Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Animovaný
  • Horor

Recenze (3 478)

Sněžný kluk (2019)

Špičková technická stránka mi dovolila se prokousat klišovitým, instantním seznámením rozhodné holčiny s roztomilou příšerkou (říkal někdo Bezzubka?) a kostrbatým útěkem s ní a dvěma kamarády z města do divočiny. Ve druhé polovině se vyprávění výrazně zlepšilo, akce, postavy i putovací zápletka si sedly, i když v přemnoha momentech bylo zapotřebí hodit logiku za hlavu s tím, že titulní zvířátko je prostě kouzelné a může cokoliv; no a oslnivým vizuálem se dalo kochat bez přestávky. Záporák (1) se také ukázal být spíše senilním než úplně zlým, takže nakonec spokojené, lepší 3 *.

Velká středa (1978)

Ono vlastně nejde o "surfařský" film. Ano, sjíždění vln (úchvatně natočené) trojici nejlepších kamarádů spojuje, ovšem jen jako vedlejší zábava. Je to příběh o dospění ("coming of age"), od srandovně přepjatých mladických párty plných chlastu, holek a rvaček po vystřízlivění povolávacím rozkazem či prostou povinností zabezpečit rodinu, protkaný melancholií po bezstarostných časech nevinnosti, které už se nevrátí, a chlapeckém přátelství, které voda let (snad) neodnesla. Výsledek sice nedrží úplně pohromadě, některé linky nakousne a jiné nechává odtušit, ovšem kouzlo upřímné, svobodomyslné výpovědi nepostrádá. 7/10

plakát

Trhák pana Bowfingera (1999)

Štáb nadšených ztroskotanců (a imigrantů) vynalézavě "partizánsky" natáčí velký béčkový sci-fi biják bez vědomí paranoidní hlavní hvězdy. Rozhodně jim budete fandit, jelikož kromě mnoha vtipných momentů do toho dávají celé srdíčko (nechejme stranou všechny ty manipulace a podvody :-)) a láska k pohyblivým obrázkům z nich (a ze scénáře) jenom čiší.

plakát

BoJack Horseman - Série 2 (2015) (série)

Tentokrát více klasičtější komedie / parodie na Hollywoo se obešla bez výrazného sjednocujícího tématu, jelikož natáčení filmu Sekretariát sice neprobíhalo podle plánu, jenže představovalo vedlejší epizodky. Infantilně situační vtípky v prvním i druhém plánu mě spíše míjely, i když nezodpovědný, bezprizorní, neustále chlastající BoJack mnohokrát zahlásil geniálně cynicky/trefně. Až na pár osobních předposledních dílů se však ve své depresivní bezradnosti dál/hloub neposunul. 7/10

Eromanga-sensei (2017) (seriál)

Co si o tomhle myslet? Středoškolák píše light novely, takže se kolem něho točí jakýsi "harém" z několika (dvou) vstřícných mladistvých autorek, jenže ty on odmítá, protože je zamilovaný do své nevlastní mladší sestry, která už přes rok nevyšla z pokoje, kde pod pseudonymem Eromanga kreslí jemně erotické ilustrace (a je jí dvanáct!). Je to prostě jiné / divné, exaltované, dětinsky úchylné, přitom často se shazující a vtipné, tudíž nemůžu říct, že bych se u této komedie s lehkými, ale dějově podstatnými ecchi prvky občas nebavil – přestože byla o ničem, nijak neskončila a druhá sezóna dosud nevznikla.

Notting Hill (1999)

Ne, opravdu této romantické pohádce nebudu vytýkat, že nemá nic společného s realitou – brilantní scénář se vědomě nevyhýbá žánrovým klišé, jen je znevažuje šarmantním britským ostrovtipem. Sem tam se blýskla i režie, ale hlavně se naprosto trefilo obsazení (včetně všech svérázných vedlejších figurek), tzn. hvězdně nádherná Julia s roztomile plachým Hughem.

Za zrcadlem (2018)

Snažící se manželský pár (ex-záletník a ex-feťačka překonávající ztrátu dítěte) začíná znovu / utíká od minulosti koupí malého (psycho)motelu, ve kterém se zřejmě něco nepěkného stalo… Vystupňovat znervóznění z místa (a chodby za šmírovací zrcadlo) i lokálních postaviček režie a zruční herci v hlavních rolích zvládli, ovšem falešně slibovali větší "divočinu" / pointu, co neprošumí.

Říjnové nebe (1999)

Příjemná pohodovka o naplnění svého snu navzdory nepříznivě rozdaným kartám nepřináší nic objevného, ale svou povznášející práci dělá dobře. Škoda, že nevyhnutelný úspěch ve druhé polovině zbytečně oddaluje a poté ho ještě louhuje v koňské dávce sladkého hollywoodského sentimentu, který zanechá na patře mírnou pachuť.

plakát

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (2013)

O nic se nestarat, nic neplánovat, ničeho nelitovat, vždyť jedno vede k druhému a nikdy nevíte, co bude lepší – s takovou životní filosofií to dotáhnete nejdál! Stejně jako stoletý stařík Allan, který rád vyhazuje věci do vzduchu a "forrest-gumpovsky" proplouvá konflikty 20. století, aby se bezděčně "cimrmanovsky" potkával s nejvýznamnějšími světovými osobnostmi. Absurdní, černá, inteligentní komedie neztrácí nic ani v kriminální lince ze současnosti plné bláznivých náhod.

plakát

Monstra vs. Vetřelci (2009)

Pětice přátelských monster se pěkně doplňovala a pro fórek nešla daleko, naopak tupí vetřelci (respektive jejich světovládný šéf) tu byli do počtu a přes originální premisu prostinký, až odbytý scénář spoléhal pouze na povrchní odkazy, banální morální prozření (sebenalezení) a přepáleně rozmáchlou akci. Ve druhé polovině jsem se cítil tak nějak letargicky zahlcen. Mezi 2-3 * [a ponechám původní].