Šílenství (1994)

Luxusní, atmosférická záležitost, pohozený skvost, o kterém jsem neměl dlouhá léta ani tušení. Já prostě ty opuštěná americká městečka můžu a když se k tomu přidá neurčitá mrazivá nejistota, skvělý Sam Neill, pár chapadel a zvláštní hudba...parádní mix korunovaný vědoucí režií Johna Carpentera, který sám musí být ve spárech šílenství, jinak by něco takového nemohl natočit...:) Babička-recepční s dědečkem připoutaným ke kotníku, bizarní cesta do Hobe´s end, měnící se obraz - jou, konečně něco! Za mě 5 hvězd a 90%

Vřískot (1996)

Další těžce nadhodnocený film. Možná je to dáno tím, že nejsem bůhví jaký fanda tzv. "teenage-hororů" (popravdě jich mám plné zuby), ale i přesto - od hororu chci trochu víc, než jen bandu náctiletých tupounků, kteří odpadají jeden po druhém, sem tam zapiští a nebo jen zdrhají (a nedej bože když se po nich vyžadují "komplexní" emoce jako vztek, beznaděj, strach - to jejich urputné krčení a protahování obličejových svalů a obočí mě rozesmává i po 17 letech). Ale nešť, ďas sper nějaké herectví či sofistikovaný příběh - tohle je prostě nudaaa, Neve Campbell je mi od pohledu nesympatická, atmosféru to má asi jako zápas o udržení čtvrté estonské kroketové ligy...A vůbec, všechno se snaží tvářit strašně cool a děsivě zároveň - a zde vyzdvihovaný sebereflexní prvek mám celkem v prdeli, čekal jsem pořádnej náklep, nekompromisní krvárnu a jízdu od začátku do konce...Místo toho jsem dostal nudnou historku a bandičce nudných mladých trotlů, z nudnými životy v nudném americkém zapadákově, z nichž každý (skoro) umírá nudnou (plus mínus) smrtí. Až na kost průměrný snímek, který nepobaví, nevyděsí, nezaujme...Pokud se chcete bát, pláčete nad špatným hrobem (možná kdyby vám bylo 12-13 let). Šedivá Cravenova myška, zlatej Freddy. 55%

Bazén (2001)

Sterilní němčourská vyvražďovačka - slabý horor, slabý slasher, slabí herci, slaboučký "scénář", atmosféra se zdržela někde na půli cesty do Liberce, o nějaké psychologii a (nedej bože) dialozích se nemá cenu ani bavit...Kolegové ze SRN dodrželi svou standardní "laťku" (rozuměj filmové vakuum) - což mimo jiné znamená, že stejný požitek vám přinese zírání na stěnu toalety při defekaci. Jo, ta jedna hvězdička je za tobogánovo-gynekologickou smrt slečny Rybové, to mě opravdu upřímně rozesmálo :) 5%

Asterix v Británii (1986)

Bez debat nejdokonalejší parodie na anglické zvyklosti ever-recorded. Jedna hláška stíhá druhou a vy nemáte čas dýchat, pít, vyměšovat, cokoliv. Jen se smějete. Snad první animák, u kterého jsem doslova "řičel" smíchy..."No tak už dost, co se zase crátit do bitvy?! - Milý hochu, je pět hodin!" "Doufám, že už konečně začne mluvit, dělají hrozný rámus" "Tady nejsou dva tlusťoši, jenom jeden a ten není tlustej!!"...:)) Masakr. 100%

Dračí doupě (2000) odpad!

I bylo jednoho pošmourného rána, jako stvořeného ke trénování ohnivých kouzel, jsa přemožen zvědavostí a chutí na nějaké kvalitní fantasy, jež by obohatilo náročné cvičení fireballu provázející ono stále pošmournější dopoledne. Náhodou nešťastnou spáliv dvě ze tří svých morčat, kterážto zapomněl jsem vrátit zpět do jejich terárií, i přišlo mi na mysl, že pravá chvíle jest pro stisknutí tlačitka play na dřímajícím přehrávači. Jakkoliv byl smutek můj ze ztráty morčat veliký, dění na obrazovce potlačilo zcela zádumčivost a černé myšlenky na mé vypasené, na uhel spálené hlodavce a rozpoutalo bouři tam, kde břich a střeva nacházejí se. I v kolenou poklesnul jsem, jako vředo-zácpovým uřknutím zasažen, marně snaživ se zastavit příval potravy nestrávené, řinoucí se z útrob ústy ven. Hodinu trvalo to utrpení, než konečně doplazil jsem se k přehrávači a prudkým stisknutím ukončil přehrávání té děsivé kletby. Dobrodruzi, nepouštějte tento disk proklatý ve svých přehrávačích, jen série uřknutí bolestivých vás čeká, nejodpornější a nejohavnější muka stihnou nešťastníka, jenž v bláhovosti a nevědomosti stiskne play...Fantasy jako já nečekej, nešťastníče, jen muka a torturu strašlivou.......Čestné místo v septiku nejhorších filmů. 0%

Hříšný tanec (1987)

