Královna z Katwe (2016)

Chápu, je to Disney. Ale ten film je tak infantilní, že mu nedám ani ty tři hvězdy. Přesně v tomhle vyrůstají mladé generace. Afekt, rychlost a povrchnost.

Zátiší (2013)

Film je spíš ke čtyřem hvězdám, ale za ten geniální konec dávám pátou. Nejdřív jsem byl naštvaný, ale ta symbolika je naprosto úžasná a také strašně nespravedlivá. Pořád odmítám věřit, že to tak v životě je.

Ochránce (2012)

V rámci žánru neurazí ani nenadchne.

Muži, ženy a děti (2014)

Nesmírně úzkoprsý a prvoplánový snímek. Neakceptuji ho ani jako alegorii. V zásadě všichni jsou tak hloupí, až je to nepravděpodobné. Cílená realita, chtějící se tvářit komplexně a pravdivě. Ne, že by tam ta realita nebyla, ale....prostě je to slepenec. Asi tak, jako Sněženky a machři.

Modrý samet (1986)

Chápu, že milovníci Lynche film asi ocení, já barbarsky ne. Ukrutná nuda a směšné figury.

Hra na oliheň (2021) (seriál)

Naprosto vyprázdněné nic. Hloupá sonda do jednání lidí v hraniční situaci. Nesmyslné charaktery hlavních postav. Spektákl odpovídající dnešní době.

Maudie (2016)

Dva celoživotně odmítaní lidé nacházejí cestu k sobě v úžasném snímku. Nedoceněná Sally Hawkins a v možná herecky životní roli Ethan Hawke. Jednoduchý příběh, plný emocí a lidskosti. Neodpovídající skutečnosti, ale žijící vlastním životem. Pokora, skromnost a pracovitost, asi klíče k životnímu štěstí. Hlaně první dva atributy zoufale chybí v dnešní společnosti.

Ženy v pokušení (2010)

Velmi příjemné překvapení. Pustil jsem to náhodou a nelituji, docela jsem se bavil. Především Lenka Vlasáková mě od začátku dostávala, ať již ona či její postava se mi opravdu líbily. Přesto stále trvám na tom, že se jedná, v rámci české polistopadové kinematografie, o jednu z mála výjimek, na kterou se dá dívat.

Hlava Medúzy - Hlava Medúzy (2021) (epizoda)

Ještě pět minut před koncem jsem byl připraven tomu dát smířlivé dvě hvězdy. Ovšem ten konec, to je opravdu věc. Celou dobu mi vadil střih, hudba, scénář lehce podprůměrný. Isteník to je detektivní autorita sama. Bohužel Jitka Čvančarová hodně slabé, ale myslím, že to není její chyba, ale Renčova. Chtít po ní, aby se takhle tvářila? Slyšel jsem rozhovor s Renčem, kdy vyzdvihoval, že v hlavní roli je žena. Myslím, že to pěkně podělal. Tohle bylo po několika letech, kdy jsem se podíval naslepo na něco českého. No, zas to dlouho neudělám.

MR 73 (2008)

Označení noir kriminálka snad ano, ale ty měly skutečný detektivní děj. Tohle je jasně snímek, kde forma vítězí nad obsahem. Několikrát se tu v komentářích vyskytlo slovo nihilismus, možná. Po řemeslné stránce nelze nic vytknout, bohužel jde jen o tu řemeslnou stránku, která je doplněná dost ubohým dějem. Snímek působí účelově, jde mu jen o ten nihilismus a proto mu nevěřím ani ten. Závěr to trochu vylepšuje, ale záběr na zkrvavený krucifix je ryze účelový, stejně jako detailní zobrazení porodu. Je to škoda, mám rád snímky s temnou atmosférou, ale musí mít aspoň trochu smysl, tady jsem ho dost postrádal, byť výkon Daniela Auteuila je skvělý.