Příběhy slavných - Ilínek (2009) (epizoda)

Zejména pro všechny, kdo si naivně myslí, že Ilja Prachař st. vytvořil jen legendárního Trautenberga a že před resp. po už nic jiného nenatočil..Zajímavý herec ale i člověk..

Sedm divokých (1968)

Další velmi těžký oříšek v mém konečném hodnocení, neříkám že tento bikerský exploitation film, jeden ze zásadních z šedesátých let, nebyl svým obsahem zajímavý (volná inspirace kultovkami "SEDM SAMURAJŮ" a SEDM STATEČNÝCH byla viditelná) a a ve srovnání s jinými z té doby (nebo pak z pozdější) o něco kvalitnější ale stále to nebylo ono, resp. neoslovilo mě to tak jak bych si asi měl přát. Opět až na malé vyjímky zde totiž platí že povětšinu času, se nic neděje a čekat až na rozhodující okamžik z celého filmu (v tomto případě opět na finální bitku, která místy docela ujde) je někdy u podobných filmů, podobné stopáže opravdu nad síly. Stručně s děje: Psanecký bikerský gang (banda neovladatelných vyvrhelů a ožralů-žádné velké hodnoty od nich neočekávejte) pod vedením Kisuma (Adam Roarke) se chystá převzít dění v jedné indiánské vesnici-rezervaci do svých rukou. Indiáni jsou ve své vlastní rezervaci utiskovány zlým vlastníkem dolů a jeho stoupenci. Je to takový divoký západ na ruby, současní novodobí kovbojové a indiánský příběh (vskuvka). Jedni, ti co by měli mít koně jsou na svých a ti druzí mají místo koní motorky:-) Obě skupiny jsou co do vztahu napřed spojenci a poté protivníky, poštve je proti sobě smrt mladé indiánské dívky, která je svalena právě na motorkáře. Nakonec tedy dojde na krvavé vyřizování účtú... Čekal jsem tedy víc od celého filmu, nejen z této finální akce..Už jen třeba více záběrů na nějakou tu čas od času spanilou jízdu na motorkách (žádná zde ale krom divokého skotačení nebyla), trochu jinou scenérii (vesměs málo nepřitažlivé, zaprášené indiánské chatrčové městečko), nějakou opravdu pamětihodnou scénu (skoro žádná se vám po x letech z tohoto filmu zaručeně nevybaví, jak rychle ho vstřebáte, tak rychle ho zapomenete), znásilnění ve filmu působí spíše legračním dojmem, podobně jako některé souboje tělo na tělo, očekávat lepší herecké výkony (to už je u těchto nízkorozpočťáků pomalu troufalost) a romantická vskuvka? Vždyť to zas nebylo takový kafe a navíc nebylo ani nic vidět:-) Joanna Franková však byla k nakousnutí:-) Ale abych jen nekritizoval, kamera byla velmi dobrá (zkušený László Kovács, který se ostatně podílel na všech zásadních bikerských filmů z let 68'-70'), hudba byla lahůdková (v té době také jak jinak) "IRON BUTTERFLY" s tit "Ballad of the Savage Seven" a třeba kapela "CREAM" s"Anyone For Tennis?" film byl navíc místy i vtipný a veselý, to byly asi jeho hlavní klady, společně s pěknou indiánskou samicí a cellem vlivným hereckým obsazením..Eploitační trio Rush (režie), Roarke (Kisum) a Bishop (hrál Jointa). První dva společně spolupracovali na jiném dnes už kultovním bikerském filmu "HELLS ANGELS on WHELLS" z roku 67'. Zajímavost: tento film svého času otvíral sám Tarantinův festival v roce 1997 v Austinu,Texas a pak ještě v dubnu v roce 2006. Ve filmu si zahrála i i rocková legenda Duanne Eddy (instrumentální hit "Rebel Rouser" z roku 58') v roli Eddieho. Zajímavé je že tento poměrně unikátní film nevyšel zatím na oficiálním DVD. V současnosti je tedy k mání jen stará VHS (snad poslední vydání z roku 2001) a nějaký DVD-rip.

