• Pohádka

Historie.cs (2008) (pořad)

Na našich televizních obrazovkách bych celkově uvítala více kvalitních diskusních pořadů na různá témata... s hosty, kteří umí (slušně!) diskutovat a jsou odborníky v dané problematice. Díky České televizi za tento pořad, který odpovídá výše uvedeným kritériím v oblasti české historie. Zajímavé komentáře: Aky, Gemini, LiVentura, Mariin, Karlos80, xxmartinxx.

Cyril a Metoděj (2007) (TV film)

Podle mě velice zdařilý dokument, pokud se chcete dozvědět základní informace o Cyrilu a Metodějovi a jejich poslání. Nic víc ani méně nečekejte. Z cyklu ČT Světci a svědci.

Veronika se rozhodla zemřít (2009)

Zfilmovat Coelhovu předlohu? To je asi jako šlápnout do vosího hnízda :-) No, ale já se podívala ráda. Je to už dávno, co jsem knihu četla, a moc mi z ní neutkvělo, takže film hodnotím samostatně. Jeden z těch filmů, na který jsem se nedívala kvůli jejich napětí, ale pro drama, které je kdesi pod povrchem "všedních událostí". Zvláštní byly v tomto filmu určitě podíl ticha a hudby, už jen to stojí podle mého soudu za vidění a slyšení. Jinak jde film v mnohém divákovi naproti, čímž sklouzává až k jisté polopatičnosti. Ne vše se mi líbilo, ale můj soucit s nejtragičtější lidskou situací vyjádřenou zde slovy o obou hlavních postavách "Na nikom mu/mně nezáleží." byl silný. Je krásné sledovat katarzi z této katastrofy. Zajímavé komentáře: Radek99, Aky, ivishka, cheyene, Malarkey, novoten.

The Miracles of Jesus (1989)

Ježíšovo utišení bouře, chození po moři, uzdravení ženy s krvotokem, chromého u rybníka Bethsaida, vzkříšení Jairovy dcery a navíc ještě uzdravení chromého chlapečka Davida (o tom posledním zázraku jsem v Bibli zatím nečetla). Poměrně dobře vybrané a pospojovaného do jednoho příběhu, který může sloužit jako doplněk k četbě Bible pro nejmenší děti.

Bieszczady (2012) (TV film)

Zajímavý vhled do života evangelických křesťanů v Těšínském Slezsku koncem 20. století a jejich zvláštní (v mnoha ohledech zázračný) "exodus" do Bieszczad. Jde o pohled "zevnitř", jejich vlastníma očima, takže nutně zaujatý. I tak myslím stojí za vidění a zamyšlení, co zmůže neochvějná víra v Krista a dobré společenství... Zajímavý komentář: lucascus.

Probuzená skála (2003) (TV film)

Zpracování nic moc. Při dnešních představách o filmech je asi těžké natočit španělskou pohádku pouze jako televizní film bez patřičné výpravy apod. Výborný byl Viktor Preiss i jeho oslík Pedro. Úžasná je především ústřední (biblická) myšlenka zdůrazněná v závěru pohádky: "Kde je tvůj poklad, tam je i tvé srdce." Příběhy o dvojicích, které se vzdají "pohádkového" bohatství a raději žijí dál svým prostým životem, jsou asi typické ve více národech (napadá mě film podle orientální pohádky "Kouzelný sad"), u nás mě ale žádná nenapadá. Proto si myslím, že je občas fajn seznámit se občas i s pohádkami jiných národů... Zajímavé komentáře: made1, pend.

Kozliatko Alenie (1990) (seriál)

Taky občas říkáte: Ale ne, to se mi nechce, to mě nebaví, to se mi nelíbí...? Tak doporučuju podívat se s těmi nejmenšími na tento slovenský večerníčkový seriál a můžete se zasmát sami sobě :-) Zpracování nic moc, ale hlavní nápad se jménem kůzlátka a jeho neustálými negacemi všeho se mi líbil.

Cyril a Metoděj - Apoštolové Slovanů (2013) (seriál)

Příběhy a odkaz dvou bratří, kteří celý život hledali ráj a přišli ho hledat i k nám (u mě to možná platí téměř doslova, protože naše obec leží na tzv. Jantarové stezce, kterou mohli procházet), patří k tomu nejcennějšímu z naší národní tradice, z dědictví našich (pra)otců i (pra)matek. Položili základy naší kultury duševní i duchovní, proto stojí za to se jejich osobnostmi zabývat a nechat se jimi inspirovat. Vzhledem k tomu vítám snahu všech, kdo se podíleli na tom, že jsme o nich mohli sledovat toto 4dílné televizní doku-drama, formát v našich končinách nepříliš používaný. Co se týče formy, není tedy příliš s čím srovnávat. Ke vznikání filmu si tvůrci přizvali velkou skupinu nejrůznějších odborníků, což přidalo na dokumentárnosti (ta ale vzhledem ke zvolené formě také nemůže být zdaleka stoprocentní) a dost ubralo na dramatičnosti. Není jednoduché zpracovávat život světců z tak dávné doby - některé věci, které se v dané době mohly docela dobře stát, by nás z dnešního pohledu třeba už mírně pohoršily :-). Myslím, že výsledek stojí jednoznačně za zhlédnutí, zamyšlení i za výzvu k zachování dědictví našich otců a matek! Zajímavé komentáře: honajz, Gwaihir, patrikus, Greg25, BlackHoleSun.

Paví král (1978) (TV film)

Na této pohádce mě okouzlily především verše Františka Hrubína a pávi :-) Výprava poněkud zvláštní, herecké výkony nevyrovnané (líbili se mi hlavně herci a herečky ve vedlejších rolích), ale pěkné kostýmy. Navíc zůstává určitá poetika. A páv, který je začarovaným princem? Jenom ta pravá dokáže rozpoznat to, co je očím neviditelné...

Marie Nazaretská (1995)

Film nedoporučuji pro základní poznání Ježíšova a Mariina života. Přečtěte si raději některé z evangelií (v případě Marie nejlépe Lukášovo) - tam vám určitá útržkovitost a výběrovost nemusí vadit, ale z tohoto filmu dost trčí. Navíc jsou tu herci dost prkenní, jako by stále byli v jakémsi "zbožném vytržení". K tomu přidejme dialogy typu: "Ty jsi Marie, matka Kristova?" "Ano." "Můžeme si k tobě přisednout?". Zajímá mě život Marie a Ježíše, ale raději čtu Bibli, pokouším se "vstoupit do jejich příběhů", příp. zapojit spíš vlastní fantazii s prostorem pro tajemství.