Pearl Harbor (2001)

Typický predstaviteľ nesplnených sľubov. Ale inak ok, miestami som sa aj bavil...

Juno (2007)

Nízky rozpočet na filme rozhodne cítiť, ale možno práve preto má tak chytľavo prirodzený obraz. Je to milé, jednoduché, zábavné. Bohužiaľ, film stojí a padá na skvelej Ellen Page, a niekoľkým drobnostiam (zaujímavé gitarové songy, cynicko-humorné hlášky). Inak hluchota, naivita, prázdno. Príliš správňackí a v pohode rodičia, príliš málo stresu na to, čo sa deje... Akosi mi to nesedí a čosi ešte tomu filmu chýba.

Sunshine (2007)

Dlho som váhal, čo napísať a ako ohodnotiť tento film. Je to nepochybne audiovizuálna pochúťka, niektoré obrazy (prelet Merkúru, vizualizácia Slnka, Ikarusu a pod...) sú úplne dychberúce a rád sa na nich kedykoľvek pozriem znova. Aj preto som si tento film (a aj kvôli nízkej cene) kúpil na BluRay. ///Samotné BluRay je však katastrofálne sfušované, minimum bonusov a pridanej hodnoty, nefunguje menu, navigácia. Každopádne, vo FullHD kvalite alebo v kine sa to vidieť oplatí./// Nevadí mi "zombík" na konci, ale celý ten nedopečený neslaný-nemastný koniec, ktorý ostro kontrastuje s brutálnym audiovizuálnym nášupom zo začiatku filmu. Čo mi vadilo ešte viac (a vadí aj v iných sci-fi filmoch podobného žánru) bola nedotiahnutosť vizualizácie mikrogravitácie na tejto vesmírnej lodi. Konkrétne tu bola stvárnená absolútne nelogicky. Osa chodieb sa tiahla v ose Ikarusu ale posádka sa pohybovala tak, že kráčala po chodbách s príťažlivosťou, záhadne pôsobiacou kolmou k smeru letu - teda neobstojí ani predstava, že na nich pôsobila slnečná gravitácia. A umelá? Ale no táááákk.... Pri tak obrovskom rozpočte mohli poľahky kopec scén natočiť v ZeroG lietadle a niečo aj v štúdiu pomocou trikov... Technika dnes už na to je. Ďalšia, do očí bijúca mnohovrstevná nelogickosť, bola celá pointa niekoľkoročnej existencie človeka na tmavej, prachom zapadnutej palube Ikarusu 2, pričom prach bol všade rovnomerný, nedotknutý, neporušený... Celá paluba v totálnej tme (nefungovalo tam nič, ani elektrina, ani počítač), ale záhrada bola jedna bujná džungľa! Zázrak!! Rastliny totiž, ako vieme, bez svetla rýchlo hynú. Taktiež, aj keď bol ten jedinec duševne akosi mimo, neexistuje, aby nezanechal aspoň aké-také stopy po sebe celé tie mesiace a roky a ktokoľvek pri vstupe na palubu by si to nevšimol. A posledná vec, tak ako mám veľmi rád H. Sanadu, do úlohy kapitána vesmírnej lode mi proste nesadol. Snaží sa, to áno, ale bohužiaľ... Tu by omnoho lepšie vynikol taký Bruce Greenwood, alebo Peter Strauss, či iný podobný typ herca. Hiroyuki je ako stvorený na úlohy podobné Súmračnému Samurajovi, tam je absolútne dokonalý, ale tu... (Ani Michelle mi tam veľmi nesadla, ale to som ešte ako-tak prehltol). S prihliadnutím na zbabraný záver a mnohé iné vážne nedostatky, ktoré som spomenul aj vyššie, som takmer ochotný zaradiť tento snímok medzi slabý priemer, ale zachraňuje to tá nádherná vizualizácia, grafika, hudba a niektorých fakt podarené prvky.

Soumrak (2002)

Martrix a Flipnic vo svojom komentári vyjadrili fakticky všetko, čo by som napísal aj ja. Úžasný film, ktorý je jedným z mojich favoritov, aj kvôli Sanadovi. //// (btw, ktorý z filmov si zvyknete pustiť len tak "do pozadia", proste aby niečo šlo v telke/na kompe, zatiaľ čo robíte niečo iné? U mňa takto Tasogare Seibei šiel už asi 100x a minimálne v každom jednom prípade som aspoň na pár minút prestal robiť, čo som robil a zadíval sa na dlhé minúty...)

Poslední skaut (1991)

Mám rád originálne a svojím spôsobom uletené filmy, a toto je presne ten typ, ktorý sa radí medzi nesmrteľné. Neuveriteľná Hallenbeckova cynickosť "...jsem sama. Kup si psa!" sadla B. Willisovi ako uliata, toto je presne ten typ úloh, pre ktoré sa narodil. Výborne sekundujúci Wayans, H. Berry sa tiež nestratí a skvelý záporák Milo "...odkud voláš? Ze dna bazénu?" len dotvárajú skvelý dojem. Akurát Frank Collison mi tam ako záporák nesedí. Áno, aj tento film má svoje chyby, ale ktorý (najmä akčný) ich nemá??? Netreba nič dodávať, 5 hviezd oprávnených. P.S. Keď si brácha kúpil nezmyselne drahé značkové Nike boty a na jeho oznam o ich cene som sa ho spýtal, "to je v nich zabudovaná televize nebo co?", mal mi to ešte dlho za zlé. Takmer ich od zlosti šiel vrátiť. Niektoré hlášky sú proste na nezaplatenie... :o)) /// Dodatok. Videl som to po dlhom čase v originále a aj keď je moja anglina fakticky plynulá, lebo žijem v angl. hovoriacich krajinách už dlhé roky, musím povedať, že som sa nebavil ani zďaleka tak, ako pri absolútne dokonale vychytanom pôvodnom českom dabingu. Asi si budem musieť stiahnuť dabovaný divx.

