• Krátkometrážní

Utržený ze řetězu (2005)

Jet Li ako nespútaná ľudská príšera. Akcia ako z dela, nejaké tá kriminalistika, ale hlavne to spĺňa svoj účel. Síce to vyzerá na multikultúrny blázinec, ale je to film o bojovníkovi, ktorý vás nenechá chladným.

Dědictví aneb Kurvahošigutntág (1992)

Spomienka na tento film ma vie rozosmiať. Je to šialenosť po československy s dávkou vulgarity, heftov, nezabudnuteľných scénok a hlášok. Moravský kráľ a jeho pamätná rola. Paródia dediny a mesta, reálií vrátane známych osôb, či kapitalizmu a komunizmu, aká sa len tak nevidí. Je to sem tam prehnané a má to občas nie príliš dobré scénky, nuž ale čo vám poviem, zabavil som sa, chladným ma to rozhodne nenechalo.

Okrsek 13 (2004)

Drsná moderná sci-fi, ktorá by koniec koncov nemusela byť až tak nereálna. Veľa akcie, strielačiek, akrobacie alá le parkour. Zvládnuté prostredie a zaujímavé postavy s kreatívnym scenárom. Je to jeden z filmov, ktoré už dobre poznám a rád ho pozerám, ale pre deti to nie je.

Neprůstřelný mnich (2003)

Moderne a zároveň aj mierne historicky ladené sci-fi s neobyčajným obsadením a príbehom. Má veľa nezabudnuteľných scén ako šplhanie sa, scény v ďalekej Ázii, či záverečné boje. Karel Roden predviedol jednu zo svojich naozaj podarených rolí. Že niekomu nesadla táto akčná sci-fi môj problém nie je, je to síce šialené, ale má to myšlienku a je to zaujímavé.

Na konci všech válek (2001)

Ďalší americký vojnový film s určitými myšlienkami a posolstvami. Tentokrát vyznieva kruto na dané reálie a je dosť hodnoverný, taktiež však opäť dlhý. Mne sa veľmi páčil.

6. Batalion (2005)

Vojenské hrdinstvo v ťažkých chvíľach. Celkom dlhý film, ale nenudil som sa. Má to myšlienku, posolstvá, má to svoje čaro.

Přežili jsme Ardeny (2003)

Krásny vojenský film s veľkými myšlienkami. Jednoduchý na prvý pohľad, taktiež vyzerá sprvoti ako zo súčasnosti, ale dej vás presvedčí o inom. Nemám veľké výhrady, je to celkom uveriteľné.

Údolí stínů (2002)

Naturalistický Gibsonovský trhák s krásnou myšlienkou zapojenia rodín a ich prežívania konfliktu. Opäť Vietnam, opäť masové vraždenie, posolstvá a ponaučenia, diskutabilné postupy, zločiny a hrdinstvá a dynamický dej s výborným Gibsonom. Poviem pravdu, čakal som priemerný vojnový film, ale prekvapilo ma to. Kedže Američania majú veľa filmov je ťažké vedieť, čo je asi dobré, stali sa známymi aj svojou nevyspytateľnosťou a tu to dopadlo v dobrom. Je mi jasné, že u mnohých kritikov, či divákov prepadol, ale ja som mu prišiel na chuť, opäť treba skonštatovať, že dobre odvedená práca.

Medvěd (1988)

Nádherný príbeh zo života medveďov. Má síce starší dátum, ale pamätám si ho tým pádom ešte z videokazety. Bol to pekný zážitok. Síce pozerať sa na prírodu je niekedy nuda, ale Medveď to dokázal akosi preklenúť, bol dosť zaujímavý a veľa zo života medveďov sme sa dozvedeli, aj keď to zrovna úplne doslova opisný prírodovedný film nie je. Roztomilé a tiež aj pre väčšie deti celkom vhodné.

Million Dollar Baby (2004)

Vo svojom čase veľmi cenený film. Poviem pravdu trošku nuda, ale psychológia tohto filmu to zachraňuje. Toto je Eastwood ako režisér, ako skladateľ a ako herec, nuž patrí mu moja pochvala, zaradil sa tým k filmovým hviezdam. Film ma síce nenadchol, ale užil som si ho. Je o ničení mýtov, ničení múrov a prekonávaní hraníc. Názov má typický americký, ale obsah hodnotný, dobrá práca.