Kimssi pyoryugi (2009)

Trosečníkem uprostřed civilizace - prekérní situace, dobrý nápad. Mírně úchylné, jak už mají asi Korejci ve zvyku. Jinak dobře koukatelný film s dobrými momenty - jak vtipnými, tak "dramatickyzamyšleníhodnými". Už jsem ale viděl mnohé lepší, u kterých jsem kroutit hlavou nemusel, a to myslím i právě z asijské produkce, takže ke zdejším pochvalným ódám se s dovolením nepřidám, ale i bez ódy je možno pochválit, což činím.

Dohodnuto (2007)

Hezký holky, stejně tak hezký až trochu naivní příběh, někdo může být blahem bez sebe, jak se nám tu otevírá rozbor dvou rozdílných náboženství, ve kterém jde stejně nakonec hlavně o lidi a jejich povahy, jiný může říct (já, já, já!) že je to vlastně o ničem. Taková jiná romantická komedie, než jsme obvykle zvyklí, mám chuť dát i ještě o jednu hvězdu víc.

Rodinná oslava (1998)

Opět jeden silný snímek ze Skandinávie. Moje počáteční pochyby se velmi rychle rozptýlily, mistrné rodinné drama v kontrastu s ostatními víceméně netečnými hosty. Snad jen "dramatická kamera" mi občas spíš vadila, ale jinak můžu jenom chválit.

Saw: Hra o přežití (2004)

Mezi hororo-thrillery velmi vysoko si stojící snímek. I když samozřejmě stvořit kvalitu v podobném "béčkovém" žánru není nic jednoduchého. O sérii Saw jsem moc nevěděl a vždycky jsem to bral jako nějaký Texaský masakr motorovou pilou. Vzhledem k tomu, kolik vzniklo za pár let dílů a jaké mají hodnocení, žádná sláva to jako celek asi nebude. Ale začátek je na tom velmi slušně. Je to napínavé, je to zneklidňující. Je to místy brutální, ale to k žánru patří a oceňuji, že se v nechutnostech nějak přehnaně záměrně nepiplá. Základní myšlenka, co všechno je člověk ochoten udělat pro přežití své či svých blízkých ve vypjatém momentu, je náležitě podána a je vždy podobně silná ve všech filmech či hrách. Místy nějaké nelogičnosti by se objevily. Protože nechci prozrazovat cokoliv z děje, nebudu kritizovat chvílemi retardované chování některých účastníků ke konci. Závěrečný zvrat přišel, ačkoliv bych možná radši, kdyby nebyl, ale zase to dalo snímku další rozměr. Takže ano, není to bezduchá vyvražďovačka koupající se v litrech krve, jak jsem si vždy představoval, něco v tom je. A "Ztracený" Emerson se na takového pošuka krásně hodí.

Casino (1995)

Výborně zahraný film s mafiánskou tematikou. Dokonale vygradované od začátku až k rychlému akčnímu závěru. Bohužel nemůžu hodnotit lépe, protože tříhodinová délka je na mě v tomhle případě prostě moc a vzhledem k té dokonalé gradaci mě první řekněme hodina vůbec nebavila.

Překonat sám tisíce mil (2005)

U asijských filmů si člověk musí zvyknout na většinou trochu zdlouhavé dialogy. Takový běžný příklad může být: "Okakura přišel navštívit svého otce." "Cože? To Okakura přišel navštívit svého otce?" "Ano, on přišel navštívit svého otce." "Takže on je jeho syn?" "Přesně tak, Okakura je jeho syn." "A říkáte, že ho přišel navštívit?" "Je to tak, přišel ho navštívit. Přece jenom je to jeho syn." "Hmmm...." Člověk si na to zvykne a alespoň mu nic neuteče. V tomto filmu je to přivedené obzvlášť k dokonalosti, když Japonec přijíždí do Číny, cokoliv řekne, překládá tlumočník Číňanům a pak zase jemu zpátky. Když si člověk připadá, že už mu je nejhůř, dojde k tomu, že tlumočník neumí tak dobře japonsky, proto ještě volají další tlumočnici, které to všechno zopakují a ona jim to přeloží. Z tohoto důvodu má film asi pět vět a trvá 107 minut :-) Ale teď beze srandy - Zhang natočil opět film, na který se dá dívat, sledujeme drama otce hledajícího na poslední chvíli cestu ke svému nemocnému synovi, musí kvůli tomu vycestovat, potkat pár osob a zažít několik prozření. Jako bonus kakající chlapeček, což jsem ještě v žádném filmu neviděl, ale zase tak moc mi to nechybělo.

Sbal prachy a vypadni (1998)

Velice dobrý scénář, krásně propletené vztahy jednotlivých skupin se závěrečným vyvrcholením. Obzvlášť před 15 lety, kdy film vznikl, to byla určitě bomba. Styl humoru a vůbec pojetí filmu mi hodně připomínal některé Tarantinovy filmy, i když spíš jako chudší příbuzný. Nenudil jsem se přesto ani trochu.

Mrtvá nevěsta Tima Burtona (2005)

Tak skvělé, jak by zdejší hodnocení naznačovalo, mi to zase nepřijde. Technicky je stop-motion animace velmi povedená. Ale hlavně zpočátku mi karikaturní podoba lidiček vadila a vzpomněl jsem si na některé večerníčky v podobném stylu, ze kterých jsem měl bolení hlavy a noční můry, ale časem jsem si trochu zvykl, i když nebylo to pro mě to pravé. Hudba dobrá, příběhově normální, vtipy mě na zem neskládaly, žádný zázrak. Z těch pár animáků, co jsem viděl, se tohle u mě řadí k horší části, studium ale pokračuje.

Ať vejde ten pravý (2008)

Vůbec to není špatný film. Na to, že se jedná o horor, to kupodivu není trapná lekačka nebo vybíječka, ale on to úplně čistokrevný horor samozřejmě není, tohle je posunuté o kus dál. Herecké výkony mě zase až tak neosnily, nicméně kus práce naopak zastane výborná hudba. Ve Švédsku se zadařilo. Nepočítám-li epizodu s nakaženou paní, která byla celá taková nějaká divná. Tři až čtyři hvězdy.

Hana a její sestry (1986)

Princezna Leia dobrý :-) No to jenom tak na okraj... Woody Allen umí mezilidské vztahy dobře vykreslit, ve filmu jsou zvláště propletené a dialogy jsou pěkně propracované. Hlavně mě zaujala asi nepřekvapivě linie, ve které hrál sám Allen. Před pár lety bych asi film znuděně vypnul, za pár let v krizi středního věku z něho budu zcela odvařenej, momentálně jsem kdesi na půl cesty.