Wasabi (2001)

Tak neviem, čo ma na tomto filme toľko priťahuje. Svojím spôsobom je to priemerná komédia. Ale J. Reno je J. Reno a pri celkom príjemne zvládnutých scénach z japonských ex/in-teriérov, sa na to dá pozerať. (japonské ex/in-teriéry v Ztraceno v překladu mi až na výnimky liezli na nervy). Žiadna hlboká pointa, proste dobrá oddychovka, na ktorú sa pozriem kedykoľvek rád.

Angel-A (2005)

Úplne nadčasové, kamera na hrane dokonalosti a to, že je to čiernobiele, tomu dodáva ten správny nádych. Chcel by som mať takého anjela. Rie je očarujúca, Jamel ako vždy, skvelý. Áno, film má svoje chyby - trošku krívajúci scenár, priveľa dialógov... Ale atmosféra je super a rád si pozriem film znovu. Už aj kvôli scéne so zrkadlom, ktorá je na tom filme asi to najlepšie. (na margo komentára od B!shop "...jen me desne srala ta jeho ruka v kabatu." Milý B!shop, ten herec nemá pravú ruku. Kam si mal ten prázdny rukáv asi dať? Omotať okolo krku?)

Poslední bitva (1983)

Mne sa tento film páčil, možno práve pre jeho výnimočnosť a netradičnosť. Nie je veľa filmov, v ktorých sa nemusí predniesť ani jedno slovo (ak nerátam ono dvojité pridusené bonjour) a pritom dokážu povedať veľa. A to myslím celovečerné filmy, natočené dávno po vynájdení zvukového filmu, aby sme sa rozumeli. Takmer nemé, čiernobiele... proste skvelé a dupľovane, ak ide o režisérsky debut. L. Besson už svojou prvotinou dokázal prítomnosť veľkého talentu vyjadriť myšlienky vhodne zvolenými obrazmi a zaujať. Koho to nudilo - nech si ide dať hambáč s kolou a čumí na Priateľov.

Chladný jako led (1991)

Takže takto: Nemám rád rap ani jeho derivácie. Neholdujem motorkám ani podobným extra-nebezpečným frajerinám. Dokonca by som tuším osobne vykopal takéhoto týpka z mojej sporiadanej dediny (ak by som v nejakej žil). Napriek tomu - jednoznačných 100 bodov za tento kultový snímok!!! Kde inde môžete vidieť pohromade toľko gýčovitosti, provokatívnej a drzej frajeriny a svojského štýlu, a pritom vedieť, že to celé je vlastne skôr dokument o danej dobe, móde, hudbe, ľudoch a ich postojoch? Či sa to niekomu páči alebo nie, je to unikát,všetky tie "odporné" veci poskladané vtipne a milo do seba a vôbec to nie je také zlé. Dokonca aj herecký výkon Vanillu je veľmi slušný. Treba sa trochu uvoľniť a nehľadať v každom filme nejaký šialene hlboký filozofický či morálny zmysel, abnormálne skvelé herecké výkony alebo hektolitre horľavín v ohňostrojoch dychberúcich explózií. Vanilla Ice postavil svoju kariéru na troche hudobnej produkcie a zvyšok tvoril provokatívny imidž. Bodka. Nič viac, nič menej. A o tom je aj film. Mimochodom, to si myslíte, že dnes tak populárna a úspešná Lady Gaga robí niečo viac?? /// Top momenty: Johnnyho štýl "klopania" na dvere (úder päsťou) ma pri prvom zhliadnutí dostal doslova do kolien (a stále dostáva) a spôsobil dlhotrvajúce brušné kŕče. Tento spôsob klopania používam (len u niektorých starých známych) dodnes!!! /// Keď Johnny vyliezol z okna Cate a spustili sa ostrekovače, všimli ste si, cez čo preskočil pri úteku? Neprezradím! Ale stojí to za pozretie! Tomu sa hovorí geniálne dokonalo-nedokonalá filmárčina! /// Pre tých, čo si myslia, že to je odpad: tento film je parodovaný aj v Horúcich strelách (scéna s motorkou a koňom). A vedzte, že nikto by sa nenamáhal parodovať nejaký odpad! Howgh!

Post Coitum (2004) odpad!

Práve dozneli záverečné titulky a ja v ohromení sedím pred stmavnutou obrazovkou. Srdce sa zastavilo, aj dýchať som zabudol. Dobre som videl?? Bolo tam naozaj meno "Juraj Jakubisko" v políčku Režisér??? Nie je to preklep alebo nemiestny žart titulkára? To predsa nemôže byť pravda!!! Takúto hrôzu nemohol predsa vyprodukovať tento mág obrazu, ilúzií, pán rozprávkár a Majster s veľkým M. Buď ho niekto donútil toto s(po)tvoriť s revolverom priloženým k jeho spánku, alebo nám Majster kruto zosenilnel. Vážení, idem na vzduch a tuším niekoľko dní budem toto predýchavať. Ak sa dlho neozvem, neprežil som to :o) Pozdravujte všetkých a mojej mamke povedzte, že ju ľúbim. /// P.S.: je možné dať aj mínus jednu hviezdičku??