• Krátkometrážní

Indio 2 - Vzpoura (1991)

Toník opět nezklamal. Je to trasher, o tom žádná, ale jeho filmy (alespoň co jsem zatím viděl) neurazí, protože dokázal sehnat více peněz, než další italští kolegové a filmům vtisknout jisté kouzlo a punc profesionality. Zde je nám představena dlouho hledaná spojnice mezi Michaelem Jordanem a Lou Gossettem Jr., a sice Marvelous Marvin Hagler, který se postaví do čela rebelujících rudochů v průměrném dobrodružném špektáklu z džungle. Jen noticku na závěr, nesnáším, když v rámci gradace trvá závěrečný souboj nesmyslně dlouho. Zde se hora svalů a zelený baret postaví pupkatému postaršímu holandskému podnikateli, ale trvá mu to hodinu, než ho přemůže a to má dokonce několikrát namále. Připomnělo mi to Modlitbu smrti s Kosugim, kde Sho jak vycepovaný Ninja Assassin dostával půl hodiny na budku od hospodskýho rváče.

Kam tě den zavede (1991)

Neobjektivní hodnocení přidávající minimálně 1* navíc si tento snímek zasloužil díky mé slabosti pro romantizaci životních lůzrů a lidí na okraji, Wax trax tričku Lary Flynn Boyle, oblíbenému songu, který film otevřel i zavřel a hlavně sympatické snaze o prevenci a výpověď . Je nutno poznamenat, že u snahy také zůstalo...

McBain (1991)

"Naše děti žvýkají kakao a jejich oči jsou matné." To, že český překladatel soustavně zaměňuje koku za kakao filmu vyčítat nemůžu, ale vyčítat mu můžu, že je vskutku slátaninou, která navíc nemá ani šťávu a nepobaví. Jak píše choze, tak mcbain je skutečně velmi podobný FIFTY FIFTY, jenže se narozdíl od něj bere vážně a má větší ambice (Walken, rozpočet, výprava...). Můžeme v něm sice vidět celou řadu známých tváří z různých typů produkce (Walken, Alonso, James, Ironside), ale všichni jsou vlastně statisti, nikdo z nich se pořádně nezapojí do akčních scén, jen se procházejí či v případě Jamese postávají naolejovaní někde v koutě. Na Walkenovi je vidět, že je mu chvílemi trapně, roli zřejmě přijal, protože měl akutní nedostatek peněz na kakao. Nakonec bych vzpomenul jednu konverzaci ze skečů MontyP, kde prodejce zvoní u každého domu: "Co nabízíte ? Komunistické převraty. Vezmu si jich tucet ! "

Mise spravedlnosti (1991)

Bohužel podprůměrné karate béčko z ranných 90´s, což je sice můj celkem oblíbený "žánr", ale tenhle zástupce kulhá. Jako největší slabinu vidím Chada McQeena, nic ve zlém, ale tomuhle poměrně dost malému a počínající bříško nosícímu Italovi toho drsňáka nevěřim. Ještě ke všemu to všechno na úkor Cynthie, která je v podstatě pouze naivní support. Takovej karate Watson. Plusem by mohl být Carradine, jenže nalejme si čistého vína, nějakej fyzickej výkon těžko očekávati a zlý úsměvy a úškleby chrlí ve své standardní kadenci. Naopak každého béčkofila jistě potěší menší role Johna Fujioky (archetypální hodný asijský stařík např. z Amerického ninjy, tentokrát zlý !!) a samozřejmě Professora Tanaky (Subzero z Běžícího muže). Martial law neurazí, ale žádnej zázrak to není. Jo a ten text distributora je poněkud mimo...

Peklo chtíče (1991)

Plytký noir s rádoby mysteriózní zápletkou netáhne z vod televizního průměru vůbec nic...ani obsesivní záběry na Sherilyn Fenn v retro pin-up plavkách, což zřejmě za vrchol filmu považoval i tvůrce galerie v tomto profilu. Nicméně erotiku zde nehledati, spíš ztráty paměti, flashbacky a pár psychoušů, kteří projevy své nemoci kočírují k rádoby překvapivému finále.. Je pravdou, že příliš tomu nepřidává ani poměrně zlý český dabing II. ligového VHS labelu FINE productions.

Pirát Prince (1991) (TV film)

Celkem vtipný dobrodružný film ze staré anglické školy (chudší příbuzný k Silverově návratu na ostrov pokladů a jiným podobným kouskům). Viděl jsem jej někdy na začátku 90. let v české televizi, takže děj si pamatuju jen velmi matně. Dobrotivý pirát Jack Prince (britský seriálový herec James Hazeldine) se vyskytuje na nějakém karibském ostrově, kde vládne zlý guvernér, Prince dá hnutím osudu dohromady nesourodou partu lidí a pak s guvernérem vysmějou. Tuším, že jde o nějaké osvobozování otroků.

Poslední zápas (1991)

Koukat se na Poslední zápas dá, ale oproti predispozicím je to přeci jen zklamání. Uvažte: solidní a neotřelý béčkový nápad, italsko-americká produkce, béčkové obsazení jak víno (Silva, Napier, Borgnine, pro mě dosud neznámá kopie Roberta Daviho Oliver Tobias a samozřejmě oscarový herec Martin Balsam) a k tomu kombinace akčňáku, invazivního filmu a WIP, srdce trashera musí plesat. Bohužel to nefunguje až tolik, jak by mohlo, zejména kvůli občasné hře na vážnou strunu, která ale vzhledem ke zmíněným predispozicím vůbec není na místě.

Přežít (1991) (TV film)

Velmi originální a zábavný crossover noirové krimi a komediálního fantasy hororu z produkce HBO, jenž si už za to funkční skloubení dvou rozhodně se nepotkávajících žánrů zaslouží nadprůměrné hodnocení. Třeba příjezd detektiva na sídlo páně Amose jasně upomene Hluboký spánek, přičemž Phil Marlowe po cestě jednorožce rozhodně nepotkal. Zní to obskurně, ale kupodivu film opravdu šlape, a to i díky očividně si to užívajícímu ansámblu. Zejména pro Warda byla ta hučka s děsnou kravatou ušitá na míru a mladá Jullianne Moore ve své zřejmě první větší roli jako femme fatale splňuje vše, co se od postavy tohoto typu očekává. Sice televizní béčko, ale roztomilé a zvládnuté s velkým gustem. P.S. VHS vyšla pod názvem PROKLETÍ, nicméně přímo v dabingu je film titulován jako PROKLÍT.

Sulle tracce del condor (1991)

Dobrej Martino. I přes jasnej ústup kvality oproti rané tvorbě stále dokazuje, že v háječku taliánských trasherů hrál hodně vysokou hru. Zde opět jeho kmenový herec jedné dekády, toporný Daniel Greene v roli Marka Lestera (tribute???).

Šogun Mayeda (1991)

Možná, že moje hodnocení není úplně objektivní, ale mám jistou slabost pro kostýmní dobrodružné příběhy ze středověku. Tady se navíc pěkně prolíná japonská kultura se samuraji s evropskými rytíři a šlechtici, příběh se odvíjí v rozmanitých a fajnových lokacích a navíc poměrně silné herecké obsazení - Kosugi, Lee, Mifune (ten jen krátce) a Rhys-Davies (prohnaný Maročan El Zaidan). V roli prince Yorimuna se představuje syn Kosugiho Kane. Příjemná zábava na odpoledne a vidět to o nějaký ten pátek dříve zřejmě nebudu váhat ještě 1* přidat.