• Rodinný

Candy Candy - Duch, který hraje karty (1978) (epizoda)

Během noční služby Candy navštíví chlapec jménem Tony a tvrdí, že je pacientem z interního oddělení. Přiměje Candy, aby s ním hrála karty o peníze. Candy se na něj jde zeptat na internu, kde zjistí, že chlapec toho jména před měsícem zemřel na akutní pneumonii. Večer Tony opět Candy navštíví, ale než si s ním stihne promluvit, vyruší je Dr. Robson. Zatímco Candy posedí s doktorem při kartách, Tony se vloupá do lékárny a ukradne pro svoji nemocnou matku lék na srdce, který je při nesprávném dávkování smrtelně jedovatý. Nastává hra o čas, naštěstí muž z ochranky poznává Tonyho karty z doby, kdy jeho matka ležela v nemocnici a tak se ji na poslední chvíli podaří vypátrat a zachránit. Dr. Robson Tonymu navrhne, že si zahrají karty, po prohře zaplatí jeho matce léčení. Sice je tato epizoda spíš vycpávková a nemající na budoucí děj žádný vliv, ale vcelku napínavá a rozhodně ne nezajímavá. 95%

Candy Candy - Domeček na stromě (1978) (epizoda)

I přes protesty Neila a Iris mají Candy a Annie od pratety Elroy svolení zůstat v domě přes noc. Archie a Stear dívkám ukazují domek na stromě, který v dětství používali jako skrýš. Z nostalgického vzpomínání je vytrhne realita války probíhající v Evropě. Neil s Iris se pokusí Candy vystrnadit nápadem s rozbitím vzácné vázy, což jim ale nevyjde a obrátí se to proti Iris. Ta nakonec přivolá na pomoc svoji matku a Loganová se v zastoupení pratety snaží Candy a Annie vyhnat z domu, což vyústí v hádku bratrů Cornwellových s Loganovou. Trefně to řekl Stear: "Candy je adoptivní dcera Andrewových, takže je společensky mnohem výš než vy, paní Loganová, vemte to laskavě na vědomí!" Stear a Archie dívkám dovolí přespat v jejich malém domku na stromě, obě před spaním vzpomínají na dům tety Pony. 100%

Candy Candy - I ošetřovatelky musí do války (1978) (epizoda)

V nemocnici se šíří zvěsti, že některé sestry budou poslány na frontu do Evropy. Seznámení s Martou, sestrou, která ve válce přišla o nohu v Candy ještě víc vyvolá obavy. Do nemocnice přijede ředitelka Merry Jane a vyzve pět studentek, aby se jedna z nich přihlásila jako dobrovolnice do Francie. Candy cítí, že by se měla přihlásit, ale předběhne ji Fanny. Candy jí přesto navrhne, že si to s ní vymění, neboť na rozdíl od Fanny nemá žádnou rodinu. Fanny se ve slabé chvilce svěří, z jak velké ale disharmonické rodiny pochází a od svého rozhodnutí neustoupí. "Ti se o mě nezajímají, nezáleží jim na tom, jestli jsem tady nebo na frontě. Táta se odjakživa opíjel a hádal se s mámou a bratři i sestry jsou dokonalí sobci, jednomu na druhém vůbec nezáleží a ty mi vykládáš, že se o mě budou bát? Nepotřebuji dobročinnost!" 100%

A pobežím až na kraj sveta (1979)

Přesně takovýto typ rodinných filmů s příměsí sociálního dramatu, jaké se u nás točily pouze ve zlatých časech normalizace mám rád. Majka nemá zrovna idylické dětství. Přestože její handicap není nikterak vážný, na vesnici se to přece jen bere trochu jinak. Spolužáci se jí vysmívají a hanlivě ji přezdívají "kačica". Ani v rodině se Majce příliš porozumění nedostává, pouze pobožná babička se jí s láskou věnuje. Navíc matka Majce zakazuje přátelit se s její jedinou kamarádkou Jankou, neboť její matka roznáší drby o Majčině starší sestře Madleně. Třebaže si Majka našetřila na bicykl, rodiče jí ho odmítají koupit a tak jedinou Majčinou zábavou je sbírání ubrousků a i o ně při sestřiných zásnubách přijde. A když ji zklame i spolužák Miro, jenž jí měl jít za družbu na svatbě, Majka si připadá, jak říká její babička, jako ta poslední litera v abecedě. Film naštěstí končí optimisticky, operace Majčiných nohou se podaří. Příjemný a dojemný (nikoliv však citově vyděračský) film. 65%

Území bílých králů (1991) (seriál)

