Insidious (2010)

Velmi efektivní strašení, takhle to pomocí elementárních postupů umí jako James Wan málokdo. Po klasické první polovině však filmaři (IMHO vědomě) vstupují "za čáru" - astrální cestovatelé, zásvětí, démoni. Stále neztrácejí atmosféru, ale nedivil bych se, kdyby v mnohých očích už atakovali hranici sebeparodie (či přímo úplné blbosti).

Parts Per Billion (2014)

Velké ambice a závažné téma, ale výsledek tomu neodpovídá. Použití biologických zbraní ve válce na Blízkém východě vede k rozšíření smrtícího patogenu po celé zeměkouli, což snímek ilustruje na nechronologické, poeticko-romantické mozaice několika lehce se dotýkajících životů tří obyčejných zamilovaných párů v Detroitu "předtím a přitom". Což jinými slovy znamená jen množství vztahových banalit a prázdného filosofování.

Těsně vedle (2007)

Farrellyovic vulgární romantická komedie s těžce účelovou zápletkou: Starý mládenec Ben po šestitýdenní známosti uspěchá svatbu s krásnou Malin, aby už při cestě na líbánky odhalil spoustu jejích (upřímně, svých taky) nechutných charakterových vad; načež se tam během pár dní zakouká do okouzlující Michelle, jež je dozajista ta pravá na dalších 40 až 50 let. Párkrát jsem se při přetáhnuté délce zasmál, pár věcí mířilo zcela vedle, ale tu těsnou třetí dám - třeba jen za obě sympatické herečky (když z jedné z nich nedělá scénář krávu), vlezlý mariachi band nebo závěrečný "stěr" happy endu.

Nepřítel (2013)

Pomalá, hutná, lehce artová a vyspěle natočená psychologická "lynchovina". Čili jaksi "rozumově" nepodložená, kdy nic v průběhu (minimálně prvního zhlédnutí) divákovi nenapovídá, proč to vlastně ten profesor historie dělá, proč je tak posedlý svým dokonalým dvojníkem nebo proč je z něho tolik vyplašený. A poslední záběr tomu nasazuje hodně WTF korunu. Samozřejmě mě zpětně napadají teorie (a nějaké další jsem si našel), ale ty mne tedy moc neuspokojují (i když ta ulítlá "arachní" invaze uchvatitelů těl se mi docela zamlouvá :-)).

Oslava v Ledovém království (2015)

Velké muzikálové číslo, v němž Elsa (a spol.) uspořádá Anně nezapomenutelné narozeniny, přestože sama je nachlazená. Milé, avšak určené výhradně malým nekritickým princezničkám.

Tokijská sonáta (2008)

Divná záležitost - na první pohled obžaloba stávající sociální situace v Japonsku (muž přijde o zaměstnání, ale doma to tají, aby neztratil tvář a autoritu), která zároveň sleduje i ostatní členy rodiny (starší syn rukuje do americké armády, mladší se přes zákaz učí hrát na klavír, úslužná manželka-matka-hospodyně tiše skomírá ve své "kleci"). Odcizené a ochlazené vztahy bez vyjadřovaných emocí - to extrémní zacházení s dětmi doufám bylo jen zveličené poukázání na zkostnatělost výchovy - tak vedou k poměrně bizarní katarzi, kdy to všechno bouchne a (na jeden den) se víceméně zblázní.

Fantastická čtyřka (2015)

Žádný "hejt", nicméně nudu, nevyužitý potenciál a zahozenou příležitost přehlédnout nelze. Zdlouhavé představování a přípravu beru v originu jako nutné zlo, ovšem tady je paradoxně první polovina tou lepší, po návštěvě planety "v jiné dimenzi" a získání schopností totiž začíná být očividné, že se během produkce cosi pokazilo. Prostě to vůbec nešlape, dialogy, hlášky, příběh, postavy, nic. A když už nekompromisní zabijácké řádění Dooma v laboratoři slibuje aspoň pořádné akční finále, tak také ne: čtyři nezdařené sólo rány → pár nejapných hrdinských slov → "nečekaný" týmový útok → sbohem všemocný padouchu.

Dvojí hra (2009)

Říkají (průmyslově) špiónská, ale ve své podstatě více "podfukářská" (zamotaná a lehce nevážná) hra mezi dvěma "na nože" konkurenčními dermatologickými společnostmi, kdy jedna chce získat přísně střežený produkt té druhé. A toho hodlají k značnému obohacení využít i naši dva vykutálení profíci, jimž ale plány komplikuje jejich romantický vztah. Který se mi hodně líbil, jak se jasně milují, zároveň si ale stále nejsou jistí, jestli si můžou věřit a nešijí na sebe boudu. Lepší 3*.

Batman vs. Robin (2015)

Poutavý, vážný, dospělý scénář, pořádná akce a skvělá animace, to jsou hlavní devizy tohoto Batmanova příběhu, které jej v mých očích řadí mezi nejlepší DC animáky vůbec.

Podsvětí (2006)

Zdálo se to zprvu jako šedivá "rádoby cool" černošská gangsterka s ve formě hrajícím Snipesem (a sexy striptérkou po jeho boku), ale také tam vystupoval páreček úchylných sériových vrahů a další svérázné postavičky. Takže se z toho se vším tím dějovým proplétáním podivných situací a hlášek ve výsledku vyklubala ujetá "ritchiovka", která i přes mezery ve filmařském řemesle docela pobavila.