• Romantický

Romeo a Julie (1996)

Film, který osciluje mezi odpadem a pěti hvězdami a to doslova z minuty na minutu. Přenádherná hudba, dokonalý Dicaprio a několik momentů tak něžně krásných, že chápete proč zrovna jejich láska je ta věčná. A věčné lásce dát míň hvězd prostě nemůžu.

Jeni, Juno (2005)

Brutálně roztomilé a brutálně pozitivní. "Mám rád tvoji rýmu."

Xia Yi Zhan, Xing Fu (2009) (seriál)

Tak tohle je opravdu silný kalibr i mezi těmi opravdu těžkými dramaty. Žádná akce, vpodstatě žádný humor, dost závažná témata na romantické drama (zneužívání žen, vážně nemocné dítě, svobodné matky, sebevražda, vražda atd.) a poměrně pochmurná atmosféra, což tomu všemu dohromady dává hodně realistický nádech (samozřejmě v mezích žánru) a u některých scén mě skutečně mrazilo. Odlehčení přišlo až s postavou malého dítěte, ale ani to není bůhví jaké. Ten klučina hraje neskutečně (takový taiwanský Tomáš Holý:) ), bohužel v jeho případě scénáristé poněkud přestřelili a vkládají mu do úst věty, které by neřeklo ani dítě dvakrát tak staré. Hlavní herecká dvojka je sympatická, ikdyž na Vannesse Wu jsem si musela chvíli zvykat (a nejsem si úplně jistá jestli vážně hrál nebo jenom cenil zuby:). Co mě ale hodně zklamalo byl poslední díl, protože jsem měla dojem, jakoby se tvůrci přes noc zhlédli ve filmech podle Rosamundy Pilcher, a to co vypouštěli postavy z úst v tomhle díle jsem přežila jenom proto, že to říkali v čínštině (v češtině bych protočila panenky a bez milosti vypla) a celý poslední díl tak vyznívá jako pěst na oko oproti předchozím (neboli reálno se jaksi někam vytratilo). A za druhý nedostatek považuji hudbu, která se prostě většinou vůbec nehodila k tomu, co se zrovna dělo na plátně. Ale celkově musím pochválit, rozhodně nadprůměr mezi doramy.

Hwaiteu keuriseumaseu (2011) (seriál)

Chtěla jsem toho napsat spoustu, ale někde okolo třetího dílu mi došla slova, od čtvrtého dílu jsem nedýchala a od pátého jsem věděla, že se dívám na nového člena své seriálové Top 10. Mrazivé, chytré, pohlcující. A všem osmi mladým hercům skláním poklonu až k zemi, protože oni své postavy nehráli, ale žili.

Yeongeo wanjeonjeongbok (2003)

Mě to normálně dojalo (a to se mi už opravdu dlouho u romantické komedie nestalo). A navíc souhlasím s hlavním hrdinou - pro vyznání lásky zní rodný jazyk skutečně nejkrásněji (bez ohledu na to jestli je to korejština, angličtina nebo čeština). Takže za mě velmi jisté čtyři hvězdy.

Sindye rella maen (2009) (seriál)

Přežijte první dvě epizody a já slibuju, že pak se to o dost zlepší (ale doporučuju nevynechat, ve druhé epizodě odhazuje Sang Woo Kwon svršky...žrala jsem ho když mu bylo pětadvacet a sakra žeru ho i v jeho třiatřiceti:D...fangirl scream:)) Sice to není romantické dorama, jak je psáno tady v popisu, protože romantiky je tam opravdu poskrovnu a ještě jsem vesměs fandila "té druhé", ale jako komediální drama to nemá chybu. Opravdu asi první romantické dorama, kde mě skutečně zajímal celý příběh a ne jen to kdy a kde a jak se zase hlavní hrdinové potkají a co vyvedou (tedy jestli si konečně dají tu pusu nebo ne), protože tohle přátelé skutečně příběh má a ještě k tomu dobrý!! Což je mimochodem možná i důvod proč tohle dorama v Koreji moc populární není - jak vidno Korejci holt mají radši ty svoje melodramatické tragické příběhy plné slz, ve kterých se má divák utopit dřív než pozná, že je to vlastně strašně o ničem. Sang Woo Kwon nehraje vůbec špatně, ikdyž ve všech scénách s Yoonou mi přišel trochu prkenný a proto jsem celou dobu fandila Han Eun Jeong, se kterou jim to teda neskutečně sedlo (té holce už by měl dát někdo hlavní roli sakra!!). Yoona se mi v "9 ends 2 outs" líbila opravdu hodně, ale tady bych si do její role bývala přála někoho vyzrálejšího (věkem i herecky), protože věkový rozdíl mezi ní a Sang Woo Kwonem je znát. Po dlouhé době taky musím ocenit hudbu, která se nejspíš samotná nebude dát moc poslouchat, ale do každé scény se hodila dokonale, a výborný scénář, to co postavy vypouští z úst má díkybohu hlavu a patu a díkybohu snesitelnou dávku patosu a klišé. Takže u mě dobrý. Jo a ještě zajímavost na závěr, Korejci si stěžovali, že Sang Woo Kwonovi není vůbec rozumět, protože strašně huhňá a šlape si na jazyk...no hádám, že to jim vyvrátit nemůžu, ale já titulkům rozuměla dobře:D

