Zelená planeta (2022) (seriál)

Poselství se dá šířit různými způsoby: můžete se přilepit k obrazu v galerii, lehnout si doprostřed silnice, chrstnout na někoho pikslu červené barvy... a nebo třeba natočit parádní dokument.

The Orville - Neznámá budoucnost (2022) (epizoda)

V komentářích na minulý díl, se někteří ptali, co může být v posledním díle série, když finální bitvu jsme už viděli. No já jsem rád, že si tvůrci uvědomili, že finále sci-fi seriálu muže být také něco jiného než vesmírná bitva. Navíc v čem mě tenhle seriál neustále udivuje: že totiž hlavní postavy dělají skutečné chyby. A myslím tím, že někoho, koho jste si přáli, abyste ho už viděli naposled, otočí v někoho, komu začnete fandit. Aneb emocionální karambol a správně trekácké morální poučení na druhou... A díky tomu je pro mě Orville nejen důstojným nástupcem všeho, co pro mě byl Star Trek, ale skoro se bojím to říct, snad ho i překonal?

Tři mušketýři (1993) odpad!

Nevěřím, že tohle mohl někdo páchat s kamennou tváří a bez potutelného chichotu, protože mě upřímně děsí myšlenka, že by něco takového mohlo být míněno vážně. Podle mě se pan scénárista s někým vsadil, že dokáže napsat scénář s největším možným množství klišé (chyběly jen žabí stehýnka) a nelogičností (podpalování kočáru vínem, snajpr v 17. století...), s co nejšablonovitějšími postavami s nejnižším myslitelným počtem dimenzí, nejkřečovitějším hláškováním a nejnevtipnějším humorem...Pro zajímavost: Kostýmy navrhl John Mollo, odborník na historické uniformy, který mimo jiné spolupracoval i na Star Wars.

Defenestrace 1618 (2018) (TV film)

Bůh [buď] s (neartovými) režiséry bez scénářů, které nenapadlo přestříhat svoje paskvily na dokumenty. Hrané scény jsou na úrovni většiny dokudramat - tedy absolutně šablonovité, bez scénáře a jakéhokoli herectví (ač s nějakou tou špetkou vizuální invence) - takže vůbec nemám odvahu pustit si údajný celovečerák, ze kterého je vypreparovali. Vizuální doprovod je jediná forma, ve které kdy budou fungovat. Co je ale potřeba na nich ocenit, jsou excelentní kostýmy a reálie doby. Komentář historiků je solidní a je zde zmíněno i pár detailů, které neuslyšíte všude.

Star Trek (1973) (seriál)

Pro mě osobně Star Trek začíná prakticky tady. Animované médium umožnilo scénáristům vyjít vstříc téměř ve všem a my si tak můžeme užít šedesátkové/sedmdesátkové sci-fi na plné koule, a zároveň zbavilo seriál všech nešvarů hraného předchůdce: archaické přehrávání herců, zbytečné natahování, každý druhý díl na Zemi ve 20. století, rabování kostyméren historických produkcí, posádka posedlá buď cizí mocí nebo bojující proti oblaku kouře. Já dával vždycky přednost i těm nejprimitivnějším efektům a kulisám (naopak mají i svoje kouzlo) proti šetření už ve scénáři. Skvělá je tu i hudba, která má dohromady asi 10 tracků, které hrají furt dokolečka, ale jsou tak parádní že neomrzí (i když pak máte problém dostat je z hlavy). V čem seriál vyšel zkrátka jsou, kvůli celkové zkratkovitosti, vztahy postav, takže dynamika tria Kirk-Spock-McCoy spoléhá na vaší znalost hrané série a situaci vám připomene maximálně jednou, dvěma hláškama. Největší nedostatek může někdo vidět v animaci, respektive její absenci. Produkci už zkrátka nezbylo na animátory, protože téměř kompletní cast seriálu (mínus Walter Koenig, který pro změnu napsal pár scénářů) je stál všechny peníze. Seriál se tedy znouzectnostně vydal ultra-úsporným stylem, kterým tenkrát Hanna-Barbera a jiná studia válcovaly konkurenci a chrlily jeden seriál za druhým.

