• Pohádka

Tylínek (1977)

Jednak se mi líbí výtvarný styl Libuše Palečkové a jejího manžela Josefa Palečka a toto je jedna z mála možností, jak vidět jejich tvorbu ve filmu. Jednak spokojenost se svou identitou je pro člověka dost důležitá, takže to považuji za pěkný příběh pro malé děti. Nejde o to "příliš se nesnažit něco změnit", ale spíše "nesnažit se změnit nezměnitelné", být tím, kým jsme, rádi. Kdyby se hroch stal motýlem nebo jiným zvířetem, přijde především o vztahy se svými nejbližšími - hrochy. Nemůže přece s nimi být jako motýl... Hlavním důvodem, proč dávám nadprůměrné hodnocení, je, že tato pohádka se velice líbila našim malým dcerkám, pro které je asi primárně určena :-)

Pohádky Bolka a Lolka (1970) (seriál)

Překvapivě nápadité a pro malé děti opravdu srozumitelné němé grotesky. Ze sérií Bolka a Lolka, které jsem zatím se svými dětmi viděla, jednoznačně nejlepší. Nápadité aktualizace těch nejznámějších pohádek z různých koutů světa. Škoda, že tady u nás vyšlo na DVD jen 10 dílů, s chutí bych se podívala i na ty zbývající. A s chutí bych se taky zakousla do perníkové chaloupky, kterou BaL upekla "napravená" ježibaba nebo si pochutnala na dortu, který přinesl Bolek jako Červená Karkulka babičce a na závěr ho spořádal i s Lolkem - vlkem... Zajímavé komentáře: sportovec, corpsy.

Králíkova čítanka (2010) (seriál)

Ač k dokonalosti možná ledacos schází, jsou to příjemné "jednohubky", které mohou být podnětem pro další vzdělávání (kohokoliv a kdekoliv :-)). Myslím, že byl dobře zvolený průvodce - králík - s kterým animátoři zvládnou (v)hodně oživit svět 19. století. Zvolená forma myslím nejvíc "sedla" epigramům K. H. Borovského, ty do ní svou krátkou úderností nejlépe zapadly. A navíc je potřeba ocenit už jen snahu přiblížit (nejen) dětem českou poezii 19. století.

Strom pohádek - O bílé laňce (1987) (epizoda)

Televizní zpracování pohádky Františka Hrubína pro nejmenší děti. Tentokrát se mi zpracování příliš nelíbilo. Zámek, do kterého nesmělo slunce, mohl působit aspoň trochu ponuřeji (v pohádce je osvěcován mnoha svícemi, zde měl okna se závěsy, ale bylo v něm světla až až) a moc mě nenadchla ani představitelka princezny. Jiřina Bohdalová jako vypravěčka tradičně výborná. Nad touto a podobnými pohádkami o zakletých princeznách mě napadá: To, že jsme lidmi, je někde hlouběji než v tom, jak vypadáme. Princezna se také moc neradovala, že vidí slunce, jak si původně přála, když ho viděla jako laňka a ne jako člověk...

Puf a Muf (1971) (seriál)

Mnohem víc se nám líbí kniha Nataši Tanské. V seriálu je vše posunuto mnohem víc do absurdity, kocouři napáchají mnohem více škod a už tam schází pohled na události z jejich perspektivy. Možná to ani ve filmu vyjádřit nejde? Navíc některé pokusy o vtip mi nepřijdou vhodné pro děti, to se taky v knížce nevyskytuje. Animace se mi v tomto případě také moc nelíbila.

Poklad rytíře Miloty (1989)

Jde o průměrný televizní rodinný film, který má ale pro mě ledacos navíc. Především kouzelný humor (ač místy čerpá z osvědčených klišé nebo je vhodně paroduje) - líbil se mi především malý capart s vozíčkem, který celou dobu schraňuje prázdné plechovky, aby si pak na ně mohl ve vhodnou chvíli vystřelit. Mírné zlehčení stranických funkcionářů a jejich pojetí ochrany přírody. Příjemné byly i herecké výkony, např. Michal Suchánek. K tomu navíc tajemno starého hradu se starým kastelánem a svět klukovských dobrodružství a boje za dobrou věc... Škoda, že tento film poněkud "zapadl" a jsem vděčná jednomu ze zdejších uživatelů, že jsem ho díky němu mohla vidět. "Matko Přírodo, s námi nemusíš mít obavy o svou budoucnost!" Zajímavé komentáře: Tosim, zette, rakovnik.

Pražské Jezulátko (2011) (TV film)

Výborná volba tématu i lokalit pro natáčení. Styl tvorby autorské dvojice Schmidt-Studničková je poněkud extravagantní, ale ne urážlivý, a mně většinou nevadí. Nepobouřilo mě obsazení malého chlapce do role dítěte Ježíše, ale ke konci mi tak trochu přišlo, že už ho bylo nějak příliš. Celý dokument mi přišel trochu rozvláčný, ale spíš je to asi snaha podívat se na fenomén Pražského Jezulátka z více úhlů - samozřejmě nemusí všechny každého zajímat. Dozvěděla jsem se tu i něco nového a přemýšlela jsem o dalších souvislostech. Jinak podobně dlouhý čistě informativní dokument o Pražském Jezulátku natočila TV Noe.

Pane, věřím (2001)

Uzdravení setníkova sluhy, vzkříšení syna vdovy z Naimu a několik dalších zázraků. Zvláštní mi přišel příběh chlapce posedlého zlým duchem, kterého se nejdřív neúspěšně snaží uzdravit učedníci a uzdraví ho až Ježíš. Šlo o víru jeho otce, ale i tak pustili tvůrci svou fantazii v této epizodě docela daleko na špacír. Jinak jsou jednotlivé epizody propojeny Ježíšovými výroky o víře - a jsou takto velice dobře zvoleny. Kdybyste měli víru jako hořčičné zrnko...

Pražské jezulátko (1995) (TV film)

K "oficiálnímu textu distributora" zbývá jen dodat: a měli byste vědět. Jde opravdu o základní informace o Pražském jezulátku, které by měl znát každý kulturní Čech. Navíc zde můžete vidět "v přímém přenosu" jeho převlékání. Dokument je navíc nabit určitým porevolučním nadšením pro křesťanské hodnoty a naše křesťanské kořeny, které už se teď z všeobecného ovzduší spíše vytrácí...

Ferda Mravenec (1984) (seriál)

V hodnocení tohoto seriálu plně souhlasím s gudaulinem. Co se nám předkládá pod rouškou Sekorovy předlohy, je opravdu hrůza. Poprvé jsem u tohoto seriálu přemýšlela i o hodnocení "odpad". Z dětství samozřejmě mám na tento seriál až nostalgické vzpomínky, ale to pro mě není vše, svým dětem ho rozhodně pouštět nebudu. Zajímavé komentáře: gudaulin, NinadeL.