• Pohádka

Surfařka (2011)

Životní příběh Bethany Hamiltonové mě zaujal. Film je sice poznamenán přemírou "amerických úsměvů", ale i tak stojí za vidění. Havajské pláže a surfing k sobě patří. Stejně tak k sobě patří surfing a různé závody. Je ale vyhrát hlavní cenu v takové soutěži to nejdůležitější? Bethany se díky nehodě, která se jí stane, může podívat na život i z jiného úhlu pohledu - a my s ní. Kéž by nás tento film posílil v naději, že i ty své vlastní "nehody" dokážeme překonat... Zajímavé komentáře: yakoob, Beastmaster4, Tuax, predators, Renton.

Pavlova služba (1992)

Složitý a pestrý život sv. Pavla jako křesťana, či spíše to, co o něm víme z Bible, vtěsnaný do jednoho krátkého filmu. (Jeho život před obrácením je obsahem předchozího dílu Animovaných biblických příběhů Saul z Tarsu.) Na můj vkus až příliš mnoho na jeden animovaný film pro děti, na druhou stranu se snad autorům podařit aspoň něco důležitého, včetně Pavlova známého "Dobrý boj jsem bojoval..." Neuškodí zkusit si seskládat různé biblické události do jednoho příběhu.

Mesiáš přichází (2003)

Tento díl "Animovaných biblických příběhů" se mi docela líbil. Spojuje totiž různé epizody v evangeliích, kde Ježíš přichází jako Mesiáš. Jeho triumfální vjezd do Jeruzaléma s masivním máváním palmovými ratolestmi i vyhnání penězoměnců a dalších "obchodníků" z chrámu až po jeho připojení se k poutníkům do Emauz po vzkříšení. Ježíš je tu také nahlížen pohledem Nikodéma a jeho přítele Kleofase (smyšlená postava). Velice zajímavé a inspirativní pohledy na Ježíše... A co od něj očekávám já?

Daleká cesta za domovem (1978)

Moc se mi líbila animace i příběh o hledání svobody (a o poznávání toho, jak je náročná). Ale celé mě to příliš nevtáhlo do děje, mnohé jsem asi úplně nepochopila... což je pro mě závazek k přečtení knižní předlohy. Zajímavé komentáře: monolog, togaf, TomHardy.

Proces Jany z Arcu (1962)

Andrej Tarkovskij řekl o tomto filmu v dokumentárním filmu Cesta k Bressonovi: „Nadchl mě film o Janě z Arcu. Je na divákovi naprosto nezávislý. Myslím tím, že nevnucuje podívanou, ale prochází člověkem jako kus přírody, života. Díváte se, nebo ne. Můžete vnímat film jako umění, ale nemusíte. Taková nezávislost na divákovi a kritice se mi pro postoj režiséra stala příkladnou.“ Je to zajímavý pohled na tento film. A ještě mě napadá: Jaký film by o sobě asi natočila Jana z Arcu, kdyby měla tu příležitost? Obsadila by do hlavní role tu nejkrásnější herečku a vyšperkovala by ho triumfálními záběry z bitev, které vyhrála (za použití nejmodernějších filmových triků)? Možná se nějakým zvláštním způsobem svaté Janě z Arcu blíží tento film, který mnohé dává stranou a soustředí se pouze na proces s ní. Nejsou tu vyloženě kladné a vyloženě záporné postavy, ale velice záleží na tom, CO a JAK kdo dělá. A na to se tento film soustředí perfektně. Pro mě filmový klenot. Zajímavé komentáře: Mariin, Karlos80, Vitex, rawen, Devadesát Dva.

Mluvící hlavy (1980)

Vše perfektně shrnuli ve svých komentářích zputnik, Faye a jojinecko, nebudu to tedy opakovat. Přišlo by mi zajímavé udělat podobně jednoduchou sondu dnes u nás...

The Kingdom of Heaven (1991)

Pokud se chcete podívat do nebe, podívejte se na tento díl cyklu "Animované biblické příběhy - Nový zákon". Pokud si chcete (sobě či vlastním dětem) ponechat o nebi představu otevřenou, jeho zhlédnutí moc nedoporučuji, i když se dá vydržet :-) Jinak je tu také podobenství o rozsévači, poněkud zvláštně zpracované podobenství o 10 pannách (takhle jsem si to nikdy při četbě Bible nepředstavovala) a dozvíte se tu také, proč Ježíš mluvil v podobenstvích :-)

Přišel hledat ztracené (1999)

Pěkně pospojované biblické výpovědi o tom, že Ježíš přichází za všemi, ale především za hříšníky a těmi "ztracenými", převedené do animovaného filmu pro děti.

Znamení časů (2005)

Tento díl jinak docela solidních "Animovaných biblických příběhů" se mi moc nelíbil. To, co je pro mě obestřeno tajemstvím (Ježíšovo mesiášství, Ježíšovo vědomí o tom, že zemře na kříži a třetího dne bude vzkříšen), je tu podáváno (na rozdíl od Bible) jako houska na krámě. To mi nepřijde dobré ani pro děti. Pěkné bylo hlavně rozpracování podobenství o svatbě.

Spravedlivý soudce (1990)

Poměrně pěkně vybrané novozákonní příběhy, které osvětlují, proč a jakým je Ježíš soudcem. Ženu přistiženou při cizoložství má leckdo chuť odsoudit - ale kdo z nás je bez hříchu? Podobně i slepotu chápali někteří jako trest za hřích (vlastní nebo rodičů). Ježíš nás osvobozuje od tohoto odsuzování druhých a učí nás přenechat tyto soudy Bohu, i když je to dost těžké.