• Rodinný

Zajíc v pytli (1984) (pořad)

Hudební a zpívané vsuvky mě nebavily (vyjma té tradiční závěrečné "Každý na světě je tu rád", ta se povedla), ale na scénkách a dialozích Šimka a Krampola jsem vyrůstal. Už od dětství mám naposlouchanou kazetu Večer při petrolejce složenou z několika scének tohoto pořadu. Havarijní údržba pražských chodníků s Ing. Dlažkou, železná neděle s Ing. Vyrážkou, dialog o nespavosti, povídky navazující na tradici s Grossmannem a další humorné perly mě vždycky dokážou rozesmát, třebaže mnohé znám už téměř zpaměti. Nejslabší a nejméně vtipný mi přišel 4. díl se Sobotou a Nárožným (humor v této sestavě mi moc neříká), ale od 5. dílu je to výrazně lepší, Krampol a Kluková Šimkovi sekundují daleko vtipněji. Šimek tehdy ani netušil, jak nadčasový bude jeho humor. "Vole, nech se vyšetřit, řekla dívka hlubokým hlasem a mně došlo, že ne každý, kdo má dneska v uchu náušnici musí být holka." Skvělý humor, jaký dnes už nikdo nedokáže.

Ze Soboty na Šimka aneb Návštěvní den v divadle Semafor (1973) (pořad)

Jsem velkým fanouškem Šimkova humoru, ale tohle období jeho tvorby mi připadá nejméně vtipné. Inteligentní humor tu jaksi schází, je to úplně jiná liga, než jakou Šimek dělal s Grossmannem a později s Krampolem a Bubílkovou. Některé scénky se Sobotou ještě ujdou (i když těch povedených není zrovna mnoho), ale s Nárožným je to vyloženě nudné. Nárožný zkrátka humorista a bavič nikdy nebyl a je to na něm znát, ve scénkách i dialozích zde působí vyloženě jako rušivý element. I těch zpívaných pasáží bylo na můj vkus až moc, daleko víc, než mluveného slova, takže víc jak 2 * a 45% dát nemůžu.

Planeta Yó (2011) (pořad) odpad!

Tento pořad mě nikdy absolutně ničím neoslovil, ale dosud jsem neměl potřebu jej hodnotit a vzhledem k tomu, že už řadu let nepatřím mezi cílovou skupinu, na níž je pořad zaměřen, nebylo by mé hodnocení objektivní. Nicméně po tom, co ČT prostřednictvím tohoto pořadu rozjela propagandu imigrantů už i do řad dětských diváků s klidným svědomím mohu dát čistý odpad. Na jedné straně ČT točí seriály propagující nynější kapitalistický režim, jehož hlavním kritériem je, že každý by se měl postarat sám o sebe a pak si přijdou s předstíranou solidaritou pro nějaké cizince z druhého konce světa. Česká televize se ukázala jako banda pokrytců, hlavně když dramaturg za propagandu imigrantů určitě dostal slušnou provizi do vlastní kapsy. Kde jsou ty zlaté časy Magionu a Studia Kamarád (mám na mysli toho socialistického, nikoliv dnešní ubohou napodobeninu), tehdy nikoho ani nenapadlo do podobných pořadů tahat politiku! A aby nedošlo k mýlce, já osobně proti Arabům z Asie nic nemám, jejich přítomnost v ČR snad alespoň trochu omezí amerikanizaci, jen mi vadí ta cílená manipulace "veřejnoprávní" televize s diváky.

EZO.TV (2009) (pořad) odpad!

Komunisté dobře dělali, když tyhle legalizované zloděje do TV nepouštěli. V kapitalismu je to ovšem něco jiného, nyní je takovéto okrádání důvěřivých blbců dokonce žádoucí, hlavně když tohle cigánění pěkně vynáší. V televizi jsem na to nikdy nekoukal, ale asi jako většina zdejších komentátorů jsem na některá videa natrefil na Youtube, takže mohu s přehledem hodnotit. Netvrdím, že u pologramotné prasnice Jolandy jsem se nenasmál, ale vzhledem k tomu, že pobavit diváky duševními poruchami a labilitou protagonistů zřejmě nebyl záměr tvůrců pořadu, nic než pohrdání a odpad si to nezaslouží.

Carusošou (1996) (pořad)

Pořady tohoto typu, kam se lidi snaží nacpat z důvodu exhibice nesnáším, ale v tomto případě udělám výjimku. Jednu hvězdičku dávám za účastnici, která v jednom z prvních dílů roku 1997 docela obstojně zazpívala Kaťušu a dokonce v ruském národním kroji. V době těžkého amerikanismu jít na obrazovku s ruskou válečnou písní je odvaha a tu 1 * si rozhodně zaslouží, už proto, že to vůbec polistopadoví rusofobní cenzoři povolili. Jinak je ale tento pořad naprostá zbytečnost.

