• Pohádka

Vražedné stíny (2022) (TV film)

Tak jako bohužel, ale tohle absolutně nesplnilo moje očekávání. Po pár ukázkách před samotnou premiérou jsem se těšil, tím víc jsem byl nepříjemně překvapený. Už předchozí Svobodův TV film Vysoká hra, rozdělený do dvou částí, mě zklamal a Vražedné stíny jedou na stejný vlně. První díl ještě celkem ušel, ale pokračování se strašně táhlo a celý vyústění bylo nemastný neslaný. Přitom obsazení je víc než dobrý. Vetchýho si pamatuju v roli policajtů vždycky jako přesvědčivýho, tady mi ale místama až moc připadal, že se z jeho postavy vyklube Jirka Luňák z Okresního přeboru, tak velký náznaky jeho postavy jsem tam viděl aspoň já.

Devadesátky (2022) (seriál)

Těšil jsem se na tenhle seriál dost dlouho a výsledek předčil moje očekávání. Jediná chyba je, že měl jen šest dílů, klidně bych zkousnul dvakrát takovou porci. Když porovnáte Devadesátky s jinými českými krimi seriály, a je jedno, jestli teď běží, běžely, nebo budou běžet, je to jako koukat na závod trabanta s ferrari. Opravdu jediný seriál, který se může Devadesátkám rovnat, jsou Případy 1.oddělení. Oba dva mají společnýho jmenovatele - Josefa Mareše. Týpek, který pracoval na 1.oddělení a u všech případů se vlastně více či méně “motal”, nebo je přímo vyšetřoval. Všechno je diváku podaný tak, jak to doopravdy ve skutečnosti funguje. Takže nečekejte nějáký nesmysly typu, že kriminalisty vede nečekaná intuice, že se případ vyřeší nevysvětlitelnou náhodou, nebo že se vrah odhalí po vyslechnutí jednoho svědka, jako to vidíme jinde. Je to mravenčí práce, ve které figuruje spousta jmen, papírování, zákonů a stresu. Několikrát jsem se tady dočetl, že se lidi ztrácejí a plavou v té spoustě osob a jmen. Já se přiznám, že všechny kauzy a případy znám velice dobře, takže jsem neměl problém se orientovat kdo je kdo a kam ho zařadit. Ale chápu, že v tom někdo mohl mít guláš. Jak moc reálně jsou Devadesátky natočeny zjistíte, když si pustíte Polosvět - dokumentární sérii, která běžela v jiný den a věnovala se právě kauzám z tohoto seriálu. Devadesátky jsou jakýsi předobraz Případů 1.oddělení, takže jsem byl zvědavej, jak se podaří vykreslit některý postavy, když je budou hrát jiní herci. To se Bebjakovi podařilo na jedničku, Kozák, Plíšek i Korejs se fakt povedli, neměl jsem s tím žádnej problém. Musím ocenit i Sokola, ten mě zaujal už v Rédlovi a ukázal, že je to výbornej herec a zdaleka se nemusí živit jenom moderováním ptákovin. A obsazení Jonáka, Mrázka, Běly a Orlických vrahů - to netřeba komentovat. Perfektně se povedlo i zasazení do devadesátých let, od oblečení, účesů, až po interiér obýváků. A Devadesátky jsou asi jediný seriál, který nemá úvodní znělku. Během toho co seriál běžel mě překvapilo několik článků v tisku, nebo na internetu, kde někteří bývalí policisté skučeli jak malý děti, že ta a ta postava vyobrazuje zrovna ho a div nepodávali žaloby, že oni se chovali ve skutečnosti jinak a tohle bylo jinak a tohle taky…. Proboha, autoři dopředu avizovali, že některý postavy nemají daný předobraz, ale že se jedná o kompilát několika osob z pražské kriminálky. Navíc se nejedná o hraný dokument, ale o příběh inspirováný skutenými událostmi. Fakt by měli zůstat někteří lidi nad věcí a nekňourat, jak když jim někdo šlápne na kuří oko, ale to co je v televizi brát taky trochu s nadhledem. A že jména svědků, obětí a odsouzených jsou pravá ? Věci by se měli snad nazývat pravými jmény, tak proč vymýšlet nějáký pseudo jména…Zajímavý, jak byl tenhle seriál najednou medializován a jiný krimi seriály, který nemají žádnou autentičnost a jsou plný nelogičnosti se přehlíží. Úspěch se prostě v čechách neodpouští. Já osobně doufám, že pan Mareš neřekl v psaní scénářů zdaleka poslední slovo a nenechá se otrávit některými výlevy jeho bývalých parťáků a spolupracovníků.

