Peřinbaba (1985)

Typický geniálny Jakubisko, jeden z jeho najlepších výtvorov, ktorý však do určitej miery zabil nevydaním na DVD.      Jakubiskov recept je zjavne úspešný: Vezmi klasickú schému boja dobra so zlom a skvelé herecké výkony. Pridaj trochu nadprirodzena, krutej reality, ľudskej zloby a závisti, k tomu ako protipól postav niekedy až naivnú dobrotu. Okoreniť špetkou horroru a temna, ovoňať skrytou sexualitou, podliať skvelou hudbou. A hodinu a pol dusiť v perfektnej réžii, kamere a fantázii. Výsledný produkt je krásna, pateticky naivná rozprávka, ktorá je jedinečným klenotom našej kinematografie.                         Musím byť však aj kritický. Tento geniálny klenot má, pri troche hlbšom pohľade, vážne trhliny. Alžbetka ako dcéra múdreho a spravodlivého richtára na jeho svatbe čistí v kúte zemiaky? Že macocha s Dorou sú závistlivé a zlé pochopím, ale (spravodlivý) otec by toto svojej vlastnej dcére nespravil ani omylom. Tu to Jakubisko trošku prepískol. Ľudová pesnička Páslo dievča pávy je jednoduchá, krásna a chytľavá. Ale to, že ju počas filmu použil v pôvodnej alebo rôzne pozmenenej forme takmer 40x a vyplnil takmer tretinu filmu... Tak neviem. Buď bol do tej melódie tak nenormálne zamilovaný, alebo to svedčí o nedostatku invencie, čo mi v Jakubiskovom prípade veľmi nesedí. Napriek tomu by som si CD so soundtrackom veľmi rád kúpil. A to je spolu s neexistujúcou DVD verziou posledné, zato najväčšie negatívum a za to mám na Jakubiska veľmi, veľmi ťažké srdce. Kvôli tomu sa, my diváci, musíme uspokojiť s (z televízie) načierno nahratými a po internete šírenými otrasnými kópiami. Paradoxne, rozhodnutím, že zabráni nelegálnemu kopírovaniu DVD tým, že tie DVD jednoducho nepovolí vydať, urobil filmu medvediu službu. Hádam sa jej na BluRay dočkáme.

Underworld (2003)

Kate Beckinsale v hlavnej úlohe upírskej ságy. V tom latexovom kostýme je neodolateľne sexi. Až by som neváhal sa nechať od nej zahryznúť.    Filmy o upíroch sú klasický no-brain žáner, ich jedinou úlohou je pobaviť. Ak si pri sledovaní upírskych fantazmagórií prepnete mozgovňu na úroveň "takmer vypnuté", je to celkom dobrá zábava. Underworld je potom z tohto pohľadu z tých lepších tesákoviek. Kvalitné spracovanie scén a svetla, žiadne príliš hlboké filozofické alebo morálne odkazy (aj keď - ktorý film ich nemá?). Akurát občasné trápne kopírovanie trikovej kamery z Matrix mi vadilo, za to šla jedna hviezdička dole.    Krvilačná kombinácia krásnej a dravej hlavnej hrdinky v spojení so zbraňami a peknou kamerou hravo prekoná aj Laru Croft, na Blada však nemá ani omylom. Druhý diel (Evolution) už trošku zaostal, ale inak sa na oba s odstupom času dá pozrieť znova.

Blade Runner (1982)

