12 let v řetězech (2013)

Nečekal jsem, ze se mě takový příběh absolutně emočně nedotkne. Přerod hlavního hrdiny ze svobodného občana na řetězy svázaného otroka je nepochopitelně odfláknutý a slabý stejně jako hlavní hrdina v přímém srovnání s některými vedlejšími až epizodními rolemi. Film navíc nemá čím překvapit a je lehce předvídatelný. Silný příběh, slabé zpracování.

Barva chameleona (2012)

Vyšňupnutý šnek, smrtící utahování korzetu a orgastické zvuky vyplňující výslechovou místnost nemůžou zachránit nudnou frašku nastavujíci zrcadlo třeba i totalitnímu režimu. Bad choice Variety.

Cosmopolis (2012)

Jako kdyby mi někdo ukradl dvě hodiny života. Ne každá knižní předloha si zaslouží svého filmového bratra. Nuzná, neoriginální, neučesaná a sebemrskačská odysea.

Halleyova kometa (2012)

Pokud máte chuť na odpočinkový, prvoplánový a sympatický film, hledejte dál. Tak jako jindy můžete toužit po zakončení filmu svatbou nebo narozením šesterčat, zde držíte palce nenápadnému muži, který má nejlepší léta evidentně za sebou. Vidí svět trochu jinýma očima, nepoužívá zubní pastu Paradontax a jeho kůže drží pohromadě silou vůle (a taky díky pár kouskům izolepy). Někdy je hold těžké zapadnou mezi ostatní.

Hon (2012)

Z obyčejné přihody se vyklubal dechberoucí přilběh a z jedné večerní projekce senzační a nezapomenutelný zážitek. Tenhle lidský příběh se vám dostane pod kůži hladce jako vystřelená kulka. Když sledujete drásající posuny v životě pečovatele v mateřské školce, chce se vám z bezmoci kopat a řvát. Na druhé straně nemůžete pochybovat o společenském smýšlení nad jedním z nejodpornějších lidských zločinů. Díky organizátorům, že filmovou kopii nakonec do Varů dostali a velký sál mohl být svědkem zaslouženého standing ovation.

Iron Sky (2012)

Když se pár lidí rozhodne splnit si sen a vyprodukovat fanouškovský film o nacistech zosnujících útok z Měsíce na Zemi, jdete je skupinově podpořit do kina, protože je dobře, že takový kousky vznikají. Typ filmu, u kterého nemůžete mít vysoké očekávání, ale stejně na něj jdete. Film čerpá z pár dobrých nápadů. Ohraje se rychle, ale kvalita překvapí. Čekal jsem úchylný céčko, přišlo slušný béčko.

Klip (2012)

Záměr šokovat explicitními sexuálními scénami je zjevně jediný hloupý důvod, proč si tvůrci dali práci s produkcí takového šrotu. Nálety scén, které se monotóně valí na diváka v sekvencích příprava na party-party-porno-party, nemají, kromě okrajové ukázky vlivu disfunkčních a ignorantských rodin na chování nezletilých, co nabídnout. To je mi převratné zjištění.

Mars a Avril (2012)

Film se odehrává někdy v době na přelomu třetího tisíciletí a kromě nemutantních lidí je v něm svět vyobrazen jako v Japonsku v blízké budoucnosti. Pestrobarevná vizuální stránka se ohraje stejně jako hudba z bizarních nástrojů participujícího ansánblu. Ke konci je v ní slabý příběh doslova utopen. Hlubší rozměr filmu mi zůstal utajen.

Mazel (2012)

Málokdy mám pocit, že by ve filmu mělo padnout méně slov. Přímočarý a naprosto předvídatelný film mi nenabídl jiný pohled na vztah matka-syn. Snad jen "Medvídkovo" svalstvo, které zabírá půlku obrazu, zobrazuje, že i velký člověk může být v jádru malinký jak hrášek. Ovšem pokud někdo snad čeká, že získá soukromou zpověď kulturisty nebo náhled do jeho komunity, tak ho mohu ubezpečit, že se více dozví soustředěným pohledem na sadu činek.