Zabijáci rozkvetlého měsíce (2023)

Scorsese prestal glorifikovať gangstrov, lebo sa prvý a hneď aj druhýkrát po dlhej dobe od Mean Streets začal sústrediť na postavy, ktoré sú v zločineckej hierarchii vertikálne menej výrazné. V Irishmanovi dal do hlavnej role hitmana a v Killers of the Flower Moon poskoka. Otázka je, či zaujmú rovnako, ako keď bol príbeh postavený na bossoch. V predošlom filme som to všetko žral aj s nostalgickým navijakom. Teraz si už hovorím, či by ma viac nezaujímalo zosnovanie všetkých udalostí, než prihliadanie z pohľadu malej ryby. Buď teda vie Marty lepšie viesť postavy vodcov, alebo zbytočne lipne na svojich dvorných hercoch, keď obsadil DiCapria tam, kde sa jeho potenciál nevyužije. Nechcem to dávať za vinu Leovi, lebo keď lietal, skrýval identitu, preklínal ostrov a vyl na Wall Street, nemal som výhrady.

Kancl - Série 6 (2009) (série)

Objavia sa tu dve dvojité časti. Pôrodná sa mi páčila o dosť viac než svadobná. Ale Pam následne ostane na materskej dokopy asi jeden a pol epizódy. Na môj vkus až príliš veľa nových postáv, včítane Kathy Bates, ktorá je, ako bol už Idris Elba predtým, ďalší evil upliner. Tentokrát však nemá vzhľad DCI Johna Luthera, pripomína skôr záporáčku od Disneyho. "Zúfalec" Michael zbalí ďalšiu babu. Máme dočinenia aj s retrospektívnym dielom, ktorý je právom v modrých číslach.

Noc a město (1992)

Remake väčšinou dokáže fungovať, len, keď ste nevideli originál, alebo, keď je od neho úplne iný. Toto je ten druhý prípad. Postava mojej obľúbenej Gene Tierney tu bola vynechaná, resp. absorbovaná do postavy Googie Withers. Čo chápem, pretože prvá menovaná, aj keď ju mám rád, bola v pôvodnom filme trochu zbytočná. Ďalší rozdiel je, že hlavný hrdina už nie je len podvodník, ale aj neúspešný béčkový advokát, ktorý má plnú hubu kecov. A tie sú je jeho najväčšia zbraň. Teda vo filme málokoho reálne ukecá, no diváka, menovite mňa, rozhodne áno. A pre ľudí, ktorým sa to nepáčilo, prebehne na konci aj náznak sebareflexie: "This is my Harry Fabian imitation." Pre ostatných môže výrok slúžiť ako meta odkaz na pôvodný film.

Halloween: Zmrtvýchvstání (2002)

Busta Rhymes featuring Bianca Kajlich v novej verzii hitu Break Ya Neck, ktorej videoklip je o Michaelovi Myersovi. Scenár sa mu ale vôbec nerýmoval. A basta.

Delirio di sangue (1988)

Dosť puritánsky film. Keď aj vidíme jemný pokus o násilie, herci sa hneď vzápätí prežehnajú alebo pomodlia. Herečky sú veľmi delikátne, nemajú odhalené ani členky, aj blúzku nosia zapnutú až ku krku. Myslím, že skôr než pre bežného dospelého diváka je film určený na detské besiedky. A produkčne sa na natáčaní pravdepodobne podieľal Vatikán. Nie, no, trocha irónie ešte z nikoho neurobilo kostru, za ktorú treba hľadať dokonalú dvojníčku. Konečne viem, prečo je IT support u mňa v práci taký neschopný. Lebo ten akronym znamená Italian Trash. Najkontroverznejšiu postavu mal Gordon Mitchell. Taký úchylný Leslie Nielsen typ, ktorý otočí žánrové smerovanie hore nohami, keď v horore plnom tajuplnej atmosféry sa zrazu rozhodne znásilniť mladú dedinčanku. Podotýkam, že sa o to pokúsi opakovane, aj keď ona je pre príbeh úplne nepodstatná. Potom sa už všetko dianie vymkne z pod kontroly.

