• Rodinný

Nové dívky od vedle - Les Statuettes Ming (1995) (epizoda)

Paní Pichardeauová požádá Marca, zda si u něj může do zítřka schovat tři sošky Mingů, které koupila manželovi k výročí svatby. Jenže během dne jedna soška za druhou záhadně zmizí, což Marc dává za vinu Antoninovi. Ten totiž v cestovce vyhrál víkend pro tři na Bahamách a tak pozve Adeline a Gérarda. Později vyjde najevo, že sošky omylem při úklidu rozbila Émilie. "A to vážně stojí majlant?" "Ano, neumíte si ani představit kolik. Psala jsem šek, když jsem je kupovala a měl tolik nul, že už si to ani nepamatuju." "A tohle dáte manželovi?" "Byla to jeho šeková knížka.":) Vtipné je i jak si Marc maluje svoji budoucnost. "Dnes večer dopíšu svůj román, pošlu ho vydavateli, dostanu cenu, prodám milion výtisků a koupím palác pro matky všech mých budoucích dětí.":) 95%

Nové dívky od vedle - Mystérieuse disparition (1995) (epizoda)

Gérard je velmi rozrušený, protože Adeline spěchá na zkoušku a sotva ochutná velkolepou snídani, kterou pro ni připravil. Dokonce si od něj ani nenechá nalakovat nehty. Gérard nedorazí do práce, v recepci posilovny jej zastoupí Marc. Všichni se vydají Gérarda hledat. Stefanie ho potkala ráno ve výtahu, nesl prý velkou tašku, z čehož Marc vydedukuje, že byla plná kamení jako zátěž a že Gérard skočil do Seiny. Nakonec se ukáže, že Gérard ráno spěchal k veterináři, neboť jeho kočka Danielka porodila šesterčata. Vtipný je vztekající se Marc za pultem, rozhazující ručníky a do toho telefonující s panem Laplacem. "Ne, je na záchodě. Jak to co tam dělá? Já mu k tomu nesvítím":) "Marcu, tak co?" "Nic, nic, nic. Od včerejška žádné neznámé tělo na komisariátech.":) 95%

Helena a její chlapci - Nový kluk (1992) (epizoda)

Lola má jít večer fotit pro Roberta do katalogu na syntezátory. Chce se trochu opálit, jenže přežene čas strávený v soláriu a spálí se. "Přestaňte mi říkat, že jsem rudá!" "Přestaň zuřit, rudneš víc.":) Kluci z kapely, ke kteří přešel José se snaží holky přetáhnout a nabídnou jim, aby se k nim daly jako tanečnice, Lola je opět vyprovodí za pomoci činek. Helena si během učení na zkoušky najde chvilku na rozmluvu s Natálií, ta ji sdělí, že José si mimo ní a Isabely našel ještě třetí holku. Adéla má v horoskopu, že potká nového kluka a když jde Lole pro šaty, natrefí na černého kokra, kterého pojmenuje Maxík. Vtipný je zdlouhavý telefonát Loly a Sebastiána a jak jim Mikuláš s Olivierem měří čas. "To je hrůza, ty holky myslí jenom na šaty." "No jo, ty šaty, bez nich jsou hezčí.":) 95%

Helena a její chlapci - Dezertér (1992) (epizoda)

Olivier se na noc nevrátil na pokoj, Mikuláš a Sebastián si myslí, že je s Taxi, ale jen do chvíle, než Taxi zavolá a shání se po něm. Ani v garáži se neobjeví, Taxi se obává, že ji zahlédl, jak si povídá s bývalým klukem Alexem a ze vzteku zmizel. Natálie oznámí dívkám, že večer s Josém u Nelly potkali Oliviera a že Olivier prý klukům udělá překvapení. Všichni se domnívají, že Olivier přemluvil Josého k návratu do kapely, jenže se stal pravý opak. José do své nové kapely přetáhl Oliviera, jenž se dal zlákat na turné. Jakmile se to dozví Taxi, s Olivierem se rozejde. "Ten pejsek je váš?" "Je to mimino Bruna a Adély. Udělali si ho za úplňku, proto je tak chlupatý.":) 90%

Helena a její chlapci - Svrbění (1992) (epizoda)

Lola se od rána drbe, celé tělo ji svědí. Vzpomene si, co jí povídala babička. Prý když se holka takhle drbe, znamená to, že se brzy zamiluje. V kavárně Lola nemůže spustit zrak z kluka sedícího u protějšího stolu. O chvíli později na něj natrefí i v posilovně. Rozhodnuta nebránit se osudu požádá holky, aby ji s ním nechaly o samotě. Nakonec vlítne do garáže a zasype Sebastiána polibky. Večer se holkám přizná, že měla velkou kliku, vyjela totiž po novém příteli Lindy. Taxi přivede do garáže bývalého kluka Alexe. Jelikož hraje na klavír, kluci ho přijmou za nového člena kapely coby hráče na synťák. Tentokrát méně záživná epizoda s minimem hlášek. 85%

