Hříšnice - Cora (2017) (série)

Skvělá záležitost, charismatická Jessica Biel a nedostižný Bill Pullman. Vše je stále primárně jen o jedné věci a to je kvalitní scénář. Biel hraje skvěle silnou a traumatizovanou osobnost, je velmi uvěřitelná, ale Pullman to je něco. Jeho vyjádření opravdu specifické osobnosti detektiva je prostě neskutečné. Jeho sexuální orientace je výborně promítnuta do normálního života, kdy je jeho submisivnost tak přirozená, že mu při těžkých situacích prostě fandíte. Přitom je zároveň neústupný ačkoli je velmi nešťastný, to Pullmanovo minimalistické hraní je prostě neskutečné. Série si jede svým tempem při konstantním napětí a udrží vaší pozornost celou dobu. Další z mnoha důkazů, že současná seriálová tvorba Netflixu či HBO hravě překonává filmovou produkci.

Sicario 2: Soldado (2018)

Je to úplně jiný film než první díl. Zmizel ten naléhavý podtext boje proti drogám a vše je víceméně zaměřeno na osobnosti obou hlavních protagonistů, kteří svým živočišným herectvím celý film táhnou. Společně se scénářem, ale v tom už jsou oproti jedničce menší díry, přesto to nedrhne. Atmosféra zůstala, ale napětí není tak výrazné. Je velká škoda, že nebylo zabroušeno do prostředí kartelu, byť nás to asi čeká ve třetím díle. Rozhodně se stále jedná o nadprůměrnou žánrovku, kterou jsme s chutí shlédnul. Věřím, že třetí díl dosáhne bezkonkurenčních kvalit jedničky.

Fauda (2015) (seriál)

Velmi autentický seriál sledující izraelsko-palestinský konflikt. Tvůrci se s tím příliš nemažou a bohužel umírají i oblíbené postavy (aspoň pro mě oblíbené). Shlédl jsem obě série v kvapíkovém tempu a skvěle si u toho odpočinul. Casting je vysloveně fackou Hollywoodu, postavy jsou civilní a celkem snadno uvěřitelné s perfektním vykreslením obrovské psychické náročnosti práce u zvláštních jednotek. Nemohu nezmínit dvě scény, kdy se hrdinové dostanou do pasti, obklopení hromadou Palestinců, kteří vytahují nože s takovou samozřejmostí, že máte pocit jako by to byl jejich denní chleba. Obrovská vzájemná nenávist naznačuje bezvýchodnost konfliktu, druhá série je dobře okořeněná vlivem IS a lehkými političtějšími vsuvkami, které prudce zvyšují autenticitu. Skvěle zobrazený náboženský rozměr (ani moc, ani příliš), no, prostě je to dost dobrý!

Copak je to za vojáka... (1987)

Hodně daleko od jakékoli reality, některé scény jsou dost infantilní a hlavní postava je opravdu těžko uvěřitelná (Kouba by měl asi adorovat Švejka). Jinak je to jednoduše parádní oddechovka, u které se větší část snímku usmívám a je mi jedno, že se jedná o náborový, propagandistický kýč.

Sněženky a machři (1982)

Silně přeceněná záležitost. Zdánlivá realita je velké množství střípků jiné reality, poskládané do opravdu nekompaktního celku, kdy mezi studenty nejsou žádné osobnosti, skupinu ovládá naprosto nesnesitelný Cabadaj a trvale mu přizvukují další nesympatické charaktery. Postava Brzobohatého je ve zkutečnosti velice liberální. Cabadaje by nechal hned doma po objevení láhve v ruksaku. Krize na konci je násilnou snahou o nějakou pointu snímku, na lyžácích se dělo leccos, ale tenhle nesourodý slepenec o realitě vypovídá jen zdánlivě.

12 hrdinů (2018)

Naprosto prázdný a neemocionální snímek, který doslova bleskem zapomenete. Některé dialogy musel psát člověk s IQ houpacího koně, v zásadě jsem závěrečnou třetinu překlikal, abych měl nějakou představu jak to dopadlo. Tohle snad nemůžou baštit ani ty nejpřihloupější Američani. To už nebyl ani patriotismus nebo patos, to byla úsměvná říkanka pro prvňáky. Natočit snímek z počátku konfliktu v Afghánistánu se snahou vylíčit jak je operace důležitá pro záchranu Ameriky s aktuálním vědomím, že to bylo naprosto k ničemu (maximálně se napakoval vojensko-průmyslový komplex). Opravdu slušná hloupost. Kdyby akce aspoň byla napínavá, ale nic, vůbec nic.

V utajení (2017)

Jako již téměř klasicky v Hollywoodu, solidní potenciál, tragický scénář. Nemám nic proti Noomi Rapace, dělala co mohla, ale když není co hrát a jediným úkolem je tvářit se drsně a občas unyle, co říct. Douglas mi připadal jako by do filmu vůbec nepatřil a Bloomova role vypadala jako šotkův štěk. Přestože se má jednat o thriller, připadalo mi to jako nepovedená selanka, která se utápí sama v sobě. Bohužel nelogičnosti se kupily již od začátku a uvěřitelnost klesala opravdu strmě. Asi není co psát víc.

Teror - Žebřík (2018) (epizoda)

No, nekomentuje se to úplně lehce. I třetí díl si udržuje velmi solidní atmosféru, ale všechno začíná být takové zatuhlé a konstantní. To, co se mi líbilo v prvním díle, to je psychologie postav, ne jednoznačné charaktery, tísnivá atmosféra, velmi slušné dobové dialogy, začíná šumět do ztracena. Fakticky je to pochopitelné, deset dílů je hodně a jaký do toho dát uvěřitelný děj? Nestvůra je nezbytnou nutností, jinak by nebylo o čem. Dále SPOILERY.................Kapitánova smrt není dějovým zvratem, je nezbytnou nutností, aby seriál vůbec mohl pokračovat, je to bohužel stále předvídatelnější. První čin člena posádky v odporu vůči disciplíně se dal čekat a dá se jednoduše předpokládat, že posádka bude další problém. Jsem zvědavý jestli to dokoukám.

Anihilace (2018)

Film je originální, to bezesporu, ale chybí mu náboj a skupinka skautek, v čele s příšernou Portman, v popředí je za hranicí trapnosti. První polovina snímku mě celkem bavila, ale konec všechno spláchl do záchodu. Postrádal jsem jakékoli napětí a rozuzlení je tak ohrané, že to výsledný dojem nemohlo napravit.