Filmová legenda žánru sci-fi, ktorá vďaka precíznej kamere a perfekcionizmu Ridleyho Scotta ostane asi navždy neprekonaná a ktorá nastavila pomyselnú laťku kvality filmárčiny sakramentsky vysoko. Dokonalosť spracovania ocenil aj sám autor predlohy, Philip K. Dick, ktorý po prvom premietnutí hotovej verzie ostal v nemom úžase a zmohol sa len na "ako si to dokázal??" Väčšej pocty sa Scottovi ani dostať nemohlo. Po technickej a vizuálnej stránke je film dokonalosť sama, herecké výkony nezaostávajú, výprava a kostýmy veľkolepé. Aby som bol spravodlivý, trošku kríva dej a spád, ale toto nie je klasická akčná popkornová "no-brain" oddychovka. Preto takmer každá scéna zanechá hlboký dojem a nie je to práve film, určený pre masy konzumných divákov (asi preto to napriek neoddiskutovateľným kvalitám nebola nikdy zlatá baňa). Je to jeden z mála filmov, na ktorý sa môžem dívať zas a znova a neunudí. V hĺbke duše dúfam, že nikdy nikoho nenapadne spraviť pokračovanie alebo remake. Môže to byť totiž už len horšie. V BluRay verzii Ridley vyretušoval niektoré nedostatky (napr. do očí bijúcu dablérku "Zhory" v scéne jej zastrelenia či nesynchrónnosť pohybu pier Deckarda s jeho hlasom v obchode s hadmi) a jej 5-disková zberateľská edícia je absolútny klenot. Ridley, vďaka! /// dal by som aj 6 hviezdičiek, ak by sa dalo.

Šíleně smutná princezna (1968)

Veľmi pozitívna a šarmantná rozprávka a rozosmievaní naoko na smrť utrápenej princezny, navyše obohatená krásnymi pesničkami. Vondráčkovej dojemné "proč mi víno chutná jak hlína a blín... jsem tak smutná a mám v duši stín" mi znie v ušiach dodnes. Nostalgiu vzbudzuje pohľad na vtedy ešte neuveriteľne štíhleho Neckářa, Dibarborov francúzsky akcent, dueto "kujme pikle", výrok "já budu smutná jak pondělí..." alebo roztomilé "-co, ty moje princátko?" sú absolútne dokonalé momenty. Akurát A. Jedličkovi mohli dať väčší priestor. B. Zeman dokázal aj po tretí krát, že je majstrom rozprávkárom a tak 5 * je jednoznačných.

Na břehu (2000) (TV film)

Je až prekvapujúce, ako môžu byť niektoré filmy pre televíziu (a s televíznym rozpočtom) skvelé. Navyše ak sa jedná o naozaj "ťažké" témy. A celosvetová nukleárna apokalypsa ňou rozhodne je. Väčšinou sa dej potom odohráva v uzavretých priestoroch, kam sa uchýli hŕstka tých čo prežili. Logicky sa tak šetrí na nákladoch a patrične to je aj vidieť. Typickým príkladom takej katastrofy (nie prírodnej, ale filmárskej) je Den po zítřku (P.I.: Post Impact). Film Na brehu je však absolútna výnimka potvrdzujúca pravidlo. Žiadna patetická hepyendová fraška, žiadne supernákladné triky, ktoré nahrádzajú medzery v scenári. Spracovanie interiéru a zariadenia nukleárnej ponorky úplne nadštandardné, tvorcovia sa dokonca nebáli ísť aj do exteriérov, aj keď to pri zasnežených scénach v Anchorage trochu kazila stekajúca pena. Hercom sa v tomto prípade tiež nedá vytknúť skoro nič, Bryan Brown exceluje a je to, podľa môjho názoru, jeden z najviac podhodnotených hercov. Spolu s Rachel Ward (jeho žena v civile) vytvorili skvelú dvojku. A. Assante mi tam nevadil, ako mnohým iným, ako čítam komentáre. Videl som to niekoľkokrát aj v originále (zvuk) a určite ešte uvidím. citace /corona/ P.S.: dali by ste tabletku smrti vlastnému dieťaťu??? ano, dal.

Amélie z Montmartru (2001)

Nie som si istý, či je vôbec nutné niečo (čokoľvek) k tomuto skvostu dodávať. Aj napriek tomu sa o to pokúsim. Krásna, krehká a všetkými farbami dúhy hrajúca snová mydlová bublina, ľahúčko sa vznášajúca v krajine, prežiarenej do oranžova mäkkými lúčmi zapadajúceho slnka. Koho trápi, že je to vlastne nič, obalené trochou vody so saponátom? Každý v Amelie, podobne ako v mydlovej bubline, vidí to, čo vidieť chce. Pre niekoho prázdny film, pre iného umelecký skvost. Osobne nie som fanúšik romantických slaďákov, toto je však výnimka, ktorej som podľahol aj ja. Áno, príbeh nie je nič extra, ale takto bravúrne umelecky vykreslené všedné veci - to je naozaj unikát. Je to šarmantné, pozitívne, nenásilné, do detailu prepracované a po vizuálnej stránke dotiahnuté takmer do dokonalosti, aj keď toho žltého filtra je niekde až priveľa (podobne ako modrého v upírskom Súmraku) a málinko by som ho ubral. Moderná rozprávka dýchajúca optimizmom a možno až naivitou. Skvelá hudba Y. Tiersenna to už len podtrhuje a tvorí nádherný kompaktný celok, ktorý by mal byť na predpis ako liek proti depresiám. Audrey sa pre túto úlohu akoby narodila, ale ani ostatní herci nie sú len "do počtu". Kedykoľvek film vidím, alebo si hoci len pustím z neho hudbu, cítim sa lepšie. Francúzsku kinematografiu začínam mať stále radšej a Amelie k tomu dostatočne prispieva.

