V českém znění (2021) (pořad)

Extrémně zajímavý projekt. Hovory o zákulisí dabingu jsou vždy skvělé téma, tenhle pořad/podcast má navíc přijatelnou stopáž (klidně i čtyřicet minut, většinou půl hodiny) a na výběr hostů ani témat si zatím nemůžu stěžovat. Skvělá zábava. 80%.

Endeavour - Konečná (2021) (epizoda)

Překvapivě temné (hodně) a navíc se to odehrává v zimě, která to všechno samozřejmě ještě prohlubuje. Pochmurná atmosféra, skvělé osobní linky vyšetřovatelů, působivé herecké výkony a jeden z nejlepších dílů vůbec. Takhle skvostný díl snad ještě nebyl.

Maigret - Maigret ve škole (2002) (epizoda)

Další Maigret s nádhernou a zároveň nádherně pochmurnou atmosférou. Malá vesnička, ve které může být vrah každý, všichni to navíc jsou sympaťáci a způsob, jakým Maigret k případu přijde, je taky moc pěkný. Opět příjemná detektivka s výtečným Cremerem (a nejen jím) a příjemnou stopáží.

Devadesátky (2022) (seriál)

Naprosto skvostná záležitost. Stylová detektivka se strhujícími dialogy, která umí šponovat napětí, jako nic jiného, obzvláště epizody 4 a 5 jsou v tomhle skutečně... inu, skvostné. Vynikající scénář (Ondra Vetchý!), úžasná atmosféra, geniální herci (neskutečný Michal Novotný jako Jonák, typově přesní orličtí vrazi, Sokol, Finger), krásné propojení s 1. oddělením (zejména v posledním díle), se kterým je to mimochodem minimálně na stejné úrovni, možná ještě lepší. Klenot, ke kterým mám jen několik drobných výtek - rozklepanou kameru (která se do té doby prostě nehodí), trestuhodně málo prostoru pro Alberta Čubu jako Mrázka (také přesného) a rozjezdovou první epizodu, která je skutečně o něco slabší oproti perfektnímu zbytku. Neskutečná jízda, kterou si rád dám kdykoliv znovu. Druhou sérii prosím! V ČT letos už asi těžko bude něco lepšího. 9,5/10.

Dalgliesh (2021) (seriál)

Britská tvorba je mi velmi blízká, a tak vím, že Angličané o své národní klenoty při převádění na plátno či obrazovky pečují výborně, ale v době, kdy je adaptace sprosté slovo, je to prostě příjemné. Při sledování nádherných exteriérů a interiérů se můžete kochat také parádní kamerou a zručnou režií od převážně zcela neznámých, ale zato poměrně zkušených lidí. Herecké obsazení se taktéž vydařilo, Roy Marsden je sice v roli Dalglieshe naprosto nepřekonatelný, ale Bertie Carvel je velmi příjemná volba. Takhle dobrá a poctivá detektivka tu už pěkných pár let nebyla. Všechno si tady krásně sedlo, a proto bych z případného pokračování měl opravdu velkou radost. Předlohového materiálu je navíc v zásobě více než dost, a proto by byla zatracená škoda ho nevyužít, určitě bych ale uvítal delší stopáž, ne asi úplně o délce šestidílných marsdenovek, možná by stačila stopáž o délce celé hodiny, nebo naopak děj natáhnout do celé další epizody. Takhle jak to je, to samozřejmě není nutně špatné, ale to závěrečné odhalení prostě vždycky tak nějak vyplyne samo od sebe a určitě by stálo za to, dát vyšetřování větší prostor. 8,5/10.

Endeavour - Hodiny (2021) (epizoda)

Ještě lepší než minule. Neřeší se tady hovadiny 21.století, neoplývá to tentokrát ani jinými blbými kecy, ubylo temnoty, přibylo humoru, herci hrají na sto procent a já si tuhle poctivou detektivku s až příliš mnoha zápletkami vážně užil. Tenhle způsob mladého Morse vážně stojí za to, ačkoliv na nejlepší díly z prvních řad to nemá ani náhodou, pořád to stojí za pozornost. Tentokrát jsou ty čtyři hvězdy skutečně velmi silné. 8/10.

Boba Fett: Zákon podsvětí (2021) (seriál)

Po skvělé druhé sérii Mandaloriana jsem se na Bobu Fetta docela těšil, a to i přesto, že k mým oblíbeným postavám se nikdy neřadil (tatík byl lepší). Že to ovšem po dějové stránce bude taková nuda, to jsem tedy vážně nečekal. Celkový dojem z nezajímavého seriálu zachraňují jen epizody číslo 5 a 6, které, jak už víte, jsou pokračováním Mandaloriana a Boba se v nich prakticky neobjevuje. A o to smutnější právě je, že je těch zbývajících pět dílů úplně o ničem. Temuera Morrison v titulní roli je víc, než cokoliv jiného, naprosto nezajímavý a necharismatický a za akčního hrdinu ho rozhodně (již) považovat nelze. Děj je utahaný, prakticky nic zajímavého se v seriálu po celou dobu neděje (stále hovoříme o těch pěti epizodách řešících hlavní zápletku) a ty záživnější momenty tady reprezentují pouze flashbacky v prvním díle a závěrečná honička ve třetím. Co naopak chválím, je vizuál. Má to parádní westernový feeling a krásnou kameru, Star Wars jsou v tom pořád vidět i cítit (ty osmdesátkové – atmosféra je prostě zachycena perfektně) a nechybí výtečný soundtrack, ten je navíc dokonce ještě lepší, než v Mandovi. Při sledování jsem se ovšem opravdu bavil jen málokdy, přesto jsem se nevzdával, a věřil, že alespoň finále bude důstojné. Místo toho jsem dostal lov na tatooinskou godzillu. Neni nic krásnějšího, než zjištění, že celý seriál směřoval právě k tomuto momentu, ač mu nic nenasvědčovalo. Z vizuální a technické stránky jsem tedy z Boby naprosto nadšen a dvouepiodní odbočka s Mandem je zcela perfektní (a za 10/10). A právě ta může za to, že nakonec celý seriál hodnotím o něco lépe. A zatímco na nového Manda se těším, bez další řady Boby Fetta bych se klidně obešel. 6/10.

Maigret - Maigret a hubatá služka (2002) (epizoda)

Další díl na jedničku. Nádherná podívaná plná úžasných a kouzelných dialogů hlavní dvojice. Opravdu skvostný herecký koncert, navíc v příjemném prostředí a v příběhu zajímavém od začátku až do konce. Maigret se vrací na vrchol. a to je jenom dobře. 90% v rámci série.

Vídeňská krev - Temnota na vzestupu (2021) (epizoda)

Opět vynikající. Výborný případ, parádní finále, skvělý průběh vyšetřování, tradičně fantastická dobová atmosféra. Nemám co vytknout. Z tohoto seriálu se opravdu stává skvělý detektivní klenot a já se vůbec nebráním další sérii. 85%.

Poisson d'avril (1954)

Geniální, nezapomenutelný a báječně zábavný minivýstup Louise de Funése. Skvělý Bourvil v hlavní roli a v jednom ze svých kvalitnějších filmů. Sympatická zápletka, povedený humor, prostě překvapivě povedená a nápaditá francouzská komedie, která má sice přepálenou stopáž (což je škoda, prostříhání by jí prospělo), ale přesto se na ni krásně dívá. Z8bavná a skvěle obsazená záležitost. Sice to není nic, co potřebujete nutně vidět, ale pokud se řadíte k fanouškům Louise, tak musíte! 75%.