Guru (2022) (seriál)

Zbytečně uspěchanej poslední díl. Buď se měl natočit ještě jeden, nebo se měla zvýšit stopáž, ale takhle to finále vyznělo, jak kdyby došly prachy na projekt. Každopádně celá minisérie o chlup lepší než Případ Roubal, dost přesvědčivý ženský herecký výkony a málo Kotka, kterej až na samotnej akt odháčkování prakticky nebyl na scéně.

Proměny českého zločinu (2002)

Dokument rozdělenej na pět témat. Až na dělání hrdiny z později usvědčenýho a odsouzenýho pedofila Opočenskýho celkem fajn.

Shoky & Morthy: Poslední velká akce (2021)

Moc příležitostí k zasmání jsem tam teda nenašel, je to taková chujovina na jedno nudný odpoledne, ale protože mám ty dva chuje rád, dám aspoň dvě hvězdy.

Není čas zemřít (2021)

Prvních 20 minut naprosto luxusních, ale pak jsem začal hrozně plavat. Sice jsem předcházející Bondovky viděl, ale nejsem až tak zažranej fanda, abych si pamatoval všechny postavy z dřívějška a o co tam přesně do detailu šlo. Takže ta spousta jmen, postav, názvů a odkazů na Specter mi udělala v palici slušnej guláš. Akční scény perfektní, tam není co vytknout, ale příběh já jako nefanatik Bonda neocením tak, jako jeho skalní fanoušci.

Ruchoth Raoth (2017)

Puštěno kolem půlnoci ve sluchátkách. Nekouká se na to v tu dobu hezky. Husina byla, Kozub luxusní kousek.

Základna (2019)

Umístit základnu na takový místo mohl fakt jenom idiot. Ani vlastně pořádně nechápu myšlení amíků, pro jakou blbost tam poslali svoje vojáky…Ale k filmu. Měl jsem dost problém orientovat se v postavách, s helmama na palicích vypadalo 80% vojáků stejně. A vlastně si tak ani k nikomu nemůžete pořádně získat sympatie. Skoro polovina filmu dost chladná, kdy se pořádně nic neděje, po útoku Talibánu na základnu se to ve druhý polovině zvedne - 60%.

Jak jsem se zamilovala do gangstera (2022)

Když jsem si na začátku všiml, že i Pán prstenů je kratší, měl jsem dost obavy, že polovina z těch tří hodin bude o ničem. Nakonec to nebylo až tak horký, ale kvalit Jak zostalem gangsterem to ani zdaleka nedosáhlo - 60%.

Osmy (2014) (TV film)

Perfektně napsaný, natočený i zahraný. Pohled na jeden pořádně zkurvenej den jednoho úředníka za komunismu. Ráno se vzbudíte po kalbě, na které jste podepsal Chartu77, Vaše jméno se v té souvislosti objeví v rozhlase, od rána Vás sleduje Stb, doma ucpanej odpad, kdy hrozí sračky po celým bytě, patnáctiletý syn Vám přijde oznámit do práce, že bude otec jen chvilku potom, kdy vám vaše spolupracovnice oznámí, že se kvůli jedné strávené noci s váma rozvádí a do toho máte panickej strach ze zubaře a čeká vás trhání. No a když to všechno během dne doslova praskne, tak je v režii Jirky Stracha zadělaný na to, že se budete pořádně bavit.