Hit Man (1972)

Po všech stránkách rozhodně zajímavá blaxploitation verze britského gangsterského filmu "Chyťte Cartera 71". Někde však zcela odlišná.. V hlavní roli dobrý Bernie Casey (Tyrone Tackett), který se chystá odkrýt skutečnou pravdu o smrti svého bratra, který se zapletl s gangstery.. Film ve stylu funky nese vtipný ale i hrubý dialog, zajímavé charaktery, drsné a krvavé scény (i když zde ke škodě diváka až poměrně nakonec, a to ještě hodně kečupových). Sex po telefonu byl obzvlášť vypečený stejně tak jako nahá Pam Grier (báječný afroúčes, který pak měla i v dalších svých filmech) v roli Gozeldy (hvězda porna), až mi jí bylo nakonec líto:-( Komentář zde jako první (17.10.09)..

Ohnivá kola (1985)

Wau, tak tohleto byla zase jedna dobrá filipínsko-americká jízda. "Wheels of Fire" v překladu "Kola ohně", možná že se zde tvůrci, nechali v názvu filmu, tak trochu inspirovat vynikající psychedlickou deskou z šedesátých let od skupiny Cream..Kdo ví..? Režisér Sirio Santiago po filmu "STRYKER 83"', opět zabrousil do žánru post-apocalyptic movies a opět, dle mého soudu se strefil do černého. Film vychází samozřejmě z klasiky "ROAD WARRIOR" ale v některých scénách je dost podobný již zmíněnému Strykerovi..Je zde plno akčních (divoké automobilové honičky a přepadovky a masivní závěrečná bitka) a nezapomenutelných scén (do půl těla obnažená a připoutaná Arlie, na krytu auta, nějací podzemní zmutovaní kanibalští skřítci Sandman, trpasličí generál). Za zmínku stojí i všelijaké ty na první pohled podivné stroje, počínaje obrněnými auty, motorky a konče třeba nadupanými spešl upravenými mustangy, z nich ten Traceho má na kapotě dokonce plamenomet, i ten se zde hnedle několikrát představí v plné své síle.. Wheels of Fire má skutečně rychlé tempo (pořád se něco děje), takže se vůbec nenudíte, po efektivní stránce je film velmi dobrý, zároveň je to i takový klasický dobrodružný příběh, odehrávající se v zaprášené apokalyptické pustině, kolem prázdných silnic a kamenolomů mezi darebáckými krvežíznivými piráty silnic a dobrými lidmi..Konec filmu neměl Happy End a já si ho tak přál:-(! Tohle by mě vzalo zcela určitě v patnácti ale bere mě to docela dost i dnes..Levně ale dobře...Podobné filmy: Road Warrior, Stryker, Válečníci Duny, Raiders of the Sun atd.

Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (1989) (TV film)

Nic moc jako celek, ale těsně před koncem mě naprosto oddělal a dodělal Pepíček Kemrů ze svou jedinečnou, skvěle intonačně zvládnoutou verzí České hymny:-)!

Satan's Children (1975)

