Šílená noc (2022)

Co na to říct. Taková Vánoční pohádka pro dospělé či trochu ostřejší puberťáky, kde se do typického vánočního příběhu přihodilo trochu krve a kladiv. Jestli to budu ještě chtít vidět znovu nevím a má to své slabší chvilky, ale jako zábavnou jednohubku mohu jen doporučit. Harbourovi tihle drsňáci prostě sedí jak ozdoba na stromek.

Princezna Nevěsta (1987)

Tohle bylo SKVĚLÝ. Opravdu mi tady ty staré klasické parodie chybí. Do Robina Hooda to má sice daleko, ale i tak se ten komediální talent Elwese nezapře. Jako pohádka nebo samostatný příběh je to už o dost slabší, ale jako komedii/parodii jsem si to užil víc než znamenitě: "Takže se zabijeme jako slušní lidé."

Krakonošův poklad (2017) (TV film)

Neurazí nenadchne, ale i tak veskrze sympatická pohádka. Tambrea si celou pohádku krade pro sebe, působí správně mysticky a zároveň laskavě tak jak si jej představujeme (byť jako člověku co vyrůstal na Krkonošských pohádkách mi s tím chybějícím plnovousem evokuje spíše Dr. Strange než Krakonoše). Baronka se sice snažila, ale na Ilju Prachaře prostě neměla. Kolem a dokola, když nevíte na co kouknout v sobotu odpoledne je to použitelné.

Nene (2022)

Tak do třetice se to režisérovi konečně povedlo mě uspokojit. Narozdíl od většiny jsem z Uteč ani z My nebyl nijak odvařený, přestože zpětně jsem musel uznat že Peele má rozhodně svůj styl a umí vybudovat atmosféru. Zde mi konečně sedl i příběh. Běž spoilerů mohu říct jen tolik, že jsem si celkem užíval první třetinu která je spíše takové drámo, ještě více hororovější druhou třetinu a být závěr trochu údernější, nevadila by mi ani poslední třetina. Ten závěr bych celkově vzal jako slabinu snímku, ve srovnání s prvními dvěma třetinami jsem vlastně nebyl ani nijak zvlášť napnutý a protože zjevně cíleně nebyl moc doslovný působil vlastně trochu nevýrazně. Přesto značné zlepšení a těším se na další tvorbu.

Sandman (2022) (seriál)

Začneme tím co mi tu neuvěřitelně vadilo. Netflix je pro svojí "angažovanost" už dost známý a víceméně jsem se s tím smířil. Když se jeho "privilegovaná" skupina objevila poprvé, tak mi to ani nijak nevadilo, prostě Netflix. Ale jak díly přibývaly začal jsem mít pocit, že "bílí hetero" jsou tu vlastně ta 4% menšina. Tím jak mi to tvůrci cpali v každém jednotlivém díle, mě vlastně vytrhávali z děje, což samozřejmě negativně ovlivňovalo zážitek. Zkusím to nicméně odsunout v hodnocení, protože zbytek seriálu si to nezaslouží. O Sandmanovi jsem věděl víceméně pouze že existuje, s Neilem Gaimenem jsem přišel do styku s jinou jeho tvorbou. Široký Lore v pozadí je tu zatím pouze naznačen, nicméně mě velice zaujal. Musím vyzvednout výkon hlavního hrdiny, který tu působí správně "nelidsky", stejně jako představitele Korinťana (obzvláště se mi líbilo jak herec nakláněl hlavu při mluvení na stranu jako slepec). Obecně bych řekl že herecké výkony jsou zde silnou stránkou (snad s výjimkou Touhy, která působila až příliš slizce, ale nevím jestli tak neměla být i předloze). Bylo tu i pár zajímavých myšlenek a dojemných scén (nejvíce bych vyzdvihl díl se Smrtí, která působila jako nejlidštější z Věčných což také celkem sedělo). Rozhodně dám dalším řadám šanci (jen uberte na té agitaci, pokud mohu prosit).

Akame ga kill! (2014) (seriál)

Až jsem byl sám překvapený, jak moc tu fungovaly emoce. Měl bych varovat, že seriál je GoT style tj. s umíráním postav se tu opravdu nemazlí. Je to umocněno tím, že k postavám si opravdu máte možnost vybudovat nějaký vztah. Dokonce i krutá sadistka Esdeath má určité vlastnosti, kvůli kterým s ní do jisté míry sympatizujete. Některé boje vypadaly lépe než jiné, ale seriál stojí více na příběhu a postavách, takže to nijak zvlášť nevadilo. Mohu jen doporučit, 9/10

Avatar: The Way of Water (2022)

