Motelové pokoje (2012)

Posmutnělé nahlédnutí do života dvou "ztroskotaných" bratří, jak se neradostně probíjejí svým těžkým osudem (ne)ukotveným po motelových pokojích. Poslední jiskřičku naděje v nich rozněcují krátké fantastické (pro nás diváky animované) příběhy, které si vyprávějí a které jim (i nám) prosvěcují jejich bídnou realitu. Lepší 3*.

Červený drak (2002)

Velmi slušná kriminálka, založená především na profilování vraždícího šílence - a rozšířená role mrazivého Hannibala-kanibala Anthonyho Hopkinse tomu zdárně napomohla. Brett Ratner na režisérské stoličce nijak neexperimentoval, ale jako zručný řemeslník držel otěže dostatečně pevně. Jinak oproti dřívější adaptaci "Manhunter" mi veškeré scénáristické úpravy přišly jednoznačně ku prospěchu.

Zloděj (1981)

Zde se nehrálo na očekávané atrakce - příprava a samotná velká loupež zabraly tak 15 minut. Cituprostý nesoudržný scénář se totiž zaměřoval hlavně na momentky z osobního života titulního profíka, který ale nebyl žádný sympaťák, spíš vznětlivý, nepřátelský, cílevědomý samorost - viz třeba jeho manželství "na dohodu". Ale ať už za to mohla Mannova principielně chladná, nepřístupná režie, nebo něco jiného (synťáková hudba mi zrovna nevadila), docela jsem se nudil. 50%

Goodbye World (2013)

Několik kamarádů z vysoké (+ partneři) se sjede na soběstačné usedlosti v přírodě jedněch z nich zrovna v době, kdy dochází ke "kolapsu civilizace" (protože hackeři vypnuli elektřinu a teroristi vyhodili do vzduchu zásobovací kamióny - okamžitě tak společnost ochromily nezvladatelné nepokoje a krvavé výtržnosti, ehm). No a tam se opíjejí, zkuřují, baví a tlachají jak na třídním srazu, narážejí na "dávné křivdy" a samozřejmě se také trochu promíchají v partnerských rovnicích. A ani mi tento pohlednicově mělký přístup k "apokalypse" nevadil, i když se tu přirozeně moc zásadního či dramatického nedělo.

Bojovník (2015)

Jaksi takové schematicky hladké boxerské drama se zcela průhledným scénáristickým záměrem: srazit hlavního hrdinu z vrcholu na samotné dno, aby se pak sebezpytující vydrápal zase nahoru. Ač byly tréninky i zápasy natočené řemeslně standardně dobře, nejvíc emocí vyplynulo ze vztahu otce s dcerkou, kterou se namakaný a na hereckou dřeň jdoucí Jake snažil získat zpět do opatrovnictví. A jim nakonec tu čtvrtou dám.

13 hříchů (2014)

Tož se nám záhadná thajská hra sestávající z 13 čím dál zvrácenějších úkolů přesunula do Ameriky. Zběsilé řádění zůstalo, ale (nejen) ten prapodivný konec z originálu byl eliminován - respektive nic nevysvětloval a neodhalil, přestože se v průběhu v pozadí trošičku zapátralo (čili víme, že podstata a historie byly úplně jiné). Ve výsledku vůbec nešlo o zatraceníhodný remake / variaci.

Mroží muž (2014)

Kevin Smith nám tedy přichystal pěknou habaďúru - lehce úchylný komediální horor (?) o vraždícím starci milujícím mrože, kde chudák náhodný návštěvník Justin Long na vlastní kůži a údy pozná, jaké to je být jedním z nich ("Je člověk skutečně v srdci mrož?"). Ujetý námět z podcastu zněl jistě zábavně, ale na celovečerák sotva vystačil, a tak byl natahován všude možně, ať už v oplzlých kecech či v mladíkově hýkavém "mrožím údělu". 50%

Batman Rok jedna (2011)

Dvěma voiceovery (do Gothamu se navrátivšího miliardáře Waynea a přeloženého detektiva Gordona) vyprávěný začátek - rok jedna - historie netopýřího mstitele. "Psychologicky" temnému a deziluzornímu originu ale nesluší nadlidsky komiksová akce a na topornou animaci si člověk musí chvilku zvykat.

Mizerové II (2003)

Demonstrace stylu Michaela Baye, dalo by se říct. A vydařená, především tedy z hlediska časté, vyleštěné (a pekelně nákladné) akce - automobilová honička na dálnici definitivně patří k vrcholům žánru. Čímž se naštěstí trochu upozadilo přepálené konverzační škorpení plné nedospělého humoru v rámci do krajnosti tažené "bromance".

Garm Wars (2014)

To byl pilot? Vizuálně přitažlivá (stejným způsobem jako režisérův dřívější Avalon), ale příběhově sterilně plochá existenciální pouť nesourodé skupinky za "Bohem" v hrubě načrtnutém sci-fi světě (tématem klonovaných vojáků, kteří ani nevědí, zač bojují, odvozeným zase z The Sky Crawlers). Mamoru Ošii se očividně soustředil hlavně na souznění pěkně aranžovaných obrázků s hudbou, což jen podtrhlo celkový výraz "hraného anime". Nepřesvědčivé 3*.