Bastard (2023)

"How are your hemorrhoids?" "I decided not to speak about that anymore. Nobody understands the pain anyway." Čo k tomu dodať. Možno ešte len: "Things rarely end up the way we imagine them." Krásny a silný filmový zážitok. Mads Mikkelsen je Boh. To je už druhý-krát čo to o ňom v tej hŕstke komentárov čo som sem pridal píšem. Čo nie je nejak extra veľa, ale je to o dva razy viac ako som to napísal o hocijakom inom hercovi.

Volejte Saulovi (2015) (seriál)

BEST. FUCKING. SHOW. EVER. MADE. Som extrémne rád, že som mohol vyrastať, vyvíjať sa ako človek, spoznávať svet, seba, ľudí, vzťahy, život a všetko okolo toho v časoch keď som mal príležitosť na vlastné oči zažiť najgeniálnejšiu filmovú tvorbu akú kedy dokážem okúsiť a precítiť. Rád sa budem mýliť ak príde niečo vykonštuované, napísané, natočené a zahrané ešte lepšie, ale mám svoje pochybnosti. Koniec éry. Svet Breaking Bad finálne ukončený. 2008-2022. Neskutočné, že niekto dokáže vytvoriť tak detalne premakaný príbeh, vývoj charakterov a zadosťučinujúco zakončiť všetky ich osudy v priebehu 14 rokov a na ploche 11 sérií. Neskutočné, že sa to v nejakom bode nerozpadlo. Neskutočné.   Som sa trošku opustil. Ale chcem si to tu odložiť.

Spider-Man: Paralelní světy (2018)

Najoriginálnejší, najsympatickejší, najzábavnejší film roka. A bolo mi to už jasné od úvodného osobitého predstavovania firemných log a potvrdené najzábavnejšími záverečnými titulkami ake som doposial videl + potitulková scéna je tiež medzi tými najviac top. Skvelý príbeh, postavy, soundtrack a hlavne tá štylizácia, radosť pozerať. Asi nikdy som si nemyslel, že budem niekedy tak vystriekaný z animáku. A Nicolas Cage je kráľ a chcem spin-off so Spider-Man Noirom asap.

Yellowstone (2018) (seriál)

Škoda toho, že sa tvorcovia na konci uchýlili skôr ku budovaniu pôdy a príbehových liniek pre ďalšiu sériu, než aby ma v závere totálne odrovnali epickým zakončením príbehových liniek ktoré sa vyvíjali počas celej prvej série a tým pádom nastane po konci poslednej časti pocit určitého vyšumenia do prázdna všetkého čo ste pred tým sledovali. Každopadne atmosféra a vykreslenie postáv a ich strastí je skvelé, čo je dôsledkom hlavne úžasných hereckých výkonov na čele s Kelly Reilly, ktorá snáď zatieňuje aj samotného Kevina Costnera, ktorý je ale tiež na jedničku s hviezdičkou. Teším sa na ďalší vývoj moc, je tam potenciál na veľkú pecku.

Wind River (2017)

Wow. Najlepší filmový zážitok od Sicaria. A pod oboma je podpísany Taylor Sheridan. Ten človek má neuveriteľný talent na vykreslenie postáv, čo ich ženie, čo stojí za ich činmi a s čím ako diváci môžeme buď empatizovať alebo byť znechutení. Vlastne sú pre mňa jeho diela dokonalým príkladom prečo milujem filmy. Masterpiece.

Uncharted (2018)

Nathan Fillion je proste boží Nathan Drake. V prípadnom celovečeráku si neviem a teraz ani nechcem predstaviť ako hlavnú postavu niekoho iného. Stephan Lang ako Sully je tiež fajn a fanúšikovské nadšenie je z toho cítiť konštantne, ale ach tie akčné scény boli komické, chcelo by to na to lepšieho režiséra a aby Nathan trošku nabral formu. :) Pre nezainteresovaného diváka objektívne kraťas asi nič moc, ale fanúšikovia hier si prídu na svoje.