Hodně zvláštní film, který dá člověku práci nějak solidně okomentovat, vůbec totiž nevím jak vhodně bych měl začít..Jestli tu napsat něco málo s děje ale zas nechci až tolik spoilerovat, ale ono to asi nijak pro přiblížení tohoto filmu nepůjde...Co do žánru tak jde o takový hippie satanistický exploiťák, hodně podivný a zvrácený, morální zásady téměř nulové, narážky na krvesmilstvo, pedofilii, homosexualitu ale i znásilnění jsou tu úplně normální. --SPOILER-- Mladý dospívající muž jménem Bobby (Stephen White) bydlí společně v jedné domácnosti s nevlastním otcem a nevlastní necudnou a zkaženou sestrou, která je navíc také velmi dobrá manipulátorka a nepříjemná osoba už od pohledu..Bobby je tu využíván k veškeré práci, viz třeba na zahradě při sekání trávy, kdy jeho nevl. sestra nedělá vůbec nic a ještě popuzuje svého otce proti němu. Jednoho dne tedy Bobby uteče z domova, bohužel si však moc nepomůže, narazí sice na mladého zajímavého může, jak vzhledem tak postavou, ale po čase, se z něj vyklube, homosexuální násilník, který Bobbyho ještě ze svou partičkou při cestě autem znásilní..Totálně zesláblého a svlečeného (má na sobě jen bílé slipy), ho najde Satanistická rodina (něco ve stylu Mansonovi rodiny), která se ho ujme a kdy jedna z dívek přitažlivá Sherry, k němu později citově vzplane, což se nelíbí ostatním členům rodiny, vzhledem k tomu že nemá ráda homosexuály a lesbičky, tak je později o konflikt postaráno. Bobby se mezitím dá do pořádku a úspěšně se zotaví. --KONEC SPOILERU-- Zajímavé na filmu, resp. na charakterech jednotlivých osob (hraní je zlé) je že osoby uvnitř kultu tu nejsou definované jako nějací velcí darebáci, ačkoli oni zde napáchají některé ohavné činy včetně lidské oběti (kterou ukřižují), nakonec vypadají méně hrubě a méně hrozně než jiné charaktery v jiných filmech. Každý charakter je prostý mravního kompasu a oni všichni zahrnou nejhorší charakteristiky lidské povahy. Možná tam byl jen účel. Děs představovaný v tomto filmu je např. samotné znásilnění Bobbyho, které divák naštěstí vidí jen v náznacích, dále tu je sebeobětování asi tří členů kultu, kteří jsou oběšeni, nějaké to svazování, zahrabání do výkopu, to pozná Sherry na vlastní kůži, kdy členové rodiny ji lejí na hlavu nějaký sladký sirup, okolo ní všude samej mravenec brr...Vůbec asi nejnapínavější okamžik, je když se Bobby dá na útěk a je pronásledován dvěma muži. Bobbyho útěk mi hodně připomínal, scény z filmu "LAST HOUSE ON THE LEFT" nebo " I SPIT ON YOUR GRAVE" samozřejmě že v mužském provedení, i zde je však osoba v podobě Bobbyho na pokraji všech svých sil, odřená, poškrábaná, s krvavými podlitinami, špinavá od bahna a skoro nahá! Nechtěné vypořádání (spíš jakési nedorozumění) napřed s první dvojicí u elektrikou nabitého plotu je docela humorné, divák zde opět nic nevidí, tedy Krom Bobbyho otřesného výrazu na plot, pak je tu ještě jedna dvojice s džípem, které je najatá vůdcem gangu, ta skončí podobně nešťastně, tak že se utopí v nějakém bílém sypkém písku. Booby si s oběma poradí i když předstírá že je polomrtvý, tak mu to stále myslí, scéna je docela "COOL". Třešnička přichází nakonec, kdy se Booby rozhodně začít znovu, tím že se vypořádá se všemi svými trýzniteli, trpká pomsta přichází, napřed odpraví celou skupinku násilníku homosexuálů, tady se nechal režisér zcela evidentně ovlivnit sugestivní scénou z filmu "THRILLLER - EN GRYM FILM" alá Christina Lindberg s brokovnicí ve zpomalovacích sekvencích, pak došlo i na jeho otčíma a nevlastní sestru, kterou přivezl, členům rodiny a ty jej pak později obětovali tak že ji ukřižovali! Uff..trochu jsem se zapotil ale jinak to nešlo. Zvláštní, děsivý, levný, odpadový, kamerou mi připomínal jiné levné, brakovité, amatérské záležitosti se zjevnými technickými nedostaky, např. "WRONG WAY" nebo "BUST OUT". Abych to nějak uzavřel, myslel jsem skutečně že to bude horší a že zde půjde nakonec úplně o něco jiného, nakonec jsem celkem spokojen, chvílemi zde doslova zamrazí, chvílemi se musí divák pousmát. Každopádně jde o velký kult ve svém žánru. Podobné filmy: Asylum of Satan.

She Devils in Chains (1976)

Po prvních 20-30 minutách jsem popravdě zlepšení už moc nečekal, pak se to trochu málo rozjelo, aby nakonec zápletka filmu stála docela zato...--SPOILER--Pět atletek je uneseno během mezinárodního lehkoatletického utkání v “Hong Kongu" a posléze prodáno obchodníky s bílým masem do otroctví. Ženy neberou celou záležitot na lehkou váhu a snaží se bojem, který všechny do jedné dost dobře ovládají, najít cestu zpět na svobodu..--KONEC SPOILERU--. Co bych filmu vyčetl: Tak rozhodně opravdu špatné osvětlení zvláště v rozhodujících scénách, potažmo ve scénách, ve kterých se něco dělo, slabší výrobu, jednotvárnou hudební kulisu, někdy docela dlouhý filipínský dialog bez výhody podtitulků. Akční sekvence byly slabší, ale třeba takové kopy Rosanne Katon (Muthers) byly docela efektní zvláště v kontrastu s hudbou a v té stálé tmě:-) Další věc, která mohla někomu vadit, byla, že film nezobrazoval skoro žádnou nahotu, což u tohoto žánru, tzv. blaxploiation s prvky WIP, byla skoro rutinní záležitost, ale i tak se zde divák může kochat vnadami ústřední dvojice Katon (přezdívka Ebony)+Camp (Ivory), která byla s pětice unesených olympioniček patrně nejlepší. Katon ostatně dostala ve stejném roce ještě šanci ve filmu Muthers, opět pod Santiagovým vedením. A obě si zahrály už o dva roky dříve v komedii "Swinging Cheerleaders"..Toto filipínské akční WIP od režiséra Santiaga nepřekvapí, ale ani nezklame, jde o takový santiagovský standard, ale na své si zde přijdou fanoušci bojových umění..

