Číslo 9 (2009)

Animáků bez přívlastků "rodinný" ba přímo "film pro děti" je stále velmi málo a těch opravdu kvalitních by se zřejmě nedalo napočítat ani na prstech jedné ruky. Devítka je tedy tímto doslova spásou. Třebaže z těchto důvodů nemá téměř žádnou skutečně existující konkurenci, troufám si tvrdit, že jde o opravdu hluboký a kvalitní snímek. Je úchvatné jak tvůrce dokázal dostat před dějem předcházející válečnou apokalypsu jakoby do nepodstatného pozadí, zatímco se detailně soustředil na krystalickou lidskost uvězněnou v panenkách, kterou se mu podařilo až brilantně vizualizovat. Divák je nucen přijmout obecné křesťanské dogma o duších. V tomto případě se ale dá tato teze akceptovat jako možnost, neboť není vtloukána nikterak "bolestivě", nýbrž velmi příjemnou formou.

Nekonečný příběh (1984)

V době svého vzniku krystalicky čistý a neuvěřitelně silný audiovizuální zážitek s dechberoucím a velmi senzitivním pojetím. A dnes?.... Legenda, perla a prapředek všech fantasy pohádek. PS: Artax klesající do bažiny je stále tou nejdojemnější scénou všech dob.

Hráči se smrtí (1990)

Film, který měl v první půli našlápnuto na maximum, v druhé dělal střízlivější kroky a nakonec se svou pointou snažil uspokojit široké publikum. Osobně jsem čekal, že alespoň někteří zúčastnění budou mít vážnější až fatální "problémy". To by mi ale tolik nevadilo. Srážka jedné hvězdy je za slabě provedenou a nepříliš dotaženou vizualizaci "očistce". Tam se mohl Shumi rozhodně více "vyblbnout". Pozitivem je beze sporu výborné herecké obsazení, které s jistotou táhne film a samozřejmě skvělá příběhová linie. Jinými slovy: Byl jsem spokojen.

Muž, který sázel stromy (1987)

Řikám to pořád a stále dokola to říkat budu: Stromy jsou nejimpozantnější a nejdůležitější živí tvorové na Zemi....

Jackie Brown (1997)

Tak jsem si po letech dal opakování tohoto příběhu o sympatické a mazané ebenové letušce, neboť jsem brouzdal Quentinovými snímky a přemýšlel co si dám na zlepšení nálady. Vůbec mi nevadí, že zde použil své dřívější principy, mechanismy a fíčury z Pulpu, Gaunerů apod., ostatně je to něco jako jeho stavovský odznak, pečeť kvality. Sam eL. Jack byl celkem obstojný, i když vizuálně vypadal jako stoletý asijský mistr bojových umění vykoupaný v dehtu. O Pem Grier není třeba polemizovat, její výkon byl úžasný. Obdobně pak Forster a "namachrovaný" Keaton. Co hoodně zamrzí je "zadření" DeNira do role tak neuvěřitelného pitomce, až to bolí. Když už nic víc, mohl dostat aspoň víc textu. Ale ve výsledku jde o výborné oprášení. Tarantino má totiž nejen svůj zábavný osobitý projev a nadhled ve svých filmech, má něco mnohem zásadnějšího. Tím je velmi chytrý scénář.

Hanebný pancharti (2009)

Tímto snímkem u mě Quentin uzrál a zařadil se zpátky, a doufám že definitivně, mezi režisérskou elitu. Filmu nemám absolutně co vytknout, je prostě a jednoduše sqelý od první minuty až do konce. Dialogy jsou broušeny do křišťálového lesku a příběh mě přikoval do křesla. Par excellence!

Nepřítel státu (1998)

Špionážní akční snímek se sqele gradovaným dějem, jež má excelentně originální zakončení. Willovi s Genem to jde ruku v ruce tak přirozeně jako kdyby spolu pracovali nesčetněkrát. Ještě že u nás v Evropě není třeba být tak paranoidní. Musím končit, "vypadla" mi jedna z rušiček na střeše a od rána jsem nezkontroloval lustry, květináče a sprchu...

Veřejní nepřátelé (2009)

Expresivně subjektivně vzato drama kořeněné akční střílečkou (a to občas dost dobrou s excelentním zvukovým podáním). Johnny odvedl svou standartní práci v hávu elegána a Chris předvedl své "bezcitné" zaujetí rolí rozhodného nekompromisního kriminalisty. Místy zbytečně natahované scény, což se ve výsledku promítne na celkové nepřiměřené délce. Bylo to dobré a to doslova...

Million Dollar Baby (2004)

Řemeslně solidně zpracované sportovní drama, aby ne když je od pana Eastwooda, že? Musím ovšem malinko zapochybovat nad obsahem, jež se zdá vzhledem k delší stopáži trochu prázdný a též charaktery postav nejsou zrovna barvité. Určitě se ale jedná o neotřelý a svým způsobem originální děj.

Den nezávislosti (1996)

Neustálé mávání vlajkou do xichtu, příběh děravý jako ementál, americký prezident ála superman zhmotnělého amerického suprega a všechno myšleno smrtelně vážně? Na "tomhle" se opravdu nedá najít jediný klad. Právem vyšedlý americký klišoidní pasqil.