• Pohádka

Černá svíce (1991) (TV film)

Catherine Cookson v tomto svém románu dost spekulovala a "kroutila" realitu tak, aby mohla vystavět příběh podle svých představ. Nakonec ale přece jen "ustála" velmi zajímavý a napínavý příběh. Jeden z románů, kde lze vidět, že C.C. se vůbec neostýchala začlenit do svých příběhů i "věci" hodně nepříjemné, ba dokonce drsné.

Černý Petr (1963)

Lidově pohledný 18-tiletý hlavní představitel, jinak typická ukázka filmového braku západního typu. Improvizované dialogy jsou tady doslova katastrofální. Jako většina "nové vlny", je i tento výtvor natolik "lidový" a zároveń tak vysoce intelektuální, že oslovuje pouze obecenstvo s velmi nízkým IQ...Ještě že nastoupivší "normalizace" tuhle úpadkovou "vlnu" utla a dala jí na dalších ca.20let STOPku!...Trefný komentář uživatel jerrik7

Černý Tulipán (1964) odpad!

Filmová břečka, která mě míjela tehdy a míjí mě i dnes, nostalgie se tak nekoná. Delona jsem nikdy nemusela a nemusím.  Hodnotit filmy z nostalgie je dosti zcestné, ale dá se to pochopit.

Čerte, tady straší! (1998) (TV film)

Celkem příjemná krátká pohádková TV-inscenace. Celé to táhnou výborným herectvím Hálek, Kostelka a Kubec. Stivínová dokonale ruší pohádkovou atmosféru svojí příliš civilní róbou a vůbec svým vzhledem a la "barová zpěvačka".

Čertův švagr (1984) (TV film)

Milá socialistická klasika, tady ale jaksi spíchnutá horkou jehlou = vyčpělé/chladné kulisy, mdlé herecké výkony s vyjímkou přepychového Ráže v roli lucifera, Svobodové v roli staré dobré tetky a skvělé bandy loupežníků. Ale i přes veškerá negativa stále vkusná a zábavná podívaná pro dospělé a hlavně pro děti.

Četník a mimozemšťané (1979)

Zejména první ca. půlhodinu se dialogy nemluví, ale řvou = neposlouchatelný úděs. Atraktivní, ale zároveń slaboduchý, na-jedno-kopyto-nezábavný děj - snad pro děti? V obličeji už velmi vyzáblý Funés = grimasy (+samozřejmě řev), na kterých stojí a padá jeho herecké umění, zde už vůbec nefungují.

Ďábel nosí Pradu (2006) odpad!

Další rutinná US-americká romantická komedie, jakých USA exportuje do světa tuny a které mi vůbec nic neříkají...Narazila jsem na to v TV a asi po dvaceti minutách jsem to musela stopnout, neb takovéhle kýče nejsou rozhodně moje parketa. Ale pro slepice, husy, kravky a zároveń obdivovatelky konzumu určitě BOMBA!

Ďáblova past (1961)

Místy skvělá kamera, zajímavá hudba, dobře dokreslující chmurný děj, pár mých oblíbených herců -  Řanda, Vejražka, Hlinomaz, výborný Macháček v odporné roli plus historické filmy miluji. ALE: utahanost, unylost a plochost nemíním akceptovat jako umění a už vůbec ne jako geniální. Šlápnout více na plyn a udržet na uzdě touhu po vysoké-uměleckosti-za-každou-cenu by tady určitě pomohlo. Celý film se plahočí v duchu role Chadimové, která, chudák, vyfásla úděsnou roli vesnické,  permanentně ustrašené, roztřesené, uplakané, před Bohem se svíjející a téměř němé, cácorky. Konec pak nasadil této "baladě" korunu - balada končí jako červená knihovna. Já patřím k těm, pro něž balada znamená ponurý příběh s fatálním koncem, avšak jsou i takoví, kteří si  vykládají/představují baladu trochu nebo úplně jinak. Tzn. že tento film bych ohodnotila lépe jako pro mne opravdovou baladu, tj.- kdyby byli zasypáni všichni. Tady ten v podstatě št´astný konec úplně zlikviduje celý předešlý temný děj, ve kterém je po celou dobu cítit ona nevyhnutelná tragédie. A tumáš, čerte, kropáč - konec není balada, ale spíše pohádka. Nízko tady hodnotí i jiní, ale koukám, že jde vesměs o egzoty s vyhuleným mozkem nebo ty, kterým sebrali  cukrovar nebo kus pole a ti nehodnotí film dle toho, zda se jim film líbí nebo ne, ale dle toho, jestli je to (podle nich!!!) komunistická agitka nebo ne - těm pak nezbývá než "nová vlna" nebo USamerická kino-žumpa.

Daleko od hlučícího davu (1998) (TV film)

Mně prostě romány Thomase Hardyho nesedí a jejich filmové adaptace už vůbec ne. A o této adaptaci to platí rovněž. Literatura a potažmo tedy i její adaptace plná nesmyslů a tak nereálných náhod, že člověk neví, jestli se má smát nebo se stydět. Hardyho laciná a stupidní gradace děje je vskutku otřesná. Tohle není žádná klasická literatura, ale fatalistická červená knihovna jak dělo. Já jsem tady zase nenašla nic ani pro moje oči, ani pro moje srdce, zato jsem valila oči, jak primitivně a bez nápadu Hardy vede a rozvíjí  své příběhy. Nikdy více, díky.

Dáma s kaméliemi (1981) odpad!

Rádoby vysoce umělecké dílo, čemuž byla podřízena i extrémně stylizovaná erotika/nahota, se vůbec nepovedlo. Bolognini není Pasolini. Laciný podvod pro nenáročné diváky...Volonté, kterého jinak moc nemusím, je zde výborný a moc se mi líbil...Prodloužená verze (180min.) nenabízí nic extra ve srovnání s kino-verzí (110min.), budete se pouze nudit o 70 minut déle.