愛似百匯 (2010) (seriál)

Tak naivní až (mě) to bolí (vzít někoho za ruku je čin hodný odvahy, pusa je cosi mýtického a sex je prostě tabu - a to se bavíme o vysokoškolácích!!!, a ano nejhrůznější čin je darovat někomu tenisovou raketu). Chlapcům v hlavních rolích se zjevně nikdo neodvážil říct, že takhle herectví opravdu nevypadá (aneb odskočili jsme si z reklamy na zubní pastu). A zase jednou mi z dialogů trnuly zuby. Taiwane tohle mi nedělej!

Hrdinové (2006) (seriál)

Hodnocení za první sérii, druhá už byla o třídu slabší a třetí jsem nedokoukala, ale to nemění nic na faktu, že první série je skutečný a nefalšovaný seriálový skvost.

Siti hyunteo (2011) (seriál)

Dát jenom tři hvězdy se může zdát někomu málo a já proto hned na úvod říkám, že pokud je tohle váš první akční korejský seriál, tak si směle jednu hvězdu přidejte, bohužel pro mě tohle první akční seriál není a tak se ani není co divit, že víc prostě dát nemůžu. Začnu podle mě největším nedostatkem a to je naprostá absence atmosféry, nebo respektive odpovídající atmosféry pro seriál o pomstě, vraždách a korupci. Všichni se pořád smějí, vtipkují, řeší milostný život a nezachrání to ani občasný utrápený výraz Min-ho Lee. Vypůjčím si jako naprostý protiklad fenomenální TBDW (Time between dog and wolf), ve kterém doslova trpíte s hlavním hrdinou, je vám ho dobreku líto a vážně si říkáte, jak se někomu může takhle podělat život. V City Hunterovi si vzpomenu, že hlavní hrdina (nejlépe se u toho válející na přepychovém gauči ve vile) tenhle život vlastně vůbec nechce žít, jenom když nám to několikrát (!!) zopakuje. K tomu se přidává až enormní schématičnost postav, které jsou doslova černobílé (u čtvrtého záporáka v řadě už mě to opravdu znechutilo) a ve výsledku tak ze zajímavě vypadající zápletky vytváří banalitu hodnou pohádek pro děti. Hlavní hrdinka podle mě nehraje zase tak špatně, ikdyž opravdu zoufale postrádá jakékoli charizma a pro danou roli se moc nehodí, ale to není to, co sráží romantickou zápletku do kalných vod nevěřícna. Je to naprostý nedostatek jakékoli chemie mezi postavami - zastávám názor, že pokud to mezi hrdiny jiskří tak, že se bojíte, že jim za chvíli vzplane zem pod nohama, jsem ochotna jim odpustit sebevětší bludy a klišé, které vypustí z úst. V případě, že tomu tak ale není (což je přesně případ City Huntera, kde mezi nimi nevisí napětí, ale jen emoční vakuum), stávají se tato klišé směšnější a směšnější a pro diváka čirým utrpením. Akce je povedená, to je pravda, ikdyž ta věčná nepřemožitelnost hlavního hrdiny bez ohledu na to kolik měl proti sobě nepřátel a jestli měl volné ruce nebo ne, byla ke konci poněkud otravná (neboť dle mého je velkou pravdou, že hrdina, který se nechá aspoň jednou pořádně zmlátit si snáz získává sympatie diváka). OST je výborné, ale co z toho, když to je tak to jediné, co se opravdu povedlo? No shrnuto podtrženo pro mě velké zklamání, ale jak říkám není to mé první akční dorama a taky nijak zvlášť netrpím na Min-ho Lee (kterého chudáka zase debilně oblíkli a učesali), takže jsem asi o dost kritičtější než mnozí jiní.

Huan huan ai (2007) (seriál)

Až na šílenou délku jednotlivých epizod a pro mě velmi nesympatického Kingone Wanga se na tohle dorama opravdu dobře dívá. Mezi Rainie a Mikem to funguje pořád hezky a já se těšila na každou jejich společnou scénu a některé jsou skutečně dokonalé (třeba jejich "první" rande, kdy jdou každý na opačnou stranu). Poslední dvě epizody mě rozladily (poněkud zbytečné typicky asijsky vyhrocené finále), ale vzhledem ke skvělým 13 předchozím promíjím. A taky nejkrásnější polibek ever (ve 4. epizodě, protože z něj nedělají žádnou vědu ani žádnou drámu a tak vyznívá velmi opravdově). Pro fanoušky Mikeho a Rainie povinnost.