Zátah: Vykoupení (2011)

Bohové to byla sračka...jako vim, že to má bejt akční nátěr, ale když ona ta akce prostě postrádá smysl a smíchaná s tupým předvídatelným scénářem těch neakčních míst vytváří vražedně debilní kombinaci. Jo, jedna za úvodní vstup komanda a jedna za toho neutahtelnýho týpka v hnědým triřku a odpravení šéfa. Ale jinak je to prostě prázdný, prázdný, prázdný...poprvé jsem po 30 minutách málem usnul a podruhý měl v půlce chuť to vypnout. Nakonec proklikáno do konce.

Rozčarování (2018) (seriál)

Po první sérii skoro maximum. Pravda, trvá tomu asi tři díly, než se dá dohromady "tým" a Bean se zbaví prvotní otravné zápletky se svatbou. Pak už fungují samostatně jak díly, tak i ústřední příběh. Selhává to akorát někdy v ústředních vtipech (mejdan na hradě), ale nahrazují to perfektní drobné vtipy vpravené na okraj, které je kolikrát problém zachytit. Potěšilo vzpravení modernějších prvků do fantasy prostředí (věštecká koule a středověká policie) i využití kamery - hlavně pohyby kolem hradu jsou super. K maximu tomu vlastně chybí jen propojenější příběh, protože první série je jen takovým rozjezdem.

Rychlejší než smrt (1995)

Čistá esence archetypu cesty osamělý střelkyně za pomstou. Šachová partie smrti s prostým vědomím, že hlavního zmrda musí člověk dostat vlastní hrou podle vlastních pravidel, protože on si je taky tvoří po svým. A když vám některý hlášky a scény zůstávaj v paměti i dvacet let poté, co jste to viděli prvně, tak níž než na maximum jít nemůžete;-)

Kačeří příběhy (2017) (seriál)

Původní Kačery mám rád dodnes, i když nepatřili k mé top toho, co se od Disneyho kdysi vysílalo a co jsem si ráno o víkendu nahrával na VHSky. K remakům a restartům přistupuju poslední roky s rezervovaností, protože za prvé kolikrát skoční mizerně, za druhé mi to přijde už jako taková rutina, že když nemají tvůrci nové nápady, tak oživí něco, co už ve sklepě chytá roky prach. Viděl jsem první screeny z tohohle, hrklo ve mě přesně někde mezi napětím a zděšením. Pak jsem si pustil na Yotube znělku...a pouštěl si ji až do zblbnutí. Delší pilot pak už zpečetil skutečnost, že tahle záležitost je naprostá bomba. Kačeři si zachovali všechno, co bylo krásné na původním seriálu a přenesli to s citem a přitom plnou aktualizací do dneška. Navíc jsou komplexnější a spousta toho, co v původních existovalo "tak nějak" bez hlubšího zdůvodnění, tady nabírá pevnější obrysy a už to není jen sbírka samostatných epizod bez centrální linie. Má to hloubku, má to šmrnc, neztratilo to nic z původní bláznivosti a krásně to složilo tým postav, které se prakticky bez omezení můžou vydávat do světa nebo světů, jak je zrovna nálada nebo jak okolnosti donutí.

Panoptikum Města pražského (1987) (seriál)

Původní cyklus s Marvanem mě nikdy moc neoslovil, ač proti Vacátkovi nic nemám, působil vždycky hrozně pasivně. Adamíra dodává eleganci, nadhled, vtip, šmrnc i trochu té akčnosti. Díky zachování sestavy včetně občasného Mrázka má pátračka i trochu větší záběr, takže tohle si můžu pouštět furt a neomrzí to. Jediné, co to kazí, je dost stupidní úvodní písnička.

Černá listina - Sutton Ross (č. 17) (2018) (epizoda)

Jak střelit celou sérii do hlavy během několika vět. Je znát, že tvůrcům zbývá zřejmě jen jedna sérka, tak nastartovali model "nějak do spláchnem".

Prokletý ostrov (2010)

Knihy, filmy i seriály tohohle typu (tedy twistovky) mají problém, že jejich architektura je za dobu jejich používání hrozně čitelná. Takže se dostanete do sanatoria, kde všechno vypadá hrozně dokonale a zabezpečeně, všichni se vám snaží zdánlivě vyjít vstříc, ale ve skutečnosti můžete dělat úplný hovno. Nemáte totiž bouchačku, nedostanete se k informacím a vlastně každý krok končí zdí. V momentě první zmínky o majáku je to jako v adventuře, kdy získáte předmět, který je vám celou hru k prdu, ale budete ho potřebovat někde ve finále. Kdyby to bylo málo, nevinně se tvářící osoba vám předá stručný vzkaz a je jasné, že bez ohledu na to, co a jak se bude dít, chvilku před koncem přijde vlna "všechno je jinak" a ta se může opakovat pomocí jedné věty, scény nebo něčeho dalšího ještě tolikrát, kolikrát se to bude hodit. Což o to, ona pointa není marná, ale je to na ni hrozně tlačený a vyzněla by perfektně jako hodinová epizoda seriálu, tady se hrozně ztrácí a motá sama do sebe.

Kafe & Cigárko (2017) (seriál)

Když jsem na to narazil, trochu jsem si odfrkl ve stylu "zase Doležalová". Ne, že bych proti ni něco měl, ale v krátké době třtí podobá původního tématu je trochu moc. Pravdou ale je, že jsem z původního blogu četl asi dva články a knihu neměl v ruce vůbec, takže jsem si po drobné úvaze vyplněné prvním dílem řekl proč ne. Hele, ono to není vůbec marný...první díl je možná trochu nejistý, ale Steindler je super a závěrečný dueů s Vagnerovou je jednoduše nádhera. Tandem těch dvou holek funguje i nadále, takže zatím spokojenost.

Na mušce - Nice Face (2018) (epizoda)

Ta celková linie a vývoj jsou sice cca od půlky odhadnutelné, ale hrozně se mi líbí zaměření na běžnou úředničinu a starosti MI5 místo vystupování high-top špionů. Dialogy jsou super, nenucené vtipy fungují, scéna ranního brifinku i pasáž ve vile jsou boží.