Matematicka

Jiřina Forbelská

okres Prostějov

<< předchozí 1 2 3 4 6 9 11
    • 23.8.2017  13:44

Kniha brilantní, do filmu nesnadno převoditelná. To, co je v knize "mezi řádky", tady podivně trčí. Musím ale přiznat, že konec mi jako vystižení některých myšlenek knihy připadal přiměřený. Ale v knize je toho mnohem více k zamyšlení... Výborně to analyzuje ve svém komentáři Radek99.

• 23.8.2017  13:39

Výborný film, i když oddechový - často příliš romantický a příliš jednoznačně směřující k happyendu. Ale William Wilberforce je zajímavou a následováníhodnou osobností a stojí za to se o něm něco dozvědět aspoň prostřednictvím filmu. Pro mě je to film spíš o milosti v anglickém názvu (jak to výstižně píše ve svém komentáři yakoob), než o nezlomné vůli, jak tvrdí český překlad. Sám by to William nedokázal. "Slábne mi paměť, ale dvě věci vím jistě: Že jsem velký hříšník a že Ježíš Kristus je spasitel."

• 4.3.2017  08:47

Přestože jsem nečetla knižní předlohu (bohužel!), byl to pro mě silný příběh. Příběh ve společnosti, která teprve "nedávno" přijala křesťanství. Jak křesťanství přijmout do své každodennosti, do tradic zděděných po předcích? Všechny postavy, kladné i záporné, tu upřímně hledají, co dělat, aby obstály před posledním soudem. Není ale jednoduché vyvarovat se hříchu... hříchu spojeného s láskou. Všechny postavy tu mluví velice upřímně, odhalují tu svá srdce... a vzniká tak prostor pro zamyšlení diváka.

• 13.2.2017  21:33
    Kde bydlí štěstí (TV film) (1987)

Příliš idealistická? Příliš romantická? Příliš moralizující? Taková ale právě může být a má být pohádka. Takže mi nevadí ani jednoduché kulisy. Po nedělním obědě ideální pro celou rodinu.

• 24.8.2015  21:50
    O Terezce a paní Madam (TV film) (1976)

Skvěle provedená studiová pohádka. Klasický příběh, výborné herecké obsazení. Doporučuji k nedělní pohodě.

• 19.4.2015  13:30
    Kód Enigmy (2014)

Film je o mém oblíbeném tématu, o kterém jsem už ledacos načetla. Takže odpouštím klasické životopisné schéma "ala Čistá duše" (ale zároveň si jsem vědoma toho, jak je těžké dělat životopisný film, pokud chcete postihnout celý život nějakého významného člověka). Film na toto téma mi udělal radost. Zajímavé komentáře: Malarkey, sportovec, Radek99.

• 19.4.2015  13:18

Dokument s neotřelým tématem, na který podle mého názoru stojí za to podívat se a zamyslet se... O co nám vlastně jde? O zisk? O životní prostředí? O lidi v Brazílii, kteří kácí deštné pralesy, abychom si my mohli koupit v supermarketu maso v akci? Dívejte se a udělejte si vlastní obrázek... Způsob zpracování dokumentu mi nebyl úplně sympatický, ale zazní tu mnoho zajímavého. Živočišná výroba? A co je s živočišnou výrobou? Zajímavé komentáře: Biges, BoKo_CzT.

• 17.4.2015  16:29
    Na Mars (2014)

Zajímavý dokument o partě (převážně českých) nadšenců, kteří si "hrají" na to, že jsou na Marsu? Může a chce člověk dlouhodobě pobývat na Marsu? A na jak dlouho? Přidali byste se k 200 000 dobrovolníků, kteří by byli ochotni odletět na Mars s jednosměrnou letenkou? Viděno na AFO 2015.

• 17.4.2015  16:06
    Já budu Einsteinem! (TV pořad) (2014)

Opravdu velice podařený seriál pro děti o fyzice. Díky České televizi i režisérovi celé série, s kterým jsem měla možnost mluvit o jeho půlročním díle i osobně!

• 17.4.2015  16:05

Dokument o zajímavé misi. Bohužel mi přišel trochu rozvláčný a moc polopatický, raději bych u něj přemýšlela sama... Ale vzhledem k zajímavému námětu a tomu, že v něm vystupuje můj kamarád, dávám plný počet...

• 28.3.2015  22:27
    Jak jsem potkal Izrael (TV film) (2012)

Na dokument skutečně až příliš jednostranný pohled na Izrael. I když jsem se samozřejmě také dozvěděla něco nového...

• 18.2.2015  13:08
    Arabela (TV seriál) (1980)

Krásný, poetický seriál pro celou rodinu. Zaměřený především na napětí a humor, ale jsou chvíle, kdy to stačí. K tomu ještě prolínání "světa pohádek" a "lidského světa". Celkově úžasný seriál pro "kouzelné" chvíle plné fantazie s vašimi blízkými... "Nechápu, jak si někdo může vzít za manželku ženskou!" (Honzík Majer) Zajímavé komentáře: Šandík, triatlet, Jezinka.Jezinka.