Myšičky (1998) (seriál)

Dcéru ešte Vidiecka a mestská myš moc nechytili. Ako naznačuje aj minutáž, nie je to formát pre najmenších. Ale pre mňa rozhodne najlepšie, čo sa dá na detských kanáloch vidieť. Lebo, aj keď neviem, či som už niekedy predtým seriál pozeral, automaticky vzbudzuje nostalgiu. Takto presne totiž vyzerali animácie môjho detstva. Však aj rok natočenia naznačuje, že sa nejedná o žiadnu novinku. Vlastne bude asi najstaršia zo všetkých rozprávok na stanici Rik, okrem Malého mevedíka a Šmolkov. Šmolkovia sú klasika, no, keďže Medvedík ma nenadchol, Myši budú mať asi fakt niečo do seba. Vizuálne teda, čisto subjektívne, pastva pre oči. Dobrodružné a poučné príbehy sú tiež fajn.

O půlnoci odnesu tvou duši (1964)

José Mojica Marins vytvoril nekonzistentné univerzum. Buď tento útly chlapík v cylindri všetkých desí, premôže a vyviazne z toho ako nevinný, lebo má určité nadprirodzené schopnosti (občas som mal pocit, že privádza svoje obete do stavu hypnózy), alebo ho vystraší cintorín, ktorého by sa ako hrobár mal báť zo všetkého najmenej. Nedáva zmysel, že sa udeje oboje. Chápem, že sa mu chceli duše konkrétnych ľudí pomstiť, ale ukázať s patričnou dávkou irónie, že duchovia sú jediní, kto má väčšiu moc ako on, sa dalo aj inak. Najprv by na nich skúšal ten svoj drsný pohľad so zdvihnutým obočím, potom by postupne podľahol. No on sa bál od začiatku, ako keby tam vstúpil prvýkrát. Čo si trochu protirečí s jeho povolaním a dominantnou povahou. A vôbec, po minulé roky v rovnakom dátume mŕtvi nevyliezali z hrobov, aby ho skúsili poraziť? Či predtým snáď sekal dobrotu? V tom prípade mi chýba informácia, kedy a prečo nastal ten zlom, že začal všetkých naokolo vraždiť. Možno sa nad tým zbytočne moc zamýšľam. Asi aj viac ako pánko s napoleonským komplexom pri písaní scenára.

Budapešťské povídky (1977)

Podobenstvo s nesúrodou skupinou ľudí, ktorí sa spolu dostávajú do vyhrotených situácií, čo už je otrepaný námet vo veľa rôznych žánroch. Ale tu treba zopakovať, že sa jedná o podobenstvo, aby si divák nemyslel, že si z neho tvorcovia robia srandu. Prečo sa tuláci snažia električku, ktorú ledva postavili "na nohy", odtlačiť do nejakej vzdialenej vozovne, o ktorej ani nevedia, či je opustená, alebo či by im v nej dopravný prostriedok nezabavili? Lebo je to podobenstvo o hľadaní zmyslu života v sústredení sa na ďalší cieľ, keď jeden už je splnený. Prečo má tá električka charakter kabelky Mary Poppins, keďže sa do jej jedného útleho vozňa zmestí niekoľko desiatok pasažierov, plus vrecia s potravinami a priestranné lôžko pre matku s dvoma novorodencami? Lebo je to podobenstvo o eskalujúcom spolunažívaní v novovzniknutej komunite, ktorá sa postupne buduje a mení. Električka je len kulisa, čo dokazuje aj fakt, že príbeh, ktorý sa celý odohráva v exteriéri, by sa dal imho bez problémov spracovať divadelne.

Děti železnice (1970)

Vyslovene pekný film, ktorý pohladí na duši, ale možno až príliš. Dramaturgia je v podstate postavená tak, že na začiatku sa stane niečo zlé, aby potom mohol nasledovať hodinu a pol dlhý happyend.

Včera, dnes a zítra (1963)

Prehliadka Sophie Loren a Marcella Mastroianniho. Ak niečo všetky poviedky spája, tak rozhodne to, že Marcello je submisívnejší a Sophii sa podriaďuje, či už ako manžel, milenec alebo zákazník. Prvá časť bola tuším najdlhšia, no nedala sa brať úplne vážne ani v rámci komédie. Druhá bola serióznejšia, ale prišla mi nedokončená. Posledná mi sadla najviac, možno aj tým, že pripomínala Breakfast at Tiffany's, ale to už bolo trochu neskoro, aby sa moje celkové hodnotenie zvýšilo, pretože verdikt je 3*, 3*, 4*.