Měsíc nad řekou (1953)

Česká verze Tennessee Williamse. Úžasné, kazila mi to jen všudypřítomná hudba.

Blbec k večeři (2010) odpad!

Zřejmě to mělo být vtipné. Je to neskonale trapné. Viděl jsem to až do konce jen abych zjistil, kam až to může dojít.

Letní pohádka (1984) (TV film)

To byl paskvil, kde je kostra vyprávění zoufale ubohá a postavy jednají krkolomně a schématicky. V celém království jsou čtyři postavy - král, komoří, kuchařka a chůva. Atmosféra smutných a v šeru utopených záběrů Průhonického parku vyznívá tristně. Na hodinovou pohádku je tady všechno špatně. Od odpadu to zachraňuje jen vědomí, že rozpočet na takový projekt v polovině 80. let byl nízký.

Vidiny (1972)

Horor to tedy opravdu není, takže opět špatné žánrové zařazení. Spíše psychologická studie schizofreničky. Artově natočený a dobře zahraný, ale upřímně vlastně netuším, proč to Altman natočil.

Majestic (2001)

Film by mohl být mnohem lepší, kdyby jeho scénárista nebyl ze stejného ranku jako ta partička, co vymýšlela co největší kasovní trhák. Díky tomu je poslední třetina polopatická, aby tomu rozuměla i uklízečka v Georgii.

Terminátor: Temný osud (2019)

Reinkarnace všech předchozích nápadů, včetně toho prvotního - likvidace nenarozeného spasitele. Ani sto skvělých triků za minutu nenahradí příběh. Je mi tak líto těch stovek dobrých knih, které jsem četl a které mohly být skvělými náměty. Místo toho se pořád jen obehrává něco, co se kdysi dobře prodalo. Bohužel film, který byl kdysi můzickým uměním, je v dnešní době kšeft a těch přesahů vidíme každý rok méně a méně. A stejně jako kdysi - jsou hlavně v Evropě.

Cesta do Vídně a zpátky (2007) (TV film)

Musíme se koukat na dílo v kontextu žánru a finančních možností. Z tohodle pohledu jde o výjimečný počin brněnského studia. Skvělý scénář, herecký koncert, hudba i další nejmenované profese.

Na vlky železa (2008) (TV film)

Myslím, že nadprůměrný televizní projekt, který není ztrátoun času. Scénář, jak je zřejmé, není vycucaný z prstu ani nápadem psalců telenovel, ale adaptací literární předlohy podle skutečné kauzy. Dobře řemeslně zoracované od všech profesí. Pokud tady někdo píše, že je to levné televizní provedení, tak netuší, co píše. Je to naopak dost poctivé a neošizené. Vím o čem píšu, mám s tím dlouholeté zkušenosti. Pokud má kritik výhradu, že to nevypadá jako seriály temný případ či Pustina, musí si uvědomit jaký je rozpočet na dvoudílný televizní film v produkci ostravského studia. Navíc v roce 2008. Ano, některé postavy jsou občas blízku určité karikatury nebo lépe řečeno mírně schematickému podání charakteru, ale televize tvoří pro širší okruh.

Portrét dívky v plamenech (2019)

Skvělý scénář a adekvátní dialogy. Odmítám tvrzení, že se jedná o ženský film. Přece není možné takto dělit film podle hereckého obsazení. Je Četa tedy mužský film? Je to nesmysl. Někdo tu píše - nádhené kostýmy, výprava...a asi byl na jiném filmu. Vše je velmi prosté a podřízené příběhu. Na tomhle film rozhodně nestaví. Je vlastně velmi smutné, jak málo lidí vnímá jemné nuance příběhu a kolik tu čteme nářků nad tím, že film nemá děj, že je nudný, že se vleče. Je to asi podobné jako s hudebním sluchem. Někomu prostě není dáno vychutnat služitou skladbu nástrojů a když to není jednoduchý pop, přeladí na jinou stanici. Fascinovalo mě propojování různých literárně hudebních odkazů. Brilantní záležitost.

Terezínští hrobaři (2019) (TV film)

Úžasné propojení příběhu s obrazem, pečlivost každého záběru. Výběr rekvizit, prostředí, hudby...A velice oceňuji nápad s vkládanými ilustracemi Pavla Koutského.