Nové dívky od vedle (1995) (seriál)

Seriál přímo navazující na Dívky od vedle, na Premiéře roku 1996 odvysíláno prvních cca 50 epizod. Na přelomu těchto dvou seriálů došlo k několika změnám. Odešla Fanny, Daniel, Luna a Charly, namísto nich se do domu nastěhovala Stéphanie (sestra Claire a Karen) a Adeline (kmotřenka paní Bellefeuilleové) a spolu s Gérardem si pronajali jeden volný byt. Později byla Georgette nahrazena novou sousedkou Emílií, která se rovněž bláznivě zamilovala do Marca a stala se z ní jeho nová stíhačka. V tomto seriálu oproti předešlému dostala mnohem více prostoru propagátorka košťat Pichardeauová a novou postavou je pan Ramirez, neodbytný obchodník se zbožím všeho druhu. Mnoho dílů jsem neviděl, ale ty co jsem měl možnost shlédnout jsou důstojným pokračováním předchozích Dívek od vedle, některé epizody Nových dívek byly dokonce vtipnější. Tentokrát měli diváci dokonce možnost vidět i Gérardovu kočku Danielku, o níž často básnil a dokonce s ní občas i telefonoval z recepce.:) Mé hodnocení je lepší 4 * za seriál a na pátou to dorovnám skrze diskriminaci seriálu českými TV stanicemi. 85%

Makiba no šódžo Katori (1984) (seriál)

Další klasické Anime 80. let z dílny World Masterpiece Theater, natočené na motivy knižní předlohy, tentokrát finského spisovatele Auni Nuolivaara. Seriál pojednává o osudu malého děvčete Katri, žijící na finském venkově v době, kdy Finsko spadalo pod ruskou nadvládu. Matka Katri odjela za prací do Německa, načež sotva devítiletá Katri opouští statek prarodičů a odchází na nedalekou farmu, kde je najata jako pasačka krav a mimo to zastává i další domácí práce. Příběh je to pěkný, i když z dnešního pohledu by na mnohé diváky zhýčkané akcí a moderností mohl děj jednotlivých epizod působit poněkud nudně a rozvláčně. Každopádně já mám právě takováto historická Anime o životě obyčejných lidí proletariátu rád a je velká škoda, že se tento seriál nikdy nedostal na české obrazovky. Z Anime u nás nikdy nevysílaných je toto mé druhé nejoblíbenější (hned po Ie naki ko) a proto dávám 4 * a 80%.

Mor (2005)

Skvěle natočený dokument, podrobně mapující nejen průběh morové epidemie (1347 - 1353) v Evropě, ale i léta této katastrofě předcházející a rovněž nastiňující, jaký dopad tyto události měly na dějiny následujících let. Spojení medicínských a historických faktů s hranou podobou pro větší autenticitu a přehled se povedlo dokonale. Divák má pocit, jako by ani nesledoval dokument, nýbrž historický film s doprovodným komentářem. Vše je popsáno dopodrobna, od katapultování mrtvých Mongolů přes hradby Kaffy až po zástupy Flagelantů. Přestože jsem před shlédnutím filmu přečetl neméně poutavou knihu Černá smrt v Evropě a většinu vyřčeného v dokumentu jsem již věděl předem, velmi mě film zaujal. Málokdy chválím americkou produkci, ale tento dokumentární film se jim opravdu povedl. Díky programu History, že jej odvysílali s českým dabingem. Jedinou výtku mám k tomu, že v dokumentu nebyl kromě Itálie a Anglie mor podrobně zdokumentován i z jiných evropských zemí, proto nemohu dát plný počet. 80%

Goro, bílý pes (1980) (seriál)

I když jsem tento seriál na začátku 90. let v TV sledoval a asi před deseti lety znovu shlédl, mimo nostalgie to ve mně nevyvolalo žádné hlubší pocity a od té doby jsem neměl potřebu se na Gora znovu mrknout. Celé to na mě působí jako prvoplánové citové vydírání a navíc se to strašně vleče. Možná by bohatě stačila stopáž celovečerního filmu a bylo by to daleko únosnější. Tak či tak, filmy a seriály, v nichž je hlavním hrdinou pes či jiné zvíře mě nikdy moc nebraly. Objektivně je to spíš na lepší 2 *, ale vzhledem k tomu, že tento seriál přece jen patří již mezi ty diskriminované a zřejmě už asi nikdy v televizi nepoběží, zaokrouhlím to na 3 *. 50%

Vyprávěj (2009) (seriál) odpad!

Další z řady seriálů České televize na politickou objednávku ODS se silnou antikomunistickou agitkou, mající své čestné místo v DVD kolekci každého pravdoláskaře a přemluvbáby. Seriál v podstatě vykresluje, jak si za normalizace žila pražská, prozápadně orientovaná buržoazie, ovšem s životem obyčejných lidí (kterýchžto byla většina obyvatel ČSSR) to má pramálo společného. Dle zdejšího hodnocení a oblíbenosti u diváků usuzuji, že českým manipulativním ovcím u obrazovek zřejmě nevadí povinně platit koncesionářské poplatky na lži a překrucování faktu. Aby seriál obsahoval alespoň náznaky reálií, museli by tvůrci od 5. řady, odehrávající se už po listopadu 1989, seriál příznačněji přejmenovat na Vytuneluj.