• Krátkometrážní

Bathory (2008)

Po čase som prehodnotil svoj názor na Jakubiskovu Bátoryčku. Film bol spravený svojským štýlom s uletenými vložkami vynálezcov. Z Bátoryčky tu spravili osobu, ktorá konala zvláštne veci a aj sa obklopovala takými ľuďmi. Jakubisko chcel naznačiť určitú konšpiráciu, že možno sa jej takto aj zbavili, aby získali jej majetok, kedže nemala so všetkými dobré vzťahy. Vykreslilo sa tu aj jej súkromie a aféry. Celý film však je dosť historicky nepresný a špekulatívne prekrútil mnoho vecí. Taktiež ten dej má prestrihované scénky dosť hala bala, že mi to príde ako bez súvislostí, je to veľmi divné a nemal som z toho dobrý pocit. Anna Friel sa mi tu síce ako tak páčila, ale nepríde mi to ako z minulosti, vyznieva to dosť umelo.

Příběh žraloka (2004)

Will Smith a Hans Zimmer a animovaný film, nuž z tohto mohla vyjsť len paráda. Film svojho času zaujal, bol veľmi pekný, farebný a hravý, no najmä hudobná stránka presvedčila. Škoda, že aj z tohto spravili komerčný stroj na peniaze. Moderná rozprávka, ktorá bola ešte ako tak s tým slangom znesiteľná. Mala dobrý príbeh a výborné postavičky, ja som sa nenudil, bolo to zábavné.

Space Jam (1996)

Space Jam som miloval. Navyše v tom čase som fandil aj Michaelovi Jordanovi, aj keď som ako dieťa jeho zápasy nepozeral. Animácia v tomto filme bola pekná, ale zároveň aj divoká. Postavičky, ktoré v nej hrali som mal veľmi rád a bol som rád aj za dej a scenár tohto filmu. Veľmi sa mi to páčilo, malo to iskru.

Rock a Doodle aneb jak sluníčko zase vyšlo (1991)

Film môjho detstva. Mal som ho na videokazete. Bol uvedený do sveta v roku, kedy som sa narodil. Bol tak krásny a o živote, že sa mi hneď zapáčil. Mal akciu, dobrodružstvo s trošku slabšou animáciou, ale skvelými pohybmi a postavičkami, navyše s vyšperkovaným záverom. Patrí to k tým lepším.

Fotbalová škola Davida Beckhama (2004)

Prosím vás tu nejde o návod, ako sa pomocou jedného dokumentu z vás stane fantastický futbalista. Futbal má veľa príručiek, nahrávok, metodík, čo a ako robiť a navyše u každého futbalistu ten prístup musí byť osobitný. Je to ako s cvičením vo fitnescentre, každému vyhovuje iný jedálničiek, iné cviky. Beckham spravil pekný dokument pre svojich najmä detských fanúšikov po celom svete, dal im nejaké návody ako a čo robiť, porozprával nejaké príbehy z detstva a o tom to bolo. Podľa mňa veľmi kvalitný dokument s radami a atmosférou.

Finanční krize (2010)

Informácie pre ľudí, čo toho o ekonomike a ekonomickej kríze veľa nevedia, ale niektoré odborné slová si treba tak, či tak zistiť, je to pokročilejší dokument, ktorý nejde nejako pomaly, treba sa do toho buď málinko vyznať alebo si to pozrieť viackrát. Je to spravené americkým štýlom a nerád by som vyzdvihoval ľudí, ktorí z toho vyšli dobre ako Soros, pani Lagarde, či iní, lebo ani oni neprispeli nejako extra k zmene. Nemyslím, že to bolo nejako tendenčné a páči sa mi, že sa snaží nájsť vinníkov, ktorí stoja na vrchole a profitovali z toho najviac, ale som aj rád, že sa poukázalo na chyby bežných ľudí. Systém však je tým najproblémovejším a ukázalo sa, aký je kapitalizmus chybný a neúčinný. Oskar ako bolo spomínané pre mňa nie je smerodajná vec, tak ako Nobelova cena, lebo sa sprotivili svojmu poslaniu, ale ako divák musím oceniť investigatívnosť tohto dokumentu.

Nickyho rodina (2011)

Veľmi silný dokument o kontraste hrôz a ľudskosti a o chlapíkovi a jeho fantastických hrdinských činoch. Naozaj odporúčam, keď chcete vedieť niečo o tom človeku a aj o vtedajších udalostiach. Dokument je však veľmi podivný, nemá tú správnu atmosféru a nepodáva tie informácie, ktoré by som chcel počuť. Je svojský, ale dobrý.

Fantastická čtyřka (2005)

Seriál o fantastickej štvorke nebol nejak extra dobrý, všetko však zmenil hudobný klip speváčky Anastacie, ktorý mi dodal chuť pozrieť si tento film. Bol som ozaj prekvapený. Bolo to farebné a srdečné. Film mal myšlienku a sci-fi a zároveň fantasy príbeh ma zaujal rovnako ako moderné spracovania iných komiksových postavičiek. Príbeh Reeda a Sue som si spojil so svojím životom a bol som šťastný z toho ako dopadol, narozdiel od svojho osobného príbehu mi to prinieslo aspoň taký zvláštny úsmev na chvíľu. Naviac Jessica Alba bola nádherná a na vrchole svojej kariéry. Film bol vtipný, mne sa páčil a rád ho pozerám. Výborné moderné spracovanie.

Shrek (2001)

Animovaný film, ktorý zmenil svet, stal sa moderným prototypom ďalších animovaných filmov v novom tisícročí. Tento film mal veľmi pekný a rozumný príbeh s rôznym spektrom postavičiek, medzi ktorými vynikal Shrek. Ten dal určité posolstvo deťom, je to pekne animované a má najmä výnimočný záver, v ktorom vyniká hudobná a tanečná vložka. Nie je to pre mňa dokonalá rozprávka, mám rád iné, ale táto bola dobre spravená a to treba uznať, deťom určite vhodné.

Toy Story: Příběh hraček (1995)

Začiatok skvelého príbehu, príbehu hračiek, ktorý zaujal svet a dostal sa tak do hračkárstiev ako aj do hier. Tu to ešte zväčša prebiehalo v dome, čo malo svoje čaro, najmä tie veľkostné rozdiely. Vtipné, milé a pekne animované, nuž 90. roky v animovaných filmoch pokročili a dobre zvládli aj toto.