Ale tak užil jsem si to, to bych zase lhal, bohužel je tu několik větších či menších "ALE". Začneme tradičně klady. Akce je naprosto parádní. Je stylová, dynamická a celkem i přehledná (i když Jake s tomahawkem mi neodbytně evokoval Connora z Assassin's creed tři, včetně stylu boje). Druhý je (nepřekvapivě) vizuál a design naší nové lokace. Obecně nemám mořské lokace rád a tohle je snad poprvé co bych dal přednost moři před lesem. Ta vesnice je nádherná - z fleku bych se tam nastěhoval a začal se učit rybařit a jezdit na místních létajících rybách a plesiosaurech. Jakmile dojde na seznamování se s Cestou vody, člověk jen slastně hltá ty vizuální hody. A teď můžeme plynule přejít na zbytek. V prvním díle mě stupidní příběh "modré Pocahontas" neuvěřitelně iritoval. Ve dvojce už tolik ne, ono se totiž o žádném příběhu nedá mluvit. Prostě jako když ve videohře porazíte v jednom levelu Bosse a on se vám v další lokaci vrátí oživený a vylepšený. Vtipné je že i v tomto vlastně neexistujícím příběhu v podstatě nijak nerozvinutých postav dokázali udělat hromady nelogických věcí nebo nadhozených linek, které nikam nevedou. Namátkou: Jake své syny vychovává v podstatě jako vojáky, jedná jako válečný štváč, v jedničce se staví že nebojovat není řešení, protože hamižní lidé jen tak neodejdou a pak najednou si myslí že se něco vyřeší, když uteče a schová se? Proč Spider nemá Avatara? S kým ho měl plukovník vlastně mít, nevypadal jako ten typ co spí se svými podřízenými, a vzhledem k tomu že měl být na konci prvního dílu nemluvně, tak asi ho musel udělat čerstvě. Proč nezničili základny lidských sympatizantů (a kde tito lidé brali zásoby)? Nebo ty dvě linky, které tam vlastně vůbec nemuseli být a nic by se nestalo (látka z místních velryb a Kiriiny záchvaty). To si připravujeme pro třetí díl nebo co? Zkrátka pokud na to jdete, abyste se koukali co všechno se dá vytěžit z 3D technologie a nic dalšího vás nezajímá, můžete si to užít. Pokud chcete něco víc, asi bych vám doporučil spíše jiný film. Viděno ve 4Dx

Wednesday (2022) (seriál)

Překvapivě osvěžující fantasy detektivka, která by vlastně ani nemusela být odkaz na Addamsovu rodinu a s pár drobnými úpravami (hlavně Věc) by mohla stát i sama za sebe. Ortega s rolí natolik splynula, že když jsem viděl její civilní fotky přišlo mi podivně nepřirozené že se usmívá. Spousta příjemného humoru, celkem i příjemné napětí a spousta potenciálu na další série. Přestože si seriál užije i dospělý divák, pro mě je trochu nevýhodou, že seriál má svoji jasnou cílovku a je jí plně přizpůsoben (tj. najde se zde i spousta ohraných klišé)

Kovboj Bebop: Lovec odměn (1998) (seriál)

Poprvé jsem několik dílů viděl před mnoha lety ještě jako náctiletý na Anime+ a nezaujal mě. Nyní v dospělosti (vlivem všeobecného chválení zleva zprava) jsem se rozhodl mu dát další šanci, že mi ukáže něco co jsem jako mladý neviděl/neocenil. Nebudu vás napínat, nenašel jsem. Jistý vliv má určitě epizodnost na kterou už jsme v současné době dík Netflixu apod. odvykli, protože jejich kvalita je proměnlivá, vzhledem k absenci návaznosti jsem necítil tu touhu seriál hltat a ze závěru jsem měl pocit že vyšuměl do prázdna a vlastně mi ani nic neřekl. Přesto má seriál několik kladů, kvůli kterým jej lze doporučit: Neobsahuje většinu nešvarů, které lidé v Anime nemají rádi jako například uřvaný hlavní hrdina či různý sexuální humor a jako celek působí velice dospěle. Pořád se jedná o poměrně kvalitní sci-fi, kterých je v Anime pomálu. A jako poslední příklad bych uvedl dostatečně různorodé hlavní postavy (přestože příběh předpokládaného hlavního hrdiny Spike mi přišel vlastně jako ten nejméně zajímavý). Můj konečný verdikt tedy zní - jsem rád že jsem to viděl podruhé, znovu už se na to nepodívám.

Tajemství staré bambitky 2 (2022)

První díl mám velice rád a viděl jsem jej několikrát. Lhal bych kdybych řekl že jsem se u dvojky nebavil. Místy jsem se smál tak jak tvůrci zamýšleli, místy bohužel i věcem které nejspíše nezamýšleli. Celkově mi přišla více komediální a méně pohádková. Písničky nebyly vysloveně špatné, ale nejspíš bych si je samostatně nepustil. Co se příběhu týče - ten popis: "neurazí nenadchne" asi sedí nejlépe. Jednoduchý, místy hodně zkratkovitý (i když plán Ference a Lorence mi nepřišel vlastně ani tak hloupý), s ne nutně špatnými poselstvími, které mi tu ale chvílemi přišly už trochu tlačené na sílu. Kubařové s Vetchým to sedlo na maximum, nejen že jim to slušelo, ale celý film na nich v podstatě stojí a oni to zvládají utáhnout. Shrnuto: nebude to asi moje oblíbená pohádka, ale jednou za čas, proč ne.