Randall a Hopkirk (1969) (seriál)

Co robi R&H vynimocnym je prave cas, kedy bol natoceny a na tu dobu naozaj efektne a putave spracovanie. Z pohladu anglanov a ich humoru je to doslova klasika ktorej sa da len maloco vytknut. Je to nadpriemerny, pointou vynimocny serial s lahko stravitelnym humorom. Samozrejme ze je nutne sa na neho divat z pohladu casov, kedy bol natoceny, nie z pohladu dnesku. Rozhodne ma svoje vynimocne kuzlo a originalitu, pretoze ani remake z 2004 nedokazali natocit dost dobre na to, aby sa na to dalo aspon divat. Navyse pre mna je R&H hlboko nostalgicky zafixovany z detstva, ked som hltal kazdy diel s doslova otvorenymi ustami. Je to vsak samozrejme moj subjektivny pohlad na dielo, ale tento pocit, ako vidim ostatne komentare, zdiela viacero inych ludi... :) R&H sa neda porovnavat s kvalitou ci uspechom serialov ako bol Dempsey a Makepeace, ci "Z archivu Sherlocka Holmesa" so skvelym Jeremym Brettom. Oba boli natocene omnoho pozdejsie a aj zanrovo su inde. 4 hviezdicky patria R&H opravnene za jeho vynimocnost a cistu krasu a neoficialne pridavam este pol hviezdicky za tu nostalgiu. :)

Ondine (2009)

Az sa mi chce tomu dat 5 hviezd... krasny film, skvele dopasovana hudba, realisticke ale predsa velmi poeticke zobrazenie irska, tak ako ho poznam aj ja z dlhych rokov zivota v nom. len ten zaver... cely film si drzal krasnu atmosferu, mierne tajomnu, mierne etericku. az prisla scena s drogovymi dilermi a nasilim a od tej chvile to uz bolo cele pokazene, atmosfera praskla ako mydlova bublina a caro filmu nenavratne zmizlo. skoda. kazdopadne velmi prijemny film, neohuri,ale rozhodne nesklame.

V jako Vendeta (2005)

Hugo Weaving zachranuje cely film, ktory by sam o sebe bol lahko podpriemernou fantastickou kvazi-apokalyptickou dramou. Jeho genialne shakespearovske herectvo, ktore ani maska nezakryje, dava celemu filmu jedinecnu esenciu a vyzdvihuje aj inak priemerne herecke vykony ostatnych spoluhracov na vyssi level. John Hurt celkom sadol do ulohy autokratickeho tyrana, ale ako bad-boy bol od neho lepsi pomerne neznamy herec Tim Pigott-Smith ako slizky Creedy. Mam ten film rad kvoli mnohym dovodom. Komentar uzivatela canakja je absolutne nepochopitelny a ubohy, podobne ako (zjavne) on nepochopil pointu filmu. Smutne.

Nedotknutelní (2011)

Ja som sa slusne bavil a zaradujem film medzi kvalitne komedie. Neviem, ci treba nieco viac dodat. Neriesim hlboke filozoficke, ci socialne myslienky, ktore niektori tupritomni uzivatelia hladaju pomaly uz aj v porne. Toto je nenarocna komedia s cielom pobavit masy ale s nadpriemerne kvalitne odvedenou filmarcinou po vsetkych smeroch. Par drobnosti mi tam vadilo, ale chytlavy humor a najme genialna scena v divadle s opernym spevakom ako stromcek, to polahky zaretusovala. Myslim ze oddnes, aj keby som siel na operne predstavenie, tak budem mat problem sa nesmiat. :)) Co ale nechapem vobec je napr. komentar uzivatela canakja. Da 4 hviezdicky z piatich, ale okomentuje ako "Patetická sračka". Pointa???

Vetřelec (1979)

Votrelca som si potajme zháňal ešte na VHS-ke po blšáku a známych, lebo tie fámy, čo okolo tohto sci-fi horroru šli, ma nenachali kľudne spať. A keď som to konečne zohnal a pozrel, nemal som kľudný spánok ďalších pár dní. Absolútne vrcholné dielo, Ridley nasadil laťku sakramentsky vysoko a len máločomu sa od tej doby ju podarilo dosiahnuť. Síce niektoré dialógy vyznievajú mdlo, ale niť napätia to pretrhnúť nedokázalo. Ripleyová je dokonalá aj v ďalších dieloch a celá sága je proste dokonalosť sama. Aj preto som si zohnal špeciálnu zberateľskú niekoľkodiskovú verziu všetkých dielov a hodi to bolo hriešne drahé, neľutujem.

Osobní strážce (1992)

Klasický "hollyvúdsky" koktail. Ale pôsobivý. A nehanbím sa priznať, že si to rád pozriem niekedy opäť.

Tanec s vlky (1990)

Krásne, to áno, ale dlhéé, dlhéé dlhéééééééééé... Zaspal som pri tom pri oboch pokusoch to dopozerať. Takmer 4-hodinový directors cut by som nezvládol už vôbec. Prosím, nekameňujte ma.

Vodní svět (1995)

Apokalyptické snímky sú veľmi ťažký a záludný žáner. Vodný svet je však v tom, žo chcel zachytiť absolútne dokonalý, prepracovaný (bodaj by nie, za tie prachy), a nebyť niekedy až patetických akčných scén a lacných trikov, bol by to trhák. Každopádne, veľmi ojedinelý príbeh, nekopírujúci nič doteraz natočené. Obrovská výprava, exteriéry... Niet divu, že Costner na tom skoro skrachoval, keď tržby neboli také, ako by si film zaslúžil. Jeho trimaran je dokonalý, svoju úlohu zvládol bravúrne a nie je vôbec nudný. Hopper sa snažil a negatívne úlohy mu sadnú, ale je cítiť, že jeho hviezda už zhasínala. Inak krásny film, ktorý si rád pozriem zas a znova.

Modrý samet (1986)

Tak premyslene choré, odvážne a "ujeté" scény dokáže dať dohromady málokto, navyše aby z toho na konci vyšiel pozerateľný film. Lynch je proste génius na takéto veci, aj keď v Dune to trochu prepískol, svoju reputáciu si šmahom ruky napravil v Mullh. Drive. Blue Velvet som si vychutnal a vychutnávam často. Uznám, že to nie je film pre široké masy a možno ho veľa ľudí nepochopí, ale to patrí k tomuto špeciálnemu žánru "sickoviek". Mňam mňammmm :)

Mulholland Drive (2001)

Bez dlhých diskusií - Lynch ako vyšitý. Genialita snúbená so šialenstvom (prinajmenšom čiastočným), slušná kamera, skvelá Naomi... Soundtrack si tiež pustím často, niet teda veľmi čo namietať. Plných 100 bodov... pardón, 5 hviezd.