Čistá duše (2001)

Niektoré filmy sa nedajú opísať lepšie ako prostým výrazom nádherny film. Čistá duša je určite jednym z nich. Síce príbeh Johna Nasha nie je tak úplne podľa skutočných udalostí ako sa vám film na začiatku snaží nahovoriť a skutočného Nasha by si dívaci mali problém obľúbiť tak ľahko ako filmového Nasha geniálne zahraného Russellom Crowom, ktorému budete fandiť už od prvého záberu. Klobúčik dole pred jeho hereckým predstavením, pričom ale ani ďaľší herci sa nedali zahanbiť, hlavne krásna Jennifer a snáď v každom filme sympaťák Bettany.

Sicario: Nájemný vrah (2015)

Ako tento film a Villenueve nemohli byť ani nominovaní na Oscara mi proste nejde do hlavy. Taktiež by som z fľeku tú sošku dal aj Deakinsovi a Jóhannssonovi, ale to som teraz ovplyvnený tým, že mám za sebou filmový orgasmus. Absolútna genialita po všetkých stránkach, to ani netreba menovať. Až možno na Benicia, nedá sa napísať komentár na tento film bez vzdania holdu tomuto pánovi za jeho výkon. Denis má našliapnuté stať sa legendou vo svojom obore a zaradiť sa medzi mená ako Spielberg, Cameron, Fincher či iné veľké mená. A ja som presvedčený, že sa raz na neho bude spomínať práve takto. Ja ho už vo svojej topke režisérov mám teraz.

Stranger Things - Season 2 (2017) (série)

Prvých 6 epizód absolutne skvelých, poctivo budujúcich temnú, mysterióznu atmosféru, zakončených určite najlepšou časťou série a možno aj celého seriálu. A potom prišla siedma epizóda, aka zabiják tempa. A potom finálne dve epizódy, ktoré síce sú zábavné, ale nie rovnakým atmosferickým štýlom plným napätia ako predchádzajúce, ale predvídateľným priemerným blockbusterovským štýlom, kde namiesto logickej celistvosti vsadili autori na efektnosť a spád. Pre niekoho super, ja by som bol radšej keby pokračovali v zabehnutých koľajách. A tiež, El je najväčším problémom tejto série. Až do záverečných dvoch epizód (v podstate len jednej) zbytočná, ale nemohla sa len tak objaviť, takže autori sa jej museli venovať aj v predchádzajúcich častiach, ale jej príbeh je najmenej zaujímavý, berúc do úvahy okolnosti čo sa dejú okolo iných postáv. Niet nadarmo je najlepšou časťou série tá, kde sa ani na sekundu neobjavila. Každopádne v tretej sérií má potenciál to napraviť. Rovnako ako aj Kali, ktoréj vplyv na ďalšie udalosti by mohol byť tiež veľký a osviežujúci.

Thor: Ragnarok (2017)

Hmm. Musím povedať, že som zostal sklamaný. Chápem dôvody prečo sa Marvel po úspechoh Guardians pri vesmírnom Thorovi priklonili k podobnému humornému štýlu, ale v tak epickej látke, akou by Ragnarok potencionálne mohol byť, mi často ten humor prišiel na silu. Skvela záporácka postava Lokiho z prvej časti je už viac-menej len karikatúrou samého seba, gladiátorska scéna nemala taký šmrnc ako by som si predstavoval a celkovo pasáž v Sakaar-e bola najmenej zábavnou časťou filmu, ktorá kvality ťahá dole najviac. Hlavne Hulkov príbeh o tom ako sa na planéte ocitol a čo viedlo vôbec k tomu, že sa s Thorom stretli mi prišla celkom absurdná a čakal by som niečo osudovejšie. Vo všeobecnosti vážne scény vo filme vôbec nefungujú ako by mali a u diváka nevyvolajú žiadne emócie (prvé stretnutie s Helou, ktorá btw ako ďalší marvelácky záporak zostala dosť nevyužitá, či Valkýrin príbeh), čo je zase dané celkovým ladením filmu. Ale čo musím pochváliť je skvelo a epicky spracovaná pasáž od finálneho príchodu do Asgardu a najvtipnejšiu postavu filmu Korg-a. Spolu s fajn úvodom to u mňa vytiahli aspoň k mierne nadpriemernému zážitku. 3,5*