RapStory (2021) (seriál)

Když porovnám s nedávným PSH, tak se není moc o čem bavit. Potenciál seriálu na několik hodin se smrsknutý jen do pár menších minut, čímž ČT ukazuje zcela nový formát, kterého je schopna, ale ono to tak funguje. Tvůrci zřejmě znali své hranice a v to spočívá ta pecka. Kronika českého rapu od klasiky po dnešní vymoženosti a novinky, které vše říkají jasně, s tím, co je zapotřebí slyšet. Heslovitě, za to jasně. Nikdo nečekal hodinové monumenty. Což je škoda. Za mě super.

Velká premiéra (2022)

[KVIFF 2022] Češi si moc nedají jiný humor a film. Zde je vše tak absurdní, že se prostě nedá nic než smát. A od toho to je. Příběh je lehce mimo, za každou cenu sranda v bizarním světle a přijde mi škoda, že to málokdo dokáže ocenit. Krobot zde natočil film, který je nás a naše kultury a je to jeden z nejsvěžejších větrů za poslední roky. Jede si své, na nic si nehraje a skoro v něm nenalézt chyby, protože jak ho chcete hledat v něčem, kde chyby nemohou být, protože v dada skoro nejdou najít. Hudba k tomu stejně tak směšná, otravná a hloupá jako ten film. Perfektní.

PSH Nekonečný příběh (2022)

[KVIFF 2022] Fanoušci útočí. Film, který má z Varů Diváckou cenu ji má za co? Za sentiment? Za sympatie? Za dokument nevím. Osobně mi onen styl vůbec neseděl. Pár nahrávek poskládaných dohromady doufající, že předá informaci s tím, že o kapele se člověk nedozví skoro nic. Jen takový náhled do toho, jak se funguje, jak se fungovalo, vzpomínání nad gulášem a pivem se svíčkou. PSH mám velice rád a mají můj obří respekt, ale kdo by chtěl vidět film a čekal by, že se dozví něco nového, tak bude asi stejně zklamán jako já. A to o nic vím prd.

Sonáta (2021)

[KVIFF 2022] Jeden z nejkrásnějších a nejzábavnějších filmů posledních let. A zase to Polsko. Příběh neautisty, který je hluchota, která jde za svým snem v nahodilosti jeho rodiny, která je uhádaná, klidná, bizarní a vše okolo. Neustále vtipný příběh, který je zrežírován s takovou lehkostí a grácií, že už se jen člověk modlí, aby se nic nepokazilo, ale s každou scénou jste ujišťováni, že se tak nestane. Našly by se chyby jako třeba hrdinova neústupnost, která někdy působí lehce hrubě, i to, že jeho osobní život není nijak happy endingový, což by nevadilo, pokud by se na to ukázal větší důraz. A taky se dalo více pracovat s motivem bratra. Nic z toho mě však nezastaví od takovéhoto skvělého zážitku. Bože, jak jsem rád. "Když jsi dokázala přijít, tak určitě dokážeš i odsud vypadnout!"

Zapomenuté světlo (1996)

[KVIFF 2022] Asi spíš chápu, proč si zrovna tohle vybral Polívka jako svůj film pro Vary. Jeho výkon je skvělý. Něžný, empatický a dobře zahraný. Film už je jiná kapitola. Víra hory přenáší. Jasně, proč ne. Ale proč jsme neustále museli čelit nelogickým a necharakterním vývojům přes to, že někdo chce kostel zrušit, pak se zatýká, pak se zapaluje nebo morduje, pak je všechno v pohodě. No jako v něčem morální eintopf. Filmu by však slušela restaurace. Už takto bylo vidět, že mnoho záběrů si skvěle hraje se světlem a nebo je jí nabídnuto mnoho krásných míst, ale film na plátně vypadal, jako by ho včera sestříhali.

Pět ďáblů (2022)

[KVIFF 2022] Takový nenápadný filmík, který ale dost originálně pojímá téma, které tu je už dlouho stejně jako s motivy. Od prvního obratu už nějak vím, kam film asi bude směřovat, ale tvůrci alespoň dokážou překvapit samotným koncem, který není v roli onoho předpokladu. Jinak dobře natočeno v hezké lokalitě bez potřeb rozumovat. Podařené.

BANGER. (2022)

[KVIFF 2022] Jsou zde dva různé názory. Jeden, že toto je povinná "četba" pro mladé a poté, že mladí se tomu vysmějou. Kdo ví? Já jako něco mezi generacemi názorů asi mohu tvrdit, že film je originálně pojat, v něčem trochu amatérský s klišé zápletkou, zajímavými styly toho, jak to odvyprávět a udělat, docela vtipný, docela milý a trpký v závěru. Asi škoda, že se více neexperimentovalo s oněmi virálními videi. Hlavní neduh byly některé herecké výkony na pomezí průjmu a případně i charakterní odchylky, kdy jednou je pohoda sellit holkám, pak je to hovno a podobně. V tomhle jsem viděl problémy. Každopádně zábava až za hrob. Banger to úplně nebyl, ale bengoro docela jo.

Hranice lásky (2022)

[KVIFF 2022] Nová česká intimita jak v čem. Pracujeme už od pohledu s novými postupy. Už to, že herci nedělají nic jiného než že prcají se vší nahotou. Trochu jsem se spolu s tím bál, že se dočkáme toho, že mobilní formát bude převládat, což je i věc, která mě na filmu primárně štvala a moc nevysvětlila, proč měli neustálou potřebu se točit a něco k tomu říkat. Chápu, kdyby se tam i víc řešil nějaký netolismus, ale ono ne. Pak už to jde rychle. Jasně to reflektuje současnou dobu a jasně to mluví o tom, co nás čeká a s čím se vypořádat. A asi chápu, že pro mnoho lidí, to bude plytké a prázdné v konci, ale jako vždy já budu rád, když se natočí skvělý český film, který má nějakou pointu a přesah. Zde jsem ho našel.

Pošetilí (2022)

[KVIFF 2022] Náročný film. Silně. Protože dokáže být strašně otravný, nelogický, únavný. Jenže vše to visí na jednom slovu, případně větě. Což je těžké. Rozumím. Chápu kohokoliv, kdo film nezkousne, ale přeci jen, je to něco, co bych někdy toužil udělat já. Neustálá změť nelogických věcí a pak to začne dávat smysl díky jedné větě. Stále to nesnaže ty otravné části a podobně, ale to už je na každém, jak to přebere. Těžký film s epickým finále.

Superhrdinové (2021)

[KVIFF 2022] Doják jak sviňa. S nějakými novinkami, s postupy ve vyprávění trochu jinak, tak trochu komedie, tak trochu drama. Nicméně sympatické jak přítulný tuleň. Jasně, že slaďák a tak trochu klišé, ale s tím do toho člověk jde. Po všech těch intelektuálních splachovadlech geniální vyprošťovák.