Star Trek: Film (1979)

Slušelo by se vysvětlit, proč dávám tak nízké hodnocení. A není to proto, že je tenhle film považován za nejnudnější počin ze světa Star Treku...vlastně je to kvůli tomu, ale trochu jinak. Star Trek: The Motion Picture, též známý jako The (e)Motion-less Picture nebo Slow-motion Picture, je film, za který by každý skalní fanoušek frenčízy měl být vděčný a zvlášť dnes v přehršeli akčních sci-fi titulů a vesmírných bitev bychom měli ocenit, že Enterprise vystřelí za celý film jedinkrát - aby zničila asteroid. Nestěžuju si na (rádoby) intelektualitu filmu ani na pomalé tempo, už vůbec ne na skvělou výpravu (70tkové sci-fi, kdo by to nežral) a rozhodně ne na hudbu (Goldsmith! (a nemyslím jen obehrané hlavní téma)) (trochu si stěžuju na přehrávání herců, u Shatnera se to ale těžko pozná) ... jenže problém je, že navzdory tomuhle všemu a mnoha silným momentům i celkové atmosféře, tenhle film zkrátka nemá žádný scénář a nic z toho, co se tu odehraje, ani nikam nevyústí: dusno mezi Kirkem a Deckerem nehraje ve výsledku žádnou roli, milostná zápletka taky, Spockův přerušený kolinahr stejně a McCoy je tradičně páté kolo u tříkolky - jenže tady není ani vtipný. Všechno je jen sled ikonických epizod a záběrů, které ale samy o sobě koherentní příběh s tažnou silou nevytvoří, a jednu (a lepší) Vesmírnou odyseu už máme.

Lastman (2016) (seriál)

Kam se hrabou Stranger Things na Lastmana. Upřímně mně hlava nebere, proč tenhle parádní seriál totálně zapadnul. Žeby proto, že ho zaplatili lidi na kickstarteru a žádný studio s ostrejma loktama ho neprotlačilo dostatečně vysoko na některou z našich milovaných strýmovacích platforem? To bych byl asi hodně velkej cynik, co?

Star Trek: Nová generace - Věc perspektivy (1990) (epizoda)

Tak zaprvé, velevážení einsteini, Deanna nemohla poznat že paní Apgarová lže, protože nelhala - tak si to prostě pamatovala. Stejně tak doktorova asistentka, ta jen přetlumočila co jí řekl dr. Apgar - ten lhal. Picard se proti jejímu svědectví i ohradil. Za druhé, Geordiho simulace nebyla hypotetická. Šlo o to, že ten generátor na planetě vysílal paprsky pořád tak, jak byl naposled naprogramován a Geordi s ním prostě jen sesynchronizoval holopalubu, aby všichni viděli, co to pořád dělá. Taky řekli, že co bylo na stanici žádný generátor není, ale vpodstatě jen nějaký zesilovač ze zrcadel a cívek, ale energie se posílá z planety.... Podle mě je tenhle díl skvěle napsaný a naprosto bez děr. Možná není z dnešního pohledu kdovíjak oslňující, ale uvědomte si, že holopaluba byla v té době ještě pořád novinka. Jsme teprve ve třetí sezóně. Možná se na ten díl podívejte v angličtině. Nevím, co tam říkají v češtině, ale nedivil bych se, kdyby za část toho vašeho guláše byl zodpovědný právě překlad.

Star Trek: Hluboký vesmír devět - Kolaborant (1994) (epizoda)

sirien zase nemá páru, která bije...masakr nás samozřejmě tolik nezajímá jako to, že i někdo, koho považujete za modlu a vzor ctnosti, může v zájmu toho, co považuje za vyšší blaho, spáchat čin morálně ambivalentní a pochybný, a to navzdory názoru většiny, která ho sama adoruje, a taky to, že někdo je ochoten obětovat svoje ambice (i sám sebe), aby tuhle kontroverzi o dotyčném před světem skryl...všechno je opět prošpikováno neodolatelnými haluzemi z těch bajoranských LSD skříněk

Na sever Severozápadní linkou (1959)

Jak si mohl Hitchcock tak hloupě zkazit celou atmosféru tou naprosto zbytečnou scénou hned v první třetině filmu, kde vám pohlaváři CIA odhalí celou pointu? Ten film pro mě po téhle scéně strašně spadne, když najednou všechno víte. Klidně bychom se to mohli dozvědět od toho chlápka na letišti stejně jako Cary Grant.