Perfektní den (2015)

Ani nevím jestli jsem to bral jako komedii, snímek je tak silně protiválečný a kritický, že spoustu věcí jako vtip nevnímáte, spíše jako hlubokou výčitku na nekonečnou lidskou hloupost. Benicio Del Toro jako vždy famózní, stejně jako zbytek skupiny. Stačí dvě jednoduché příběhové linie a vidíte hloupost UNPROFOR v kombinaci s hrozným osudem malého chlapce. Nejsou třeba žádné explicitní scény. Scénář není černobílý, všichni mají své mouchy, ale zároveň, přes veškerý cynismus, jim skutečně jde o pomoc lidem. Nejsem ze snímku vyloženě u vytržení, ale téma je tak naléhavé a skvěle zpracované, že musím dát plnou palbu.

Dukla 61 (2018) (TV film)

Televizní film české provenience? Velké překvapení, dlouho jsem odkládal shlédnutí, zbytečně. Místní nářečí neznám, připadalo mi, že herci to říkají velmi slušně, pár dialogům jsem vůbec nerozuměl. Skvělé obsazení, kterému, podle mého názoru, jasně vévodí Marta Issová. Byla výborná. Film funguje i jako sociální drama ze šedesátých let.

Metanol (2018) (TV film)

Čtyři hvězdy dávám proto, že se jedná o českou produkci, jinak bych dal tři. Snímku určitě chybí větší dramatičnost a dost mě mrzí, že si autorka scénáře netroufla zabrousit trochu dál, třeba do politické scény. Pamatuji si, že některé seriózní deníky psali o propojení s politickými strukturami, zkorumpovaná celní policie je zmíněna jen okrajově. Škoda, stejné jako u jiných podobně tématických snímků v české produkci. Nikdo si netroufne napadnout politickou garnituru, proč asi? Film táhne především skvělý Vaculík, moc nechápu proč je Fulín zobrazen takto, génius to nebyl, ale takováhle sračka také ne. V každém případě to bylo koukatelné a na českou produkci určitě nadprůměrné.

Polární záře (2017)

Film doslova natřískaný emocemi v úhledném kabátku, s uvěřitelným scénářem a velmi dobrým příběhem. Maďaři se opět vytáhli, téma je skvělé už jen proto, že je reminiscencí na válku a její důsledky. Naprostá většina filmové produkce se věnuje utrpení lidí v průběhu konfliktu. Zde můžeme sledovat dozvuky války ještě po mnoha a mnoha letech, navíc natočené opravdu citlivým způsobem. Celý snímek mě asi nejvíc fascinovalo, jak úsporně a zároveň silně jsou zachyceny všechny důležité momenty. Není třeba příliš mluvit, obraz mluví sám za sebe. Takovýhle filmů už je dnes hrozně málo, všude se musí křičet a vše poskytovat "polopaticky". Zaujetí pro film neopadlo ani na chvíli, můžu jen doporučit.

Policie Hamburk (2007) (seriál)

Jsem si jistý, že se jedná o seriál sociálně - patologické prevence pro teenagery.

Kapitán (2017)

Kdyby to nebylo podle skutečné události (a zobrazená je, až na pár výjimek, velmi věrně), asi bych to vypnul. No, takhle jsem zůstal. Válka dělá z lidí zvířata, jen málo filmů to tak věrně zobrazuje jako Kapitán. Němcům se povedl casting v čele se zdánlivě neviňoučkým Maxem Hubacherem, který bezcitného sociopata hraje parádně (dá-li se to tak říct). Armáda, stačí se začít chovat jako arogantní důstojník a už to jede. Konečný chaos Třetí říše umožnil nekonečné množství odporných zločinů, o tomhle jsem neměl tušení a to jsou mojí specializací soudobé dějiny. Němci jako by v závěru války rezignovali na zdravý rozum a podřízeně čekali na svůj osud, jako by pocit kolektivní viny způsobil neschopnost učinit cokoli, aby to krvavé a nesmyslné šílenství skončilo. Jeden z důvodů asi byli zástupy fanatiků, kteří do poslední chvíle věřili v konečné vítězství. To je jedna sorta lidí, druhou byli ti, kteří po letech ztratili jakoukoli lidskost. A těch je ve filmu přehršel. Výsledkem je naprosto nesmyslný masakr chudáků, kteří už prostě jen nechtěli na konci války umřít. Bohužel stačil jeden magor a bylo to. Škoda v závěru toho německého soudu, takhle to nebylo. Film je studený a ledový, nemá takřka emoce, což jen zdůrazňuje stav německých vojáků na konci konfliktu a evokuje praktickou odpornost celého filmu, Opět nedokážu nezmínit Nabarvené ptáče, v porovnání s tím je to jen podbízivá a prázdná sračka. Film by klidně mohl být prevencí na středních či vysokých školách, společně s nějakým psychologickým výkladem, protože tohle by se prostě nemělo opakovat.

Králův nesouhlas (2016)

Jako základní exkurze do historie obsazení Norska nacisty velmi dobré. Spíše skromnější dílo, ale samotný děj a herecké výkony jsou zajímavé. Nevím, proč Malarkey píše, že film postrádá emoce, já jich tam viděl dost. Hezky zohledněný lidský faktor, ať již jde o německého vyslance či Haakona a jeho syna. Pro ty, co zajímají dějiny, velmi slušná záležitost.

Bezva ženská na krku (2016)

Docela to ušlo, i když moje objektivita je silně ovlivněna Petrou Hřebíčkovou :-).

Neznámý voják (2017)

Moc, moc dobré, vypadající velmi realisticky. Finsko má pět a půl milionu obyvatel, dá se předpokládat, že jejich kinematografie bude mít obdobné ekonomické možnosti jako ta naše. Ovšem kvalitativní rozdíl je propastný. Nabarvené ptáče nebo třeba Tobruk jsou ušmudlané kačenky vedle tohoto snímku. Pět hvězd nedávám kvůli střední části, která je trochu roztahaná a především kvůli historickým nepřesnostem. Hlavně ústupové boje Finové vedli ve velmi hluboko připravené obraně a tvrdě se bránili. Nevím proč tvůrci zvolili tuto formu, asi pro zvýraznění kritické situace, ve které Finsko bylo. Jinak velmi slušný film, bez patetismu a sladkobolných hollywoodských klišé.

Klec (2019) (TV film)

Nejsem žádný velký fanda paní Bohdalové, ale klobouk dolů před ní. Výborný výkon, velmi slušný scénář a vytěženo z minima maximum. Jediný, kdo mě nepřesvědčil je Kryštof Hádek, vůbec netuším, na jakém základě stojí jeho popularita. Velmi slušná jednohubka.