Duna (1984)

Tak toto je jeden z najkontroverznejších filmov, aké som kedy videl a napĺňa ma totálne rozporuplnými pocitmi. Radosť z tak unikátneho, typicky lynchovského, spracovania skvelého románu mi kazí znechutenie a smútok z totálnej fušeriny. Ale pekne po poriadku. Predloha v podobe románu od F. Herberta je proste poklad a je natoľko výnimočný a geniálny (prudko doporučujem prečítať!), že jeho výnimočnosť a genialita s a snáď ani nedá bez ujmy na zdraví sfilmovať. Lynch sa pokúsil o nemožné a aj keď v niektorých aspektoch exceloval, celkovo to skôr pokazil, ako vystihol. Poďme najprv k pozitívam. Abstraktné scény snívania či cestovania pod vplyvom korenia, atmosféra a prepracovanosť, hra s farebnými tónmi či svetlom robia film unikátnym a na mnohých miestach proste krásnym. Dokonca aj scény a atmosféra z prostredia temných a úchylných Harkonnenov sú nádherné. Kostýmy niekde zaujímavé (sprievod navigátora Gildy, fremenské púštne obleky - aj keď tie boli v románe opísané tak dobre, že sa pre film snáď ani inak navrhnúť nedali) inde úplne gýčovité alebo trápne (áno, Sardaukari). Herecké výkony sú poväčšinou uspokojivé. K. McLachlan mohol podať o trošku lepší výkon, ale na to, že ako herec fakticky začínal, bol dobrý. Sting ma príjemne prekvapil a jednoznačných 100 bodov patrí K. McMillanovi za stvárnenie úchylného baróna Harkonnena. Jürgen Prochnow a F. Annis (ako Lady Jessica) pôvabní a kráľovsky dôstojní, akurát u matky Ramallo som mal stále pocit, že to je viac bosorka ako matka predstavená váženého rádu. Ale fajn, mala svoj pôvab aj takto. Tým výpočet pozitív končí a ostáva priestor už len na negatíva. Neuveriteľne spackané bojové a trikové scény, a najmä sfušované kľúčovanie postáv na modré pozadie, ktoré bije do očí je strašné, strašné, strašné! U takéhoto filmu (a s takým rozpočtom!) je to neodpustiteľné a mnohé lacnejšie projekty z tej doby to dokázali omnoho lepšie. Scény jazdy na púštnych červoch, debilný útok (vraj najelitnejších vojakov) Sardaukaurov v ešte debilnejších kostýmoch ma uvrhli takmer až do zúfalstva. Románová predloha na púštne scény Arakisu poskytovala omnoho väčší priestor, aký dostala. A to, že mnohé scény neboli natočené na skutočných dunách kdesi v púšti, ale v štúdiu s niekoľkými kubíkmi piesku a namaľovaným či natrikovaným pozadím, je otras. Román Duna si takúto fušerinu jednoducho nezaslúži. Pomyselný klinec do rakvy tomu ešte pridala pridlhá stopáž, ktorá je v director's cut za hranicou akejkoľvek rozumnosti. Škoda. P.S. - budem ruky bozkávať tomu, ak sa Duny niekto ujme a na bluray verziu ju prestrihá, skráti, vyčistí sfušované triky... Proste ju uvedie do stavu, dôstojného jeho predlohe. Áno, sfleku si také bluray kúpim aj za dvojnásobok bežnej ceny.