• 18.2.2015  10:15

Stará ruská animovaná verze pohádky o 12 měsíčkách. My známe pohádku trochu jinak, ale tahle verze s krutou královnou je obsahově taky zajímavá. "Ona má spoustu dobrých učitelů, ale myslí si, že se nepotřebuje nic učit... a to je pro vládce moc špatné..." Kromě toho je také příběh situován do posledního dne v roce, kdy by se všichni měli "zamýšlet nad tím, jak prožili uplynulý rok a v čem by se mohli v příštím roce zlepšit..." Myšlenkově je pohádka inspirativní. Animace se mi také velice líbila (vzhledem k době vzniku). Doporučuji na pohodové pokoukání s těmi nejmenšími dětmi :-) Zajímavý komentář: Flego.

• 19.1.2015  09:44
    Podzemní Čechy (TV seriál) (2002)

Ráda jsem přijala pozvání Václava Cílka podívat se pod povrch naší matičky země - a zároveň i tak trochu pod povrch našeho běžného uvažování. Na leckteré problémy se tu lze podívat tak trochu "z jiné perspektivy" - zezdola. Nechybí ale ani záběry krajiny z ptačí perspektivy, takže člověk může přemýšlet o obojím. Mnoho inspirativních pohledů a myšlenek. V druhé řadě mě zaujalo především umění českých tunelářů :-) Děkuji za obě řady tohoto seriálu České televizi i Václavu Cílkovi a doporučuji ke zhlédnutí. Zajímavé komentáře: blitzer, sator, rakovnik, bernan84.

• 14.1.2015  07:27

"Ona ještě čeká na slova..." Krásný film o lidskosti a potřebě lidské blízkosti. Lze komunikovat s Marií, která je zároveň hluchá a slepá? A pokud ano, tak o čem? V čem vlastně spočívá její lidskost? A může se se svým handicapem někomu přiblížit, vytvořit s ním vztah? A jak s ní mluvit o smrti? Mnoho otázek klade tento film, ve kterém je minimum slov. Doporučuji. Zajímavé komentáře: Majkak, Pevek2, Slarque, J*E*A*N*N*E.

• 3.1.2015  15:31
    Jen počkej, zajíci! (TV seriál) (1969)

Příjemná vzpomínka na dětství... Milá groteska, která se líbila mně a funguje i u mých dětí :-) Překvapilo mě, jak málo je to násilné. Pokud se vlk dostane do neřešitelných potíží, zajíc mu vždy ochotně pomůže, naopak ale samozřejmě nikdy ne. Ráda se zase někdy podívám. Zajímavé komentáře: sportovec, Radek99, gudaulin, Lima, Mariin.

• 26.12.2014  14:48
    Princezna a písař (TV film) (2014)

Pohádka dnešní doby. Na mě bohužel po první třetině působila celkově trapným dojmem, kterého už jsem se nezbavila. Zbytečně komplikovaný děj, zatížený spoustou nelogičností (Proč například osovobozený král se neujal své vlády a nedal věci do pořádku - proč musel dál riskovat Janek???). Herci mi přišli, že místy spíše přehrávají či nuceně vtipkují - včetně Nárožného, kterého mám jinak velice ráda. Některé pohádky posledních let se mi líbily, ale tahle pro mě patří spíše k těm horším a víckrát ji vidět nemusím. Ale díky České televizi za pohádku, jejíž děj byl vhodný a pochopitelný i pro děti - to už dnes také není zcela pravidlem.

• 28.10.2014  07:55
    Croodsovi (2013)

Kromě (místy až bláznivé) zábavy tu nechybí pěkný příběh, který nám připomene hodnotu rodiny, pospolitosti a přátelství, ale i chuti dělat něco nového, na první pohled neefektivního. Krok do neznáma za světlem... Jak říká Chesterton, jen šťastní lidé si mohou dovolit dělat neužitečné věci. No a tady uvidíme pár "šťastných" lidí z velice dávných dob. Kdo ví, možná právě na takových lidech stál další vývoj lidstva :-) Tak vzhůru ke světlým zítřkům! Zajímavé komentáře: yakoob, Tuax, T2, PauloZ, predators, LiVentura, freddy.

• 13.10.2014  08:58
    Elisha (1994)

Jeden z nejpovedenější filmečků této série. Příběh Elizea, který není tolik všeobecně známý. Můžete si tu tedy osvěžit méně známé pasáže Starého zákona - se zaměřením na starozákonní zázraky. No, a uvidíte (děti i dospělí :-)) třeba i uchvácení Eliáše do nebe v ohnivém voze...

