• Pohádka

Za volantem nepřítel (1974)

Netradiční prostředí taxislužby ve spojení s jednou s politických krizí naší historie. Obdivuhodně dobře natočené = lehce a nevtíravě. U mě boduje i Petr Skarke jako velmi dobrý herec a velmi přitažlivý muž.

Zbraně pro Prahu (1974)

Námět zajímavý, ale jeho povrchní a laciné zpracování nadchne tak jedině děti.

Zikmund řečený Šelma ryšavá (1986) (TV film)

Milovníci Hrušínského extrémní deklamace/intonace si tady opět přijdou na své. Extrémní protahování konce slov/vět, kde se ještě ke všemu konečná slabika většinou sníží o pár tónů, jako by "dodělávala"/uvadala, je pravděpodobně světová rarita v oblasti hereckého přednesu. Někdy to sedne, někdy to je k zasmání a někdy to leze dost na nervy. Výborný herec a nepřekonatelný Švejk nikdy nebyl tak úplně můj šálek čaje.

Zimní víla (1999) (TV film) odpad!

Opět další porevoluční pohádkový úděs. A proboha, co to (zejména) v té pohádkové hospodě mají za svíce a plameny vůbec, divákům to doslova vypaluje oči, jak je to nepřirozeně silné. Nebo je "vada" na mojí, jinak úplně OK, LCD-TV? Nakonec se vlastně nic neděje, neb tohle dílko už mi nesmí na oči.

Z Lark Rise do Candlefordu (2008) (seriál)

Tohle se BBC opět povedlo. Přesně tak, jak to mám ráda. Bohatý děj=bezpočet rozmanitých figurek, postaviček a postav, jejichž osudy se proplétají v řadě naivních, komických, smutných i srdcervoucích sociálních interakcí. Tolik porozumění, lásky a vzájemné pomoci mezi lidmi z různých vrstev společnosti nenajdete hned tak v jakémkoli jiném seiálu. Při některých scénách se prostě nelze ubránit slzám. To vše umocněno kouzelnou výpravou a naprosto exkluzivními hereckými výkony. Pohlazení po duši vysoké kvality!

Zlaté dno (1942)

Kapitalismus/podnikání skrze růžové brýle. Naivní a nereálné. Místy velmi laciný a trapný humor. Burianovy občasné záměrně vyspekulované přeřeky/zakoktávání jsou nesnesitelné...Chlapeček kupující napínáčky a holčička kupující krásnou knihu jsou exceletní!

Zlatokopové z Arkansasu (1964)

Vedle legendárních a dnes už  klasických, také západoněmeckých, májovek je tohle velice mdlé a amatérské. "Kańon" Berounky je přepychový!

Zločin na Zlenicích hradě (1971) (TV film)

Komorní krimi do prostředí středověku moc nepasuje. Bez odpovídající výpravy a akčnosti je z toho jen upovídané a nudné lezení sem a tam. A to mě opravdu neba.