Pí a jeho život (2012)

Pekné obrazy a nápaditý príbeh. Ale nemôžem sa zbaviť pocitu, že je to z veľkej časti postavené práve na tých panorámach. Digitálne zvieratá taktiež urobené výborne, ale boli mi až neprekonateľne proti srsti, nech už sa tvorcovia a grafici snažili o akú chceli reálnosť. Oplatí sa vidieť, rozhodne je to film hlavne pre veľké plátna a obrazovky. Výkon vlastne neznámeho hlavného herca bol fajn, len čo keď je tak hrozne nesympatický. A rozvahy o bohoch ma tiež veľkým oblúkom minuli. Na tento film sa mi vlastne len príjemne pozeralo. Veľký pôžitok pre oči. Inak nič.

Lincoln (2012)

Pokludná atmosféra pracuje vcelku dobre, postavy rozprávajú a rozprávajú, riešia a riešia, hádajú sa a dohadujú a to všetko na pozadí jedného historického obdobia, s jednou historickou postavou v popredí. Nič fascinujúce však film neprináša a dosť možno začne nudiť, no ukazuje aspoň pekné kulisy, na ktorých si iste pár ľudí dalo záležať. Chápem ale prípadných nadšencov, pretože téma je celkom atraktívna a spracovanie nie je vôbec zlé. Ja, ako človek, ktorý životopisné filmy príliš nemusím, som spokojný s tým, čo som videl, ale k filmu samotnému som ostal chladný.

Velmi nebezpečné známosti (1999) odpad!

Účel filmu? ...Ok, beriem, že niektoré filmy sú bezúčelné, ale tak teda účel predlohy? Aká je vlastne cieľová skupina? A vlastne, je mi to jedno. Toto bol jeden z najumelejších filmov, ktoré som kedy videl. Ozaj strach a hrôza, a čo sa deju týka, no veď to každému musí varovné svetlo zasvietiť v hlave, okamžite po prečítaní obsahu filmu.

Hodinářova svatební cesta korálovým mořem (1979)

Tu a tam sa zjavil vtip s veľkým V, avšak mnohé možnosti ostali zapadnuté a nepodarené. Vinu prikladám dobe a vtedajšiemu spôsobu chápania žánru, možnostiam, alebo štýlu herectva. Je to také celé drevené, tvorcovia sa to snažia vtipne ohýbať, ale stále je toto dielo len deska z dreva a nanajvýš ju môžu zlomiť. Je to tak svojsky komické - s istou dávkou nadhľadu, ale z opačnej strany sa na to dá pozerať ako na ukážku, ako sa to robiť nemá. Záleží na človeku, pre mňa hneď po úvodných titulkoch bola najväčšia výzva to nevypnúť, ale prekonal som sa a som celkom rád. Videl som zase niečo "iné" a v akom zmysle, to už nech si preberie každý podľa seba.

Až vyjde měsíc (2012)

Zaujmú už úvodné titulky a potom každá scéna za scénou. Malý Skrillex a jeho, povedzme, putovanie, bolo romantické, vtipné a poetické. Je to, dá sa povedať, o problémoch detí v dospeláckom svete a ich úniku k svojej realite. Z tohto pohľadu sa strácajú všetky drobné nezrovnalosti a pokiaľ niekomu aj napriek tomu ostane rozum stáť - napríklad nad tým, ako sa tam ošahávajú dve malé decká - nie ste určite sami. Moonrise Kingdom bojuje na všetkých frontoch a vie, ako udrieť, ak chce zanechať hlbší dojem.

Atlas mraků (2012)

Tak nakoniec sa neviem rozhodnúť, či je to veľkolepý film skôr kvôli tomu, aký je, alebo kvôli tomu, aký je dlhý. Je to totiž v niektorých smeroch inovatívne, alebo odvážne, no zároveň mdlé a trpké. Nič sa tam naplno nemôže rozbehnúť, pretože ďalší príbeh to svojou povahou zbrzdí, alebo opačne. Aj keď je vidieť, že jednotlivé príbehy gradujú zhruba rovnakým tempom, sú občas skoky medzi rovinami ako prechod zo studenej do teplej vody. Zaujímavé je, že čo sa dá k Atlasu namietnuť ako mínus, môže byť zároveň aj plus. Záleží od pohľadu a od diváka. Ja som podľa všetkých tých rečí a humbuku okolo toho čakal niečo viac, aj keď sa rozhodne nemôžem sťažovať na to, čo som dostal. Knižnú predlohu som čítal a tak celkom aj chápem, že tvorcovia spravili, čo len mohli. Čo sa hercov týka - potlesk, ale H.Berry je strela mimo.

Madagaskar 3 (2012) odpad!

Týmto dielom hodili tvorcovia značku Madagascar do koša. Aspoň pre mňa. Po slabej dvojke otrasná trojka. Neviem si ani predstaviť, že by som to musel pozerať až do konca.

Amazing Spider-Man (2012)

Treba sa prekúsať povinným začiatkom plným déja vu a postupne sa na povrch začne drať nový film. Ten ale nie je až tak amazing, ako to sľubuje názov. Tak či tak sa mi to páčilo o niečo viac ako predošlá pavúčia séria. Mám dojem, že SpiderMan tu je vystihnutý o niečo bližšie komiksom.

Nadějný rok (2011)

Keď tu vidím nespokojné komentáre, musím o to viac trvať na svojom hodnotení. Síce na komédiu je tam vtipov pomenej, ale dobrou náladou to človeka nakazí či chce, či nechce. Úsmevné je to od začiatku do konca a nevadí, že si pri tom neroztrhám bránicu. Tiež sa mi páčilo, že každý z hlavnej trojky mal ako tak rozobraný, naznačený, ukázaný svoj súkromný život, každý iný, s apelom na iné hodnoty a postoje a názory, pri ktorých sa každý k rovnakým problémom zachováva inak. Na jeden film tam toho teda bolo natlačeného celkom dosť a nad tým všetkým naháňačka za vtákmi v krásnej prírode. Nedokážem nájsť veľa záporov. Zabudnite na komédiu, z ktorej sa budete plieskať po kolenách a pripravte sa na veselú cestu s ďalekohľadom na krku.

Vetřelci dávnověku (2009) (seriál)

Krásne si tvorcovia a zástancovia predhadzovaných mimozemských teórií vedia otočiť všetko vo svoj prospech. Občas to je tajomné a dáva to aj nejaký hlbší zmysel, podnet k zamysleniu, inokedy je to na silu zrekonštruovaná kopa absolútnych výmyslov, ktorým by sa vysmialo aj malé decko. Čo je však dôležité, že na tom nezáleží, lebo človek pri sledovaní vidí skutočné veci, stavby, pamiatky, o ktorých sa niečo dozvie a na vrch dostane porciu konšpirácie, ktorá ľudí proste baví.