The Black Gestapo (1975)

Opravdu zvláštní, řekl bych že až skoro bláznivý film, opět za četné spolupráce Frost/Bishop. Předtím třeba "Love Camp 7" nebo "Chain Gang Women". Oba jsem viděl, první byl praotec subžánru naziexploitation, duhý takový nepovedený WIP sexploitation..V úvodu tohoto filmu divák vidí záznam z archivního dokumentu v podobě pochodu nacistické armády s jejich neslavným pozdravem Sieg Heil? Černoši zde naopak vykřikují něco jako "revenge" se zaťatou pěstí! No dobře, říkal jsem si to byla mohla bejt pecka. Bohužel zdání klame a jako mí hodnotící kolegové bych to zas až tak dobře neviděl. Po technické stránce šlo o vyloženě špatný a nezvládnutý blaxploitation, herecké výkony ty byly snad ještě horší, nahota ve filmu byla vesměs nesmyslná (spíš jako nezbytný doplněk), konec ve stylu Arnoldových nebo Stallonových akčních filmů (1 proti 100) hodně, hodně moc neuvěřitelný, ale přesto pro někoho to mohla být i docela dobrá zábava ve stylu funky, tedy jak se to vezme:-) Čekal jsem však trochu něco jiného, ty Černé barety (Black Gestapo) bych vyškrtl a nechal tam, resp. držel bych se toho dobře rozjetého dění okolo Červených, původní Peoples armády v boji proti tomu bílému zločineckému syndikátu, který se odehrával do první daleko lepší půle (a který jsem tak naivně očekával i nakonec) pak vjel film pro mě do zcela nepochopitelné slepé zatáčky a opravdu už za moc nestál. Bílý gang, jako by se vypařil a já nechápal proč. Jednu z rolí bílých gaunerů si zde zahrál i sám režisér to jen tak na okraj. Nejlepší scéna, krom uříznutého penisu, byla asi ta na silnici, kdy jeden z bílých gangsterů, je vyřazen autem plným bílých koček patřících k Černému gestapu. Ale i přesto pokud jste ji dobře sledovali a vnímali, to že přežil ten pád s kopce byla až druhá věc ale i tahle scéna bohužel byla technicky nemožná. Jak z jedné tak i z druhé strany...No nic za 2,5/5*.

Bakuha sanbjómae (1967)

Sadistický mezinárodní gang zlodějů drahokamů. Spiknutí, které zasahuje až do nejvyšších koridorů vládních špiček a celkového hanebného mezinárodního darebáctví. Na druhé straně jde po stopě ukradených drahokamů odpadlý tajný agent Yabuki (žádný Sonny Chiba!) s žoldáckým bojovníkem Yamawakim. Chvíli to ale trvá než se Ti dva sblíží. "3 sekundy před explozí" je japonská grindhouse špionážní klasika ve víru 50' a 60' amerických gangster filmů ze známého exploitačního studia "Nikkatsu". Tikací časované bomby, rozbušky na zámky, minové pole, smrtelné léčky, hodně akce a napětí. Dá se vidět, obraz je opravdu výtečný. Jediná vada na filmu byla, že jsem se po čase trochu neorientoval, kdo s kým a proti komu, a některé ty akční sekvence byly z dnešního pohledu hodně směšné...Především v souboji tělo na tělo, ale i ve střelbě. Nakonec dávám o jednu hvězdičku méně, než jsem původně zamýšlel, a to pro mě z nepochopitelné krutosti vůči psům, hned dva jsou ve filmu zabiti, a to se mi nelíbilo!