• Pohádka

Zvony pre bosých (1965)

V dnešní době nás vichry dějin vrhají do divadelní hry, kdy my již nejsme hrdinové pobíjející vetřelce v soutěsce, ale my jsme mrtvými těly, jež jiní hrdinové pobíjejí. Tato lekce nám více otvírá cesty pochopení a pocitů lidí, proti kterým jsme v dobách hrůz Druhé světové války bojovali. Úžasný slovenský válečný film, který si až tragikomicky pohrává s absurditou prapodivných válečných osudů.

Bouřlivé víno (1976)

Politický průjem, který někdo položil v prosluněném vinohradu a poté, co se vytřel novinami, ho vyzdobil listem vinné révy, aby to vypadalo hezky. Toto vskutku vysoké hodnocení kladu jen z úcty k našim vzácným hercům, přičemž se filmu nedá upřít i určitá komediálni reflexe na lidské podvraťáctví.

Panna a netvor (1978)

Hororová pohádka s hlubokou filozofií života a smrti, lásky a nenávisti. Děsivý, ale krásný filmový výtvor, který ve svém žánru nemá rovného díla. Temnotou zakletého zámku nás provází silně emotivní dojemné drama a astrálně působivá hudba velkého mistra.

Král ozvěny (1999) (TV film)

Pohádka o ničem, jejíž natočení muselo stát nejméně pět korun. Studiové pohádky mého dětství stály dvě koruny, ale měly srdce a duši. Tohle nemělo nic a ještě to bylo o tři koruny dražší, to si tvůrci radši měli koupit pár rohlíku k snídani navíc, to by aspoň nebyla vyhozená pětikačka.

Čenkovej deti (1975) (TV film)

Drsná výpověď doby hospodářské krize, kterou bych naordinoval každé z dnešních budoucností národa. Mládeži bez úcty, skromnosti a pokory, bez smyslu vážit si maličkostí a prožívat i malé šťastné dny jako velké. Naštěstí i v těžkých dobách stojí proti krutosti a zlobě, laskavost a dobrota.

Hejkal (1978) (TV film)

Šumění kouzelného lesa a vůně borovic nám přináší pěkný příběh o touhách tvora z českých hájů, který chce poznat vše lidské a krásné. Nenáročná, ale jemná pohádka je milým potěšením pro chvíle klidného dne. Zdeněk Řehoř roztomile ztvarnil roli strašidla s dobrým srdcem, které však dokáže potrestat i pýchu a hloupost. Z lesů i venkovské idyly nám pak vane nádherná hudba.

Putování s dinosaury - Monstra pravěkých oceánů (2003) (seriál)

Jako milovníka tajemných moří a hlubokých oceánu mne tento neobvyklý pohled na pravěká zvířata skutečně uchvátil. Nic méně, infantilní průvodce tuto zajímavou podívanou nepříjemně rušil. Přihlouplé projevy, dětinské chování a americká teatrálnost, zde opravdu obtěžovaly.

Tři bratři (2014)

Čistý elixír Svěrákovsko-Uhlířovské klasiky, tak jak ji známe, se zpěvy a verši pohádkového muzikálu. Rozhodně ve svém žánru vzácná a příjemná podívana s vyprávěním a poučením pana učitele Svěráka, u které se určitě zasmějete :-). Velké ocenění i v tom, že jde o další pohádku s puncem české a slovenské spolupráce.

Přijdu hned (1942)

Pěkný film pro příznivce pavlačové melancholie a pohody staré Prahy. Humorný, ale citlivý příběh životního poučení o starém mládenci s velkým srdcem a marnou touhou.

Kapitán Korda (1970)

Příběh okatého šmudly a jeho kamarádů v říši tajemného smetiště či kouzelné řeky. Plný pytel klukovské romantiky, tak jak to ze srdce miluji. Smutné i veselé vyprávění o prostých dobrodružstvích, která jsou dnes již zapomenuta. Krásná hudba Angela Michajlova je pak tím nejúžasnějším průvodcem trápením malého kapitána Kordy, nositele Řádu mořského žraloka.