Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Krátkometrážní
  • Animovaný

plakát

Skinheadi v USA: Vojáci rasové války (1993) (TV film)

Nakoukání do amerycké nazi kultůry na obědnávku slavnoj HBO. Dokument nekomentuje, neinscenuje, autoři prostě jen natáčí, co se děje kolem nich a nic úplně šokantního nečekejte, nesnaží se navíc o komplexní pohled, jak by mohl naznačovat název, ale vše se motá jen kolem jedné skupiny nácků z Alabamy. I oněch 50 minut v této vybrané společnosti je ale až dost. Film nicméně zvolenou formou naprosto nenásilně, zkrátka jen dáním prostoru zúčastněným, krásně demonstruje dementnost, průstřelnost a neobhajitelnost daného světonázoru. A také mimoděk odhaluje, že kořeny extremismu mohou spočívat i v zanedbané mládeži a jak zásadní moment života je, čím se obklopíte v tomto citlivém věku vzdoru, zvláště pokud jste vyděděnec odnikud. Pokud, tak jako já, zbystříte, když se partička polonahých chlápků, co spolu juchá na hromádce někde na farmě v lese, vymezuje proti gayům, tak Vás asi nepřekvapí, že řada mladíků z Aryan National Front následně svého Führera obvinila ze sexuálního obtěžování.

plakát

Jak se slon bál očkování (1966)

Do roku 2020 za 3*, aktuálně za plný počet. Evapetra: Z čeho přesně vyplývá, že slon byl dospělý?

plakát

Poslední ninja (1983) (TV film)

Vcelku sympatické naivní béčko, které rozhodně nezapře svůj televizní původ. Akce málo a poněkud amatérské, příběh prostinký, ale jisté kouzlo film má. Potěšením je pěkná várka béčkových ksichtů, Richard "potřebujeme blonďatého záporáka" Lynch, "potřebujeme hodného Asiata" Mako a také Michael Beck, který mi utkvěl hlavně jako Swan z Hillovo Warriors. Sluší se také zmínit, že je to jedna z prvních reflexí ninja tématiky v americkém filmu. U nás uvedeno na ČT v roce 1994.

plakát

Tendre et perverse Emanuelle (1973)

Klasika tohoto trash typu a Franca zvláště. Teoreticky to podle coveru či propozic vypadá zábavně a skandálně, ale ve skutečnosti divák dostane jen příšernou nudu, v tomto případě navíc i docela krotkou. Počátky spolupráce Franca a jeho múzy Liny Romay. V ČR vydal pod č. 059 obskurní label EVI (Euro Video Film Praha) se slovenským rychlodabingem.

plakát

Nebezpečné pátrání (1989) (TV film)

Opravdu to není na TV produkci zlé a po shlédnutí dokumentu Night Stalker můžu říci, že se film i celkem věrně drží reality. Na druhou stranu Nebezpečné pátrání žádnou svou složkou nijak nevybočuje z vod televizního průměru, což je zejména s ohledem na atraktivní téma škoda. V ČR uvedeno v roce 97 na TV Prima (Premiéra)

Závody na pláži (1992)

Nechci se vymezovat proti "bikini" filmům jako celku, ale i u tohoto bizarního subžánru prdlých komedií o mladících jedoucích někam do ráje spoře oděných děvčat na dovolenou existují lepší a horší filmy (viz též Bikini Carwash, Bikini Summer, Bikini Shop, Spring Break, Hot Splash aj.). Bohužel Bikini Beach Race vydaný u nás na VHS (Davay) patří k té skupině horších. Na tenhle žánr naprosto přepálená stopáž, vcelku nesympatické osazenstvo, spousta vtipů prkenných i v rámci žánru....

plakát

Smrtící zásah (1997) (TV film)

Achtung. Díky coverům a fotkám, žánru akční, který je úplně mimo a účasti italského iron mana Claudia del Falca může Smrticí zásah působit jako pozdní příspěvek do pokladnice devadesátkových karate filmů. Opak je pravdou. Smrtící zásah je sice prostinké, ale pořád pouze drama, o klukovi, co byl dobrej v nějakým kickboxu, ale začal fetovat a klesnul na úplný dno. Je to italský béčko a ještě televizní, ale jistou atmosféru film má a Italský filmaři byli vždycky dobří v sociálních komentářích a tvrdosti vyznění, což se maličko odráží i tady. Dnes už zapomenutá VHS rarita.

Vášeň není hra (1992)

Další zapomenutá rarita z víkendových lechtivých večerů na Nově. Je to samozřejmě amatérská blbina, která se tváří hrozně fatálně, když si protřelí harcovníci nejrůznějšího hardcore porna taky jednou zkusili trochu normální film. Byť nikdo z nich úplně nezapře svůj filmařský "původ", je to vlastně v rámci žánru docela ok. Je taky trochu úsměvné pro každého, kdo se kdy alespoň okrajově setkal s fenoménem Rocco Siffredi, vidět tohle monstrum v roli naivního nevinného mladíka, který se nechá využít od staršího manželského páru.

Z rovnováhy (1988)

Já jsem rozpolcen. Tohle pozdní giallo totiž sleduje osudy svého českého a anglického distribučního názvu, kdy kvalita filmových složek zásadně kolísá a rovnováha se nedostavuje. Originální a působivé momenty střídají ty amatérské či dokonce nudné, například York je v hlavní roli ucházející, ale Pleasencův inspektor je někdy až směšná karikatura. Přesto všechno ale stojí za vidění, právě i pro fanoušky žánru, kterým toho kromě několika pěkně zpracovaných trademarků gialla (většina vražd) nabízí nové a originální momenty (obrácená práce s pointou) nebo určité milníky (v podstatě rozloučení se s legendární Edwige Fenech).

Zuřící řeka (1996)

Nemůžu tomu filmu upřít pozitivní naladění, taková jistá béčková pohoda z toho úplně sálá a zúčastněný si to nepokrytě užívají, hlavně starší kopie Armieho Hammera, Emile B. Levisetti, jehož záporák je strašně libovej. Přes tohle všechno je to ale stále ultralevné céčko, které nabízí jen pár topless scén a jinak nudnou nemotornou akci, na druhou stranu obsahuje slušnou dávku vtipu a nadsázky. Jsem na vážkách, ale nakonec ty tři hvězdy v rámci žánru dám. U nás vydal na VHS Davay.