• Pohádka

O Rozárce a zakletém králi (1985) (TV film)

Krásná klasická pohádka tentokrát převyprávěná Františkem Hrubínem a celkově dost kvalitní herecké obsazení (Freimanová, Řehoř,...). I přestože je pohádka jen studiová, určitě stojí za vidění a ráda se k ní kdykoliv vrátím. Zajímavé komentáře: otík, Danulinda, DadysGirl.

České pohádky - O dvou poutnících (1968) (epizoda)

Předloha Boženy Němcové o Pánu Ježíši a Petrovi, kteří putují společně světem, se mi velice líbí. Poněkud mi tu nesedl představitel Ježíše. Naopak bohatá selka Libuše Havelkové byla výborná. Pohádka určitě stojí za vidění.

Sněžný drak (2013) (TV film)

Pěkná "sváteční" pohádka, která je "klasicky pohádková" a (našim) dětem se líbila. To pro mě asi stačí, abych se klidně podívala i znova. Líbily se mi "zkoušky lásky" a to, že především princ musel ve své lásce dozrát, byť poněkud zrychleně, ale jinak to v pohádce ani nejde. Zvláštní byl ples ve dne a další nelogičnosti, které tu už byly zmíněny. Pohádka také neobsahuje žádný větší přesah pro dospělé (ať už vtip nebo hlubší myšlenky), jak by se dalo od pohádky této stopáže očekávat. Takže výrazně asi nepřekvapí, ale potěšit diváka naladěného na pohádkovou notu může. Zajímavé komentáře: Tosim, quixote, Jezinka.Jezinka.

Český Honza (2007) (TV film)

Ano, je to jakýsi patchwork klasických pohádek, které dobře známe; ano, objevují se tu některé typické motivy scénáristy Zdeňka Kozáka (nešťastná vdova, vojáci, čert, kterému je neustále zima...); ano, hrají tu především méně známí a méně oslniví brněnští herci. I přesto se nám pohádka doma líbila, protože je dostatečně pohádková, srozumitelná i mladším dětem a celkově příjemná. Líbila se mi především kouzelná babička Ljuby Skořepové, která se "zjevila" vždy v ten správný čas... Zajímavé komentáře: otík, Agatha, honajz, blackrain.

To vánoční šturmování aneb Pokoj lidem dobré vůle (2004) (TV film)

Mí oblíbení uživatelé se diametrálně rozcházejí v hodnocení tohoto pohádkového počinu. Chápu obě strany, ale i přes dílčí dobré nápady a motivy a solidní herecké výkony méně známých (brněnských) herců nemohu za sebe dát více než dvě hvězdičky. Nějak mi to připadá celé překombinované, počínaje názvem, přes jména postav, překombinovaný děj. Potěšily vánoční písně, ale ani těch jsme si příliš neužili, ti dva vojáčci se pořád nemohli odhodlat, aby nám píseň zahráli :-)

Já a moje rodina (2008) (seriál)

Dokumentární seriál pro děti o zvířatech. Krásné záběry zvířat doprovází komentář o jejich životě z pohledu mláděte. Některé komentáře byly na mě až moc "cool", ale je už asi znát, že jsem jiná generace :-) Jinak velice svěží a pro diváky všeho věku nenásilně poučné... (i já jsem se dozvěděla některé další zajímavosti :-)). Díky České televizi za tento seriál a také bych si přála více takových... Zajímavé komentáře: sportovec, petaspur, Paity.

Polární příběh (2007)

Trocha z krásy přírody zachycená filmovými kamerami, doplněná krásnou hudbou a solidním komentářem. Pro nás, kteří se do polárních krajin v nejbližší době nechystáme, vítaná možnost se tam trochu porozhlédnout očima tvůrců filmu. Při sledování příběhů dvou mláďat se dozvíme i ledacos zajímavého ze života ledních medvědů, mrožů a dalších obyvatel "ledového království". Věděli jste třeba, jak velké je mládě ledního medvěda, když se narodí? Změny klimatu jsou nepříjemné a dotýkají se i života těchto zvířat - o tom nám dokument také podává zprávu. Příjemná podívaná pro všechny věkové kategorie. Zajímavé komentáře: predators, Aluska88, gogo76.

40 dědečků (1962)

Výtvarné řešení se mi nelíbilo, ale hlavní myšlenka ano. Kratičká pohádka o tom, že v jedinečnosti je krása... Mít jednoho dědečka je pro babičku fajn, ale mít jich čtyřicet je ubíjející. Jak to vyjádřila naše 4letá dcera: "Teď babka neví, který dědek je její." :-)

Velká kočičí pohádka (1983) (TV film)

Velice pěkná pohádka Karla Čapka, které televizní zpracování nijak neuškodilo. Pěkná pohádka třeba na nedělní odpoledne... Zajímavý komentář: Jezinka.Jezinka