Matchless Mulan (2020)

Já vlastně nevím jak se na tento film mám dívat. Celý mi připomíná takové ty východní básně, které působí jako věty jdoucí zdánlivě náhodně za sebou a poetika má být v pocitech které vyvolávají. Na filmu se mi líbily kostýmy, hudba a docela i herecké výkony, ale příběh... No, raději ten animovaný od Disneyho.

Odloučení (2022) (seriál)

Severance má několik věcí proč je to skvělý seriál a pár prvků, proč až tak moc ne. Hlavní věc co musím vypíchnout je jeho nepředvídatelnost. Celkem i od začátku se neubírá tím směrem kterým bych čekal a platí, že čím méně o něm víte, tím lépe pro vás. Atmosféra i herecké výkony jsou fajn, stejně jako vizuální stránka a výprava. Nicméně. První věc co mě vytáčela je tempo. Minimálně za mě už překročilo hranici mezi pomalým a utahaným, kde už budování napětí přechází do netrpělivě znuděného "Tak sakra když už se začne něco dít?" A když už začne, tak se dostaneme k druhému kameni úrazu. Tím je jak-bych-to-jen-řekl "přehnaná sebedůvěra". Jsem přesvědčen že seriálové řady by měly nějakým způsobem tvořit uzavřené celky, které by sice neměly zodpovědět všechno, ale rozhodně by člověk neměl mít pocit, že "končíme uprostřed". Tento seriál si je tak jistý tím, že bude další řada, že se přesně tak chová a v mých očích se tím značně shazuje. Slabší 4*

Pokoj č. 10 (2006) (seriál)

Dostal jsem něco trochu jiného než jsem původně čekal, ale vlastně to ani nevadilo. Je to napínavé, je to zajímavé, je to vlastně i celkem slušně ukončené, vadí mi snad jen některé nezodpovězené/neuzavřené linky nebo otázky. Nepřekvapilo by mě, kdyby tvůrci původně doufali v pokračování. Ale i tak celkem slušná práce (na zjevně celkem nízký rozpočet).

Kaguja-sama wa kokurasetai: Tensaitači no ren'ai zunósen - Ultra Romantic (2022) (série)

Přiznávám bez mučení, to finále mě rozsekalo, až mi i oči zvlhly. Rozjezd byl tradičně pomalejší, ale jak začal festival, ustanovily se sázky a poslední tři díly jsem hltal až do tak skvělého a 'ultra-romantického' finále, že by na něj mohla být hrdá leckterá romantická klasika. Jako bonus máme i celkem zajímavou vedlejší linku s Ishigamim či momenty s Hayasakou ("chci změnit práci"), které jsem si taktéž náramně užil. Plná palba, kdyby to takto ukončili dobře, pokud ne - chci ještě pěkně prosím!!

Made in Abyss - Recudžicu no ógonkjó (2022) (série)

Překvapuje to i mě samotného, ale cítím se vlastně dost neuspokojený až skoro zklamaný. Protože zhruba od půli série jsem se nemohl zbavit pocitu "že se to vleče" a na konci jsem přemýšlel nad tím, "jak moc vlastně celá série posunula příběh". Bez spoilerů mohu jen říct, že celá série nám vlastně pouze představila jednu novou postavu u které je nejisté jestli bude i v další sérii. Krom toho nemám pocit, že by naše již známé postavy prošly nějakým zásadním vývojem či jestli jsem se dozvěděl něco zásadního o "tajemství propasti". Snad to třetí série napraví.

Barbar (2022)

Asi jsem hloupý, ale asi mi něco uniká. První třetina je skvělá, buduje se tu nějaká záhada, atmosféra atd. Druhá třetina je svým způsobem celkem zábavná ve své absurdnosti. Ale ta třetí je... No bordel. Prostě jsem se nedokázal přenést přes to jak moc to do háje nedává smysl. Abych to vysvětlil budou tu SPOILERY!!!: Kde vzala tu supersílu, když se celou dobu pohybuje v úzkém podzemí? To jako ve volné chvíli dělá kliky? O její takřka Hulkovské odolnosti ani nemluvím. Odkud brala jídlo? To hlavní hrdinka přežila několik týdnů jen na tom 'mléku'? To jako ten pokoj ve sklepě nikdo předtím neobjevil? Vždyť byl sakra na očích a do toho sklepa se chodilo. To jako hlavní hrdinku nebo toho kluka nikdo nepostrádal a nevyhlásil pátrání? Například ta režisérka? KONEC!!! Tohle všechno mě tak neuvěřitelně bilo do očí a nepřišlo mi, že bych za to byl odměněn nějakou skvělou pointou. Hodně slabé 3*

Kocour v botách: Poslední přání (2022)

Prvního kocoura si dává k snídani a čtvrtému Shrekovi hvízdá za zády (druhý s prvním se na něj schovívavě usmívají a třetí už je pohřbený na dvorku). Asi takhle nějak bych jej v hodnocení umístil. Značně ubral na humoru, ale o to více vylepšil příběh. Postavy (obzvlášť vlka) tu již chválili jiní, stejně jako animaci, takže mně zbývá jen dodat, že jsem si to velice užil a pokud udrží laťku, rád se nechám překvapit s čím přijdou příště.

Pearl (2022)

V prvé řadě Mia Goth umí hrát víc, než by do ní člověk řekl. To šílenství skrývající se za maskou normálnosti zahrála natolik přesvědčivě že bych s ní nechtěl být o samotě v jedné místnosti ani kdyby mě tam lákala nahá v podvazkách. To je herecký koncert. Zároveň se musí nechat že stejně jako v "X" si tvůrci vyhráli s vizuálem. Ta barevnost jak z reklamy na Coca-colu je tu v nádherném kontrastu s tím depresivním příběhem. Co se příběhu týče, tam bych řekl že srovnávat to s Jokerem je jako srovnávat Spartu s Barcelonou. Než jako postupný rozklad a pochopení kým je, mi to přišlo jako čekání na to než ji rupnou nervy, bez snahy o hlubší vykreslení její psychiky (přestože ten její monolog na konci byl opravdu skvělý). Kdyby tu bylo třeba pár flashbacků do jejího dětství nebo více interakce s Howardem apod. třeba by se mi to líbilo více.

X (2022)

Nic převratného a vlastně ani nic extra zábavného. Musím vyzdvihnout stylizaci, kostýmy i vizuál a trochu i tu erotiku (nejsem moc fanda Mii Goth ale jak pobíhala v těch lacláčích bylo to sexy, to nemohu popřít). Řekl bych že i herci se celkem snažili. Ale příběhově to bylo plytké, vraždy krom nechutnosti nic nenabídly a bylo mi vskutku fuk jestli se někdo (ne)dožije konce. Slabší tři*

Šílená noc (2022)

Co na to říct. Taková Vánoční pohádka pro dospělé či trochu ostřejší puberťáky, kde se do typického vánočního příběhu přihodilo trochu krve a kladiv. Jestli to budu ještě chtít vidět znovu nevím a má to své slabší chvilky, ale jako zábavnou jednohubku mohu jen doporučit. Harbourovi tihle drsňáci prostě sedí jak ozdoba na stromek.