Před lety jsem tomuto seriálu udělil podprůměrné 2 *, nicméně nyní jsem ho shlédl znova a musím přehodnotit a 1 * přidat. Přestože seriál vznikl dva roky po cinkání klíči, na jeho kvalitě to vůbec není znát, stále v něm jednoznačně pozoruji atmosféru pohodových rodinných seriálů z krásného normalizačního období (nedostatky v podobě narychlo přebarveného auta VB na Policii přehlížím). Potěší zejména plejáda skvělých herců jako Sovák, Zázvorková a Růžek. Vlachovi role lstivého hospodského padoucha skvěle sedla a chvílemi pobavil i Suchánek coby mladistvý delikvent s rozdvojenou osobností. Zlatokopka ze Židenic se naštěstí objeví jen v několika málo scénách a vždy jen na pár vteřin, takže se dá bez újmy přežít. Dětští hrdinové vcelku sympatičtí, i když ten cirkusák mě chvílemi iritoval, nějak ho tam bylo zbytečně moc. Každopádně díky Rážově režii celkem solidní počin, jeden z posledních (ne-li zcela poslední) pro mě koukatelný tuzemský rodinný seriál. 65%

Candy Candy - Obálka naruby (1977) (epizoda)

Candy dostane dopis od tety Pony. Iris se posmívá, že jí chodí dopisy s použitou obálkou. Candy Iris uhodí, ta začne fňukat, sestra Margaret přesto pokárá Iris. Druhý den Neil vyláká Candy do lesa, kde ji s několika kumpány napadne, ale Terry je zpráská bičem. Candy mu poděkuje, jenže Terry nemá o její vděčnost zájem. Večer se Candy po provazu dostane do pokoje Archieho a Steara, kde si dají čaj a čokoládu. Jejich dýchánek během nečekané kontroly málem odhalí sestra Greyová. Stear Candy prozradí, že Annie si dopisuje s Archiem a nejspíš i ona začne studovat ve škole sv. Pavla. Candy vylíčí Patty svůj příběh a děvčata se ještě víc spřátelí. 95%

Candy Candy - První den ve škole (1977) (epizoda)

Candy vstoupí do školy sv. Pavla, kde už na ni netrpělivě čeká ředitelka Greyová a sestra Margaret. Ben se jich poleká a uteče. Candy navštíví dívka z vedlejšího pokoje, Patricia O'Brienová a provede ji budovou. Přitom narazí na Iris, která Candy ostatním představí jako "slečnu z maštale" odloženou rodiči a navíc ji obviní z Anthonyho smrti. Patty se raději začne Candy stranit a záměrně jí zalže ohledně odívání do kostela. Další den je Candy Irisinou lstí poslána do jiné učebny, ale náladu ji zlepší Ben, jenž si našel útočiště na druhém kopci tety Pony. 95%

Candy Candy - V Londýně (1977) (epizoda)

Candy na palubě spatří mladíka, který jí vzdáleně připomíná Anthonyho. Dají se do řeči, chlapec si z Candy utahuje a nazve ji "pihovatou". George pak Candy prozradí, že mladík se jmenuje Terrence Grandchester a je šlechtic. V přístavu na Candy čekají Stear a Archie. George chce Bena umístit do ZOO, ale poté, co byl málem zastřelen je Candy odhodlána vzít ho do školy. Steara napadne, že Candy může Bena propašovat na kolej předstíráním, že jde o kožešinu. Candy se chce setkat se strýčkem Willamem v hotelu Savoy, ale mine se s ním, natrefí tam jen na Terryho. 95%

Candy Candy - Zachraňte strom (1977) (epizoda)

Po delší době se domů vrátí pan Logan, Iris s Neilem se těší, že jejich otec Candy vyrazí, ale ten ji jen pošle na návštěvu k tetě Pony. Zrovna v té době koupí strom u domu tety Pony výstřední boháč Flannigan, jenž ho chce porazit a převézt do Washingtonu. Candy i ostatní děti se snaží strom zachránit a to i lstí (natřou listy žlutou barvou a předstírají, že strom umírá). Flannigan od svého záměru ustoupí až když děti přirovnají strom k jejich tatínkovi. Tento díl k mým nejoblíbenějším nepatří, dějově se nikam neposouvá a zápletka mi přijde triviální, zvlášť stařec hbitě šplhající po stromě je až přehnaná karikatura. 85%

Candy Candy - Albert (1976) (epizoda)

Neil a Iris žárlí, že Anthony i jeho bratranci věnují tolik pozornosti Candy a opět se snaží jí uškodit. Neil chce nalít koním do vědra s vodou ricinový olej, ale zabrání mu v tom vysoký muž, Neila uhodí a uteče. Loganovi obviňují Candy, jenže ta v neznámém muži pozná Alberta, s nímž se nedávno seznámila. Napíše mu dopis a pošle jej v lahvi po proudu řeky. Albert Candy pozve do vily v lese, kde žije spolu se zvířaty. Anthony, Stear a Archie chtějí Candy adoptovat do rodiny Andrewových, ale překazí to Iris tvrzením, že Candy byla v jejich vile s vandrákem. Pěkný romantický závěr, v němž se za červánků Candy s Anthonym projíždějí na koni. 95%