V jistou dobu nedotknutelná modla všech žen a dívek u nás doma - a pro mě noční můra, kvůli které jsem se probouzel za bezměsíčných nocí zbrocen potem a s hrdlem staženým nevýslovnou hrůzou. Slova jako "Johnny, Baby, mambo, The time of my life" mi způsobovaly okamžitou tachykardii a nekontrolovatelný třas končetin. Ne, tohle opravdu není můj šálek čaje, kávy či jakéhokoliv existujícího nápoje. Z úcty k máti a sestře dávám za 3 (upilované brokovnice v jejich rukou v tom také hrají jistou roli), 40% se skřípajícíma zubama (a dávkou broků letících kolem hlavy)

Jeskyně (2005)

Tohle bolelo. Horor/ thriller/ akční/ dobrodružný film, napínavý asi jako volební mítink ČSSD v Senohrabech. Tuhle hodinu a půl už mi nikdo nevrátí...10%

Equilibrium (2002)

Slušný námět, silná herecká eskadra, působivý vizuál - a přesto tomu něco chybí. Snad možná ten vizuál více originální (slovo Matrix vás napadá až příliš často), možná více depresivní nebo bezútěšná vize budoucnosti, možná mohl být páně Baleů více přesvedčivý...nevím. Každopádně Kurt Wimmer odvedl dobrou práci a pokud se nezakope v nějakých laciných komerčních pitomostech, mohl by nám tu růst velký sci-fi talent. Sakra, co tomu chybí? 65%

Zachraňte vojína Ryana (1998)

Jeden můj známý to vyjádřil naprosto přesně - "Svinskej americkej militaristickej shit". Nejsmrdutější vrchol "holywoodizace" války. Bla bla bla, my své lidi neopouštíme, bla bla bla, my ho najdeme, bla bla bla, válka je krutá a zlá, bla bla bla, vylodění v Normandii byl masakr a jatka. Samé šokující novinky. Vyser si voko, Ryane. Omšelé patetické bláboly, (američtí) hrdinové bez bázně a hany, utrpení vojáků na frontě (jak neslýchané)...Hitler, Stalin, Nejvyšší vysokoblahorodí císař veliký Rákosník i Amerika se svým mesiášským komplexem, všechno to byla (a v podstatě je stále) stejná pakáž, více či méně stejnou měrou se podílející na vzniku války. I chromý hlupák s půlkou mozku ví, že vylodění bylo hrůzné představení smrti, lidské nenávisti a hlouposti. Pak přijde nějaká pijavice s kamerou, přisaje se na krvavé útrapy, po pláži rozhodí pár umělých střev a ejhle! Ono se na tom dá vydělat! A lidi mu ještě zatleskají, dávají mu Oscary a poplácávájí ho po zádech se slovy: "Dobrá práce, chlape! Zase jsme na tej válce vydělali pár grošů! Již pracujeme na scénaři tříhodinového eposu o hrdinných, neohrožených pilotech, kteří se probili přesilou nepřátelských letadel a i přes technické problémy shodili dvě bomby na Hirošimu a Nagasaki, města plná zvířecky zfanatizovaných mužů a po zuby ozbrojených žen a dětí, jejichž krvelačnost, odhodlání a bohatý arzenál smrtících zbraní hrozila zničit naši neposkvrněnou demokracii a svobodu!" Vyser si voko, Spielbergu. Takový velebený vizionář by měl vidět dál, než jen na vlastenecko-hrdinný horizont jedné války (byť největší). Ona do nebes vynášená scéna s vyloděním může šokovat leda tak civilizací nedotčené členy zemědělského družstva Prasetín. Snad si nemyslíš, že trocha vyhřezlých vnitřností, odstřelených trupů a nějaká ta provrtaná hlava pomůže alespoň trochu přiblížit realitu toho zvěrstva na pláži Omaha? Vaše umanutá posedlost jakýmykoliv bitvami a jejch "hrdiny" už hraničí s šílenstvím. Táhněte do horoucích pekel i se svými válečnými výplachy, nechte ty miliony nevinných mrtvých spát v pokoji a začněte už, proboha, točit normální filmy - ale to je na vás asi moc, že? Válka, remaky, remaky remaků či prázdné komiksové nesmysly, to je jediné, co dnes umíte. Nesnáším válku, nesnáším agresi - a seru vám na vaše vojíny a seru vám na vaše hrdiny. Hloupost, nadutost a nutkavá potřeba mít stále nějakého nepřítele plodí zase jen hloupost, ještě větší nadutost a další a další nepřátele. A vy o tom ještě točíte filmy...Abych jim nekřivdil - herci předvadí kvalitní výkony a najde se tu pár působivých lokací a kulis = 3 hvězdičky. Zbytek na blití. Loučím se slovy Stevena Seagala z filmu Těžko ho zabít : "Ryane, jdi do prdele a umři!". 40% (omluvte vulgarismy, ale já u tohoto snímku nemůžu jinak)

Hluboko v lesích (2000)

Hluboko v prdeli. Může mi někdo vysvětlit, proč jsem se na to vůbec díval?? Masochista nejsem a ani zácpu nemám. Ryzí francouzský amatérismus. Celé to korunuje název ve francouzštině - "Promenons-nous dans les bois"....aneb "Jsem naprostý debil a natáčím na kameru další debily". Septik nejhorších filmů zabublal a přivítal nový přírůstek. 10%