• Krátkometrážní

Tři oříšky pro Popelku (1973)

Klenot 70. rokov československého filmu, klenot vianočných filmov. Primerané trvanie, jedinečný film, prostredie a dobrodružstvá. Akurát tie kostýmy a postavy až na dve hlavné postavy sa mi vôbec, ale vôbec nepáčili. Film si z väčšej časti užívam vždy, keď ho pozerám a niektoré časti sú až legendárne, najmä prenádherný koniec na koňoch v snehu, ale k svetovému vrcholu mu to podľa mňa chýba, lebo má aj trápne scény. Nerád udeľujem päť hviezd veciam pokiaľ ma doslova nenadchnú a nie som z nich po rôznych stránkach v nadšení a eufórii, ale štyri u mňa znamenajú naozaj excelentný počin s určitými chybičkami, takže aby ste vedeli prečo tak peknej rozprávke nedávam plný počet. Československú kinematografiu mám v niektorých prípadoch veľmi rád, v iných ju doslova nemusím. Je však celkovo na veľmi kvalitnej svetovej úrovni spolu so sovietskou a juhoslovanskou, teda najmä touto, ale USA sú skrátka najlepší počtom super filmov skoro za všetky obdobia, aj keď mám radšej niekedy iné kinematografie a fandím iným. Vždy sa však snažím napísať ako to cítim, ale byť aj objektívny a to, čo cítim dať na pravú mieru, lebo pokiaľ sa mi to naozaj páči, ale eufóriu a zlom v živote v tom necítim, tak jednoducho vrcholové hodnotenie nedám. To platí najmä pre českú a slovenskú kinematografiu ktorým fandím a mám ich v podstate rád, ale sú pre mňa rozpačité a nedosahujú vrchol, stále mám pocit, že majú na viac a keby som tie dané filmy nevidel, nejako by to nevadilo. Naša Popoluška má môj obdiv a úctu.

Napola: Hitlerova elita (2004)

Keď môj otec kúpil dvdčko s týmto filmom, zaujal ma akurát obal, ale veľa som od neho nečakal a tým viac ma prekvapil. Život nacistickej mládeže ma normálne vtiahol do deja a začal som rozmýšľať nad konaním postavy a nad tým, čo je správne. Vykreslenie mi pripadalo veľmi hodnoverné, najmä ma zaujal dej. Nemeckú tvorbu príliš nemusím, ale toto v Európe bol kvalitný počin. Boj ideológie a správneho konania je tu očividný. Do filmu vložili aj trocha športu a najmä mrazivý záver ma dostal, film som si užil.

Statečné srdce (1995)

Slobodu! Letmo romantický film s viditeľnou črtou Mela Gibsona ako herca aj ako režiséra. Samozrejme vtip nemôže u neho chýbať. Zamiloval som si ho najmä pre tie bojové scény. Konečne nejaká bojová akcia z minulosti, nech divák vidí ako sa bojovalo, lebo filmy sa okrem Posledného samuraja, Tróje a čiastočne aj filmu 300 tomu dosť vyhýbali. Film je drsný, miestami vulgárny, ale podľa mňa dobový a len pre dospelého diváka. Myslím, že historické udalosti majú svoju váhu a tu ich celkom zvládli. Čo mi však vadilo bol dej na to ako je film dlhý, proste miestami som sa nudil, je akoby rozdelený do sekcií, že dlho reči a potom odrazu veľa akcie. Od trvania na slobodu pre svoj ľud sa nedá upustiť, lebo to je veľmi dôležitá hodnota, bez ktorej je iba pseudoživot potupy v otroctve. Podľa mňa je to hlavne historický film o morálke a hodnotách, ktorý bol veľmi kvalitne zvládnutý.

Pád Třetí říše (2004)

Bývalé nacistické a fašistická krajina natočili spolu film o svojom páde. Je naozaj výnimočný. Do hlavnej úlohy obsadili Bruna Ganza, ktorý je herecky zatiaľ najvernejším hercom podobou a pohybmi, čo sa týka hrania Hitlera, čo som kedy videl. Začnem od konca. Ten je diskutabilný, kedže o ňom presne nevieme. Takto to však nejak vykreslili a podľa mňa veľmi dobre a hodnoverne, aj keď sa hovorí o inom konci. Mne tu chýbali trocha bojové scény. Scény z mesta a diania medzi nacistickou vrchnosťou sú však hodnoverné. Napriek dobrému vykresleniu je však dej kŕčovitý, napriek svojej dlhej dĺžke trvania, ktorú pri týchto filmoch oceňujem. Pre nejednoznačnosť a rôzne chyby, či nepravdivé výklady v iných filmoch, ale aj mnohé iné nedostatky radšej uprednostňujem dokumenty, aj keď často si musím spojiť zážitky z viacerých, lebo ani tie často nie sú oslnivé. Ešte som asi nevidel film alebo dokument, ktorý by priniesol dlhý, detailný a okulahodiaci opis udalostí, ktoré sa vtedy diali tak, aby sa z neho dalo normálne vyučovať a nahradil by v niečom učebnice. Zatiaľ svoju tému bravúrne zvládajú len filmy okolo holokaustu. Tento film je kvalitný, ale nič viac, dostal sa po svoj strop.

