výborně vybranými herci, skvělou výpravou a krásnými (českými)exteriéry podal režisér Ráža věrohodný a unikátní obraz raného středověku u nás... Michal Dlouhý je úžasný jako potulný německý minstrel, Boris Rösner má/měl vše potřebné pro role drsných a tvrdých chlapů, čiší z něj divoká mužnost a je velmi přitažlivý...Velmi příjemné vidět zřídka "používanou" slovenskou Evu Krížikovú...Ale všichni zúčastnění aktéři jsou na jedničku... Po r.1989 natočit takovýhle skvost, klobouk dolů! Stará poctivá filmařina se holt nedá zapřít...Bonbónek pro filmové fajnšmekry!

...verdammt, ich bin erwachsen (1974)

Velmi málo dospívání a prvních lásek. Příběh se točí spíše kolem všedního, nezáživného života v jedné vesnici.

Versailles (2015) (seriál)

Technická kvalita super, výprava a kostými jakbysmet. Ale: otravný a utahaný děj, vše příliš stylizované a na bod mrazu vybroušené, nemajíc nic společného s realitou té doby. Vrcholem je totálně kontrolovaná nahota/erotika = tak stupidní a průhledné triky jsou doslova výsměchem nám divákům = 1.mužská postava se zvedne nahá z postele a jde proti kameře, ale mezi postavou a kamerou stojí velké křeslo, takže akorát tak scéna pro milovníky renesančního nábytku. 2.po "orgiích" leží ca.tři unavení muži na posteli a mají technicky přesně a bezdůvodně zakrytý jen střed svého těla, tzn. pan režisér nám neustále připomíná "POZOR, je tady kamera"! 3. nahý muž se odvaluje s druhého muže a v momentě, kdy už padá na záda ještě stihne přetahnout přesně přes "střed vesmíru" nějakou plachtu = opět "BACHA,kamera", a tak bych mohla pokračovat doaleluja. Občas si snad přijde pánské publikum na nějaké to dámské poprsí, ale zázraky nečekejte. Seriál jsem nedokoukala, neb na takové špeky pro děti a blbce nejsem stavěná. Haj-sosajety té doby nebyla určitě tak prudérní, jak nám ji zde kreslí páni režiséři, páni mistři, ale mistři akorát tak na podvody a nesmysly. Zazobaná parta se rozhodla vstoupit do světa filmového byznysu, tak tam vstoupila, proč ne, diváků-imbecilů je přece spousta.

Versailles - Série 1 (2015) (série)

Katastrofa technicky i obsahově. Zkouknuto na dvd - komplet hozeno dozelena, zelené osvětlení potažmo zelené filtry jsou nesnesitelné, pokud tedy nemilujete zelenou...Celkem zajímavý námět je totálně zničen extrémně pomalým tempem děje, zbytečnými rádoby filosofickými, ale přitom stupidními, nesmyslnými a zdlouhavými dialogy. Některé dějové linky mohly být klidně vynechány a naopak jiné prohloubeny - nestalo se tak = zajímavý děj je proto zadušen tím nezajímavým, zbytečným. Ačkoli se posouváním děje v rozplétání jednotlivých záhad tempo trochu rozhýbá, dostane ale smrtelnou ránu v poslední epizodě, kde sledujeme ca. padesát minut víceméně jen umírající princeznu a zdrcené obličeje kolem ní...Pokud divák začne rovnou až sérií 2, o nic nepřijde a dějově navazuje série 2 tak, že se vlastně ne-úplně-tupý-divák bez dějové linky série 1 bez problémů obejde.

Versailles - Série 2 (2017) (série)

O poznání kvalitnější než série 1, ale zázraky opět nečekejte. Přinejmenším nabízí děj více zápletek a tempo jeho posuvu je rychlejší, avšak na pár extrémně otravných zdlouhavých propadů se připravte. Také příjemnější kolor pro oči i pro celkový dojem, neb zelené osvětlení/filtry jsou zde potlačeny na minimum...Mužská nahota opět na bodu mrazu, ženskou nahotu včetně full-frontal zachrańuje jako jediná, a to frekventovaně, odvážná Anna Brewster v roli Marquise de Montespan. V některých momentech jsem byla fascinována precizní mimikou/herectvím Harry Hadden-Patona v roli Gastona.

Versailles - Série 3 (2018) (série)

Kvalitou obsahu návrat k sérii 1 a navíc tady docházely nápady a lepilo se, jak jen se dalo! Opět úmorně nudný a hlemýždím tempem se vlekoucí děj s doslova otřesnými zvraty - buzinky se jako mávnutím kouzelného proutku stanou heteračkami, aby se nakonec opět jako po vypití zázračného elixíru magistra Homoděje navrátily ke své původní sex-orientaci v a-la-červená-knihovna zakončení celého seriálu. Plytce a jakoby okrajově, i když se jedná o jednu z hlavních dějových linií, vykreslené lidové povstání je další "perla", ke všemu zakončená/vyřešená ve stylu a la Žán Maré a jiných dobrodružných oddychovek z 50-tých a 60-tých let, což mi do stylu ponurého seriálu 21.století příliš nesedí. A takových "závad", včetně poněkud zbrkle urychleného konce celého veledíla, je tu celá řada a na stravitelnosti té óbr nudy to určitě nepřidá, naopak.

Ve službách krále (1961)

Klasická Jean Marais-romantika, kterou však scéna s vlky přehoupla do pohádkového žánru. Dynamičtější je originální zvuk (+ titulky) než uhlazený český dabing.