Covington Cross - Proces (1992) (epizoda)

Další z těch vážnějších dílů se silným společensko-sociálním příběhem. Sir Thomas coby nově ustanovený soudce musí rozhodnout o osudu svého podomka, který byl obžalován z vraždy šlechtičny. Chvíli se dokonce zdá, že pachatelem je baron Mullens, takže ani tentokrát divák nepřijde o jeho nekalosti v podobě výhrůžek, ale vše je ještě složitější. Mimo to se zde objeví i otravná matka Lady Elizabeth. Cedric, Armus a Aleanor dostali tentokrát méně prostoru, ale i tak pěkná epizoda s dobrým koncem, i když na tu dobu zřejmě nereálným. 95%

Covington Cross - Vypuzení (1992) (epizoda)

V tomto dílu baron Mullens osnuje pomstu siru Thomasovi. Zfalšuje vlastnické listiny a najme si herce Martina, aby se vydával za francouzského šlechtice, právoplatného majitele Covington Cross. Greyovi jsou nuceni se vystěhovat, naštěstí nacházejí útočiště v chudé rolnické rodině do doby, než sir Thomas najde způsob, jak hrad získat zpět. Je to sice jeden z těch méně vážných spíše oddechovějších dílů, ale i tak není nouze o mladickou řevnivost, humor a díky tajným schůzkám Cedrica s Mullensovou dcerou Alexandrou i trochu té romantiky. 90%

Škola života (2002) (seriál) odpad!

Po téměř dvaceti letech jsem tomu zkusil dát druhou šanci, ale nejde to. Zase jsem to zapíchl po prvním dílu a nemám sílu ani nervy na další. Už úvodní znělka je neskutečně odpuzující a vyloženě v komerčním americkém stylu. Když to je francouzský seriál, tak proč je znělka nazpívaná anglicky? Tentokrát to Francouzi s tou úlitbou Američanům přepískli, už to mě dokázalo dokonale znechutit. I děj se podobá Beverly Hills či Melrose Place. Divák je hned od první scény vhozen do problémů postav, aniž by měl možnost se s nimi nejprve trochu seznámit a poznat jejich charaktery. Nesympatické a nezajímavé postavy, bezduché dialogy a celkově to ani nelze pořádně žánrově nikam zařadit. Nejen že to není studentský sitcom, jaké Francouzi točili v 90. letech, ale nevidím v tom ani špetku romantiky (to už i v kriminálkách typu Komisař Moulin nebo Julie Lescautová objevím mnohem více typicky francouzského šarmu a romantiky). Kdyby se na kameře občas nemihly pařížské bulváry, vůbec nic by nenasvědčovalo, že tento komerčák o zbohatlických studentech natočili Francouzi. Alespoň mám jistotu, že jsem před lety nehodnotil odpadem neobjektivně a zaujatě. Jak jsem to cítil kdysi, tak to cítím i teď.

Paragrafy na kolech (1984) (seriál)

Seriál z právnického prostředí, jehož případy se většinou nějak týkají automobilismu. Kvalita jednotlivých dílů je dosti kolísavá. Některé jsou nudné a nezáživné (Smolař, Šampáňo), jiné a zejména ty, v nich exceluje Císler (Kamarádi, Vrata, Fígl) jsou naopak docela povedené a vtipné. "Ona je nepřekonatelně odporná." "Tak proč si ji bere?" "Protože teď se zdá ještě překonatelně odporná.":) Nejvíc jsem se zasmál asi u dílu Stopařka, ten je fakt luxusní (Kaiser coby "Ital" Marcello, z něhož se vyklube cikán Dežo).:) Kopeckýmu role advokáta sedla perfektně, Štěpánkové a Bekovi už poněkud méně. Za slabší díly 2,5, za lepší 3,5, takže to zprůměruji na 3 * a 50%.

Hospoda (1996) (seriál)

Nějak mi uniká smysl tak vysoké oblíbenosti tohoto seriálu. V době, kdy ho Nova poprvé uvedla do vysílání jsem ho sice sledoval, ale ani tenkrát nijak extra se zaujetím. Tehdy mi to ani tak nepřišlo, ale po letech mi čím dál víc dochází, že seriál působí strašně nevěrohodně. Ty řeči a situace, které se tam vedou vůbec nenavozují prostředí klasické české hospody, na to je tam až příliš intelektuálů. Dialogy jsou na hospodské poměry až moc škrobené, scénář se drží při zemi a vůbec se nepouští do kontroverznějších témat, jako je politika nebo sociálně-společenské problémy. Přitom v polovině 90. let by to ještě bylo možné, tehdy svoboda slova nebyla zdaleka tak okleštěná jako dnes. Spíš než hospoda to na mě působí jako nálevna pro vyšší společnost. Pokud chcete autentičtější seriál z hospodského prostředí, raději si pusťte hospodské díly Tlučhořových, Kaiser a Lábus vystihují hospodskou partu mnohem věrohodněji. Víc jak 1 * nedám. 25%