Tábor tygrů (2000)

Je to naozaj veľmi autentický film, má silu ducha a danej doby. Je uveriteľný so zaujímavým dejom a ako príbeh z vietnamskej vojny je dosť dobrý a má aj posolstvo. Colin Farrell nepatrí medzi mojich obľúbencov, tu však hraje podľa mňa jednu zo svojich životných rolí, na toto sa veľmi dobre hodí, dokonca viac ako na policajta mu podľa mňa sedí úloha vojaka. Tábor tygrov je pre mňa taký polodrsný film, splnil očakávania, ale na mimoriadne dobré hodnotenie to nespĺňa výnimočnosť a nejaké extra dejové body.

Falco (2008)

Myslím, že Germáni natočili pekný životopisný film o hudobnej osobnosti z Európy z 80. rokov. Tie roky sú aj pre mňa určitým obdobím nevkusu, ale Falco bol iný, síce mal taký temnejší štýl hudby, ale bola skvelá. Najmä pieseň, ktorá končí tunelovou scénou, myslím, že sa volá Out of the dark je moja najobľúbenejšia z jeho repertoáru. Avšak ukazuje aj nezvládnutie života v jeho podaní a jeho trápenie, ktoré skončilo tragicky, len ktovie, či to bola len nešťastná náhoda alebo si tak zobral život sám. Nechcem ho súdiť, jeho život o ktorom viem neschvaľujem, ale tvorba bola o inom. Čakal som trocha kratší film, ale nebol zle spracovaný, mal celkom dobrú nadväznosť jednotlivých scén. Falco bol príkladom, že sláva nie je tá pravá hodnota o ktorú by sme sa mali snažiť. Rok 2008 ako som spomínal pri iných filmoch je pre mňa rokom experimentov a tuto sa mi to čiastočne potvrdilo, už aj témou. Ako životopisný film veľmi dobre zvládnuté.

Ali (2001)

Silný a pôsobivý životopisný príbeh o veľkej osobe svetového boxu. Do života mi zostane najmä posledný box a víťazné gesto na svet z rohu ringu. Smith hraje vynikajúcu rolu vynikajúco. Hudba je skvelý podklad, len ten dej a scenár sú také všelijaké, ale dôležité je, že sa mi ten film páčil. S Alim a jeho životnými presvedčeniami nesúhlasím, taktiež s premenovaním a zmenou viery. Rok 2001 je známy skôr inými filmami, ale tento určite neprepadol, dá sa pri ňom stráviť pekný večer, len je dosť dlhý, tak by ste to mali zvážiť.

Muži v černém 2 (2002)

Nuž druhá časť bola iná, ale skoro o nič menej sa mi páčila. Mám síce omnoho odlišný názor od väčšiny, ale je mi to fuk. Mne sa to páčilo a zabavil som sa. Síce by som to radil do 90. rokov, ale čo, svoj účel to pre mňa splnilo, malo to opäť neobyčajný dej a Willa Smitha netreba komentovať, to je pán herec. Neviem, čo ľudia od pokračovania čakali, ale pre mňa sa žiadna katastrofa nekonala. U mňa to zaklincovali tým psom.

Muži v černém (1997)

Sci-fi, ktoré si vždy rád pozriem. Tommy Lee Jones a Will Smith sa do toho skrátka veľmi hodili. Ďalšia intergalaktická jazda, ktorá ma prinútila porozmýšľať, či sme vo vesmíre sami a aký má zmysel to, čo robíme vo vesmíre. Len naše často zbytočné starosti by sme mohli zanechať, lebo dôležitejšie sú iné veci. Akčné a komediálne s kopou efektov, pre 90. roky ako stvorené. Patrilo to k filmom, na ktoré sa oplatilo ísť pre zážitok do kina alebo iné verejné premietanie, ale ani v televízii to nebola nuda.

Den nezávislosti (1996)

Tento film je jedna veľká intergalaktická jazda sústreďujúca sa na USA, ktoré zachránia všetkých, do všetkého vtiahnu konšpirácie, z ktorých spravia pravdu, amerického prezidenta, žida a černocha, ktorí zachraňujú svet, veľké efekty, budovanie sveta odznova, nuž šialené. Tento film je sám o sebe šialenosť a jedinečný, všetky, ktoré sa naň hrali nedopadli dobre a boli umelé a komerčné, tomuto sa to dá prepáčiť, lebo patril k prvým a každé kopírovanie je hlúposť. V 90. rokoch chceli niečo, čo by malo grády a tu sa im to všetkými výjavmi a detailami podarilo, síce nie v dokonalom filme, ale špecifickom filme. Nechcem brať Američanom ich patriotizmus, ale naivitu a trápnosť by som rád, ale nechám im toto, nech sú hrdí, veď sme sa na tom nakoniec viacerí zabavili a strhlo nás to, keby to chcelo byť propagandistické, tak na to nemá, ale ako film to bolo skrátka ono.