• 17.9.2014  10:56

Úžasná pohádka H. Ch. Andersena, nádherně zfilmovaná. (Těší mě navíc, že ve spolupráci dvou národů, které jinak spolu mají tolik problémů.) Film dobře vystihuje atmosféru pohádky, nechybí tu napětí ani humor. Navíc tu vysvítají velice hluboké myšlenky. Na tento příběh stojí za to se podívat a životem a příkladem Jana se v tom nejlepším slova smyslu inspirovat. K tomu, aby vše potřebné dokázal, ale také potřeboval Přítele. Úžasná pohádka pro všechny, kterou si ale asi nejvíc užijí dospělí (u nás ji zvládly i malé děti). "Jako nejchudší z chudých jsi obětoval svůj poslední peníz, aby nezvítězilo zlo." Zajímavé komentáře: flanker.27, Gemini, otík, Jezinka.Jezinka, quixote, salahadin.

• 15.9.2014  19:24
    Pohádky o mašinkách (TV seriál) (1987)

Seriál a kniha, které si z dětství nepamatuju. O to víc si je užívám se svými dětmi. Krásně vyostřené charaktery postav a navíc kluk Pašíček, který se vždy vynoří ve správnou dobu, aby vyřešil některý z těch problémů, se kterými si dospělí vůbec neví rady... Zajímavé komentáře: otík, Karlos80, 3DD!3, swamp.

• 25.8.2014  17:21
    Vítr ve vrbě (TV film) (1988)

Četla jsem knihu, která se mi líbila mnohem více. Zde se nepodařilo předat myšlenky knihy, takže jde spíš o průměrný animák pro děti, který ničím zvlášť nepřekvapí ani nepotěší.

• 8.8.2014  14:42

Pěkná krátká loutková pohádka s klasickým námětem. Líbil se mi příběh i to, jak jednoduché dřevěné loutky beze slov dokázaly pěkně vyjádřit své emoce.

• 8.8.2014  08:05

Pěkná pohádka pro dospělé, ve které lítají jitrničky až do pusy (ovšem jen dočasně :-)). Buďme vděční za to, že můžeme pracovat.... Moc mě nezaujala pouze výtvarná stránka.

• 25.7.2014  14:20

"Důstojný pán asi nemá lidi, když vás poslal jako faráře." Film bolestný, tvrdý, silně psychologický a celkově hodně náročný. Ve srovnání s literaturou spíš poezie než oddechový románek... Přesto a právě proto stojí za to. Ty nejlepší věci přece "chutnaj hořkosladce", jak zpívá jedna naše písničkářka. Zde se při sledování filmu projevuje spíše hořkost, určitý druh dobře pochopené "sladkosti" snad až při následné reflexi. Film o kráse kněžského povolání (i přes mnohé těžkosti), tolik potřebného i v dnešní době. Také mám chuť (i přes celkový nedostatek času) si přečíst knihu i vidět film podruhé - takže díky za tento film. Inspirativní komentáře: Hedka, Aidan, vypravěč, Mariin, Radko, Vitex.

• 21.7.2014  11:54
    Kosí bratři (TV seriál) (1980)

Příjemný večerníčkový seriál o dvou kosích bratrech, kteří drží za všech okolností při sobě a létají jen, když je to nezbytně nutné :-) Příhody ničím neoslní, ale také neurazí. Příjemná, byť méně výrazná klasika. Nelíbil se nám pouze díl "Jak si namalovali čerta". Cca 70 %. Zajímavé komentáře: Karlos80, Ded@M@tes.

• 8.7.2014  08:06
    O velkém nosu (TV film) (1983)

"On mi ten nos bránil v rozhledu!" Pro mě příjemná, krátká, klasická (předloha: František Hrubín) pohádka. Příjemné televizní zpracování se spoustou portrétů princů, princezen, králů a královen s dlouhými nosy i bez nich... Zajímavý komentář: Jezinka.Jezinka.

• 16.6.2014  08:40
    O Všudybylovi (TV film) (1976)

Studiová pohádka, která se mi ale velice líbila díky příběhu Františka Hrubína, krásným kostýmům a velice dobrým hereckým výkonům (překvapil mě např. Miroslav Moravec v roli krále). Určitě stojí za vidění s dětmi. Zajímavé komentáře: triatlet, otík, Jezinka.Jezinka, vitekpe, to_ma.

• 2.6.2014  09:12
    Máj (2008)

V hodnocení souhlasím s triatletem: z filmu se vytratilo romantické tajemno a vyprázdněné místo film doplnil podstatně větší konkrétností. To je možná u filmu nutné - takže já si raději přečtu báseň...

• 8.5.2014  16:35
    Solomon (1995)

Velice pěkně zpracovaný příběh krále Šalamouna podle Starého zákona pro nejmenší děti. Dozvíme se, že jeho cesta na trůn nebyla zrovna jednoduchá. Jsme svědky toho, jak prosí Hospodina o moudrost i slavného soudního sporu dvou matek o novorozeného chlapce, v závěru uvidíme budování Chrámu... jako ilustrace biblických příběhů docela dobré.

<< předchozí 1 2 3 4 6 9 11