Karlas

Karlas

okres Kroměříž

33 bodů

Moje oblíbené filmy

 • poster

  Spalovač mrtvol (1968)

  Úžasné psychologické, někdy až tragikomické drama s doslova jedinečným Rudolfem Hrušinským v hlavní roli, která je snad jeho vrcholným výkonem v kinematografii vůbec. Film je často tak sugestivní, že se můžeme nechat přímo hypnotizovat úvahami pana Kopfrkingla, jeho klidným hlasem, kterým pronáší své psychopatické myšlenky. Sledujeme přeměnu člověka, ve kterém nacistická propaganda probudila povahu duševně narušeného jedince schopného ve jménu nebezpečných ideálů vyvraždit i vlastní rodinu, přesvědčen o své úloze spasitele. Juraj Herz si hraje s podmanivostí slov i detaily obrazů, děsí nás a zároveň fascinuje dokonalým pohledem na zvrácené lidské psychično. Závěrem nelze zapomenout na mistra české filmové hudby Zdeňka Lišku a jeho teskné melancholické tóny, jež doprovází tento silný film.

 • poster

  Vyšší princip (1960)

  Fenomenální psychologická studie z období po atentátní nacistické krutovlády, kde statečnost, obětavost, hrdost a morální velikost vchází ve střet s dekadencí, zbabělostí a nízkou podlostí. Film nemající v československé válečné tematice konkurenci. "Z hlediska vyššího principu mravního, vražda na tyranu není zločinem".

 • poster

  Vynález zkázy (1958)

  Dle mého názoru asi vrchol jedinečné tvorby Velkého mistra. Vědecko - fantastický film poukazující na nebezpečí apokaliptické činnosti lidstva, ale také projevující obdiv a poklonu technické tvořivosti člověka. Dokonalá ukázka přetvoření myšlenek Julese Verna v propracovaný film s detaily a trikovými zázraky. To vše doprovozeno příjemnými dialogy, na kterých spolupracoval básník František Hrubín.

 • poster

  Slavnosti sněženek (1983)

 • poster

  Kladivo na čarodějnice (1969)

 • poster

  Marketa Lazarová (1967)

  Vávra a Vláčil jsou bohové československého historického filmu, ale jen Markétě Lazarové se podařilo umístit, jako veliký safír, na vrcholu zlaté koruny naší kinematografie. Příběh z hlubin středověku o cti, lásce a krvavých půtkách s paletou, někdy až děsivých, snových obrazů. Mou největší osobností této balady však není nikdo z hlavních postav, ale hejtman Pivo, spravedlivý a věrný vykonavatel královské moci. "Nedám odpočinout ani vojákům, ani dobytku, ani zbraním. Budu je stíhat jako jsem dosud nikoho nestíhal. A kdyby ... bráníce se ... byli pobíti ve šrůtkách, sjímám jejich dětí."

 • poster

  Panna a netvor (1978)

  Hororová pohádka s hlubokou filozofií života a smrti, lásky a nenávisti. Děsivý, ale krásný filmový výtvor, který ve svém žánru nemá rovného díla. Temnotou zakletého zámku nás provází silně emotivní dojemné drama a astrálně působivá hudba velkého mistra.

 • poster

  Světáci (1969)

 • poster

  Krakonoš a lyžníci (1980)

  Toto je zkrátka jeden ze zlatých klenotů tvorby fenomenální Věry Plívové - Šimkové, který si naprosto získal mé srdce a pokud jsem nucen strávit vánoce daleko od domova, vždy mne dojme svou krásou, někdy až k slzám. Nádherná hudba Petra Hapky se vine a zdobí tento poetický a kouzelný příběh. Líbí se mi i nástin ještě neposkvrněného soužití českého a německého elementu v drsných pohraničních krajinách, který vhodně dokresluje atmosféru doby. Věra Šimková – Plívová měla vždy šťastnou ruku při výběru dětských herců a to je také jedna z věcí, co dělá její báječné filmy tak dokonalé. Každý z výborných českých herců pěkně naplňuje svou roli, ať je to čestný, odvážný a trochu démonický Karel Heřmánek, dobrácký Karel Augusta či hodný rozpustilý učitel Ondřej Havelka a další vynikající osobnosti našeho filmu.

 • poster

  Vražda Ing. Čerta (1970)

  Roky jsem po této komorní komedii pátral, až se mě jí konečně podařilo získat a užít si jí po sobě několikrát. Perfektní herecké výkony páru, co snad nemá v našich filmech konkurenci. Oni si zkrátka vždycky seděli. Úžasné interiéry opečovaného bytu, ve kterých se odehrává parodie na ty nejzákladnější ženské a mužské vlastnosti. Skvělé dialogy zesměšňující ženskou touhu po podmanění muže a naopak vysmívání se mužskému egoizmus a hulvátství. Báječné scenérie jídelních tabulí plných pečlivě připravených pochoutek skvěle doplňuje atmosféru tohoto kouzelného souboje mezi mužem a ženou.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace