Walter Mitty a jeho tajný život (2013)

Ak má mať film u mňa úspech musí mať aj napriek zvýšenej fantasy hladine istú základnú štruktúru. Takže tento vymodelovaný príbeh od Bena Stillera stroskotal, hneď v základných princípoch. Jedine čo naplnilo žáner tohto filmu bolo ponúknuté dobrodružstvo a výprava do vzdialených kútov sveta. Akceptujem aj krkolomné pozmeňovanie vodítka, či hlavnú pointu prestať, len v živote snívať, ale naozaj život prežiť. Nedokážem, ale prekúsiť banality ako búchanie kufríkom žralokovi po hlave, tak ľahko prejdené kilometre na skateboarde, kŕmenie afganských patriotov mamičkiným koláčom - to všetko je znechucujúce a devastujúce. 20%

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Našliapnutý potenciál z prvej časti Hobita nevzrástol, ale ani neklesol. Ostal symetrický zachovaný s občasnými vrcholovými scénami odkrývajúcimi svornosť či odvahu, ale aj slabšími momentami prinášajúcimi nedostatky. Mojím "slnkom na nebi" sa stala prítomnosť herečky Evangeliny Lilly, ktorá v spleti bojových momentov vytvorila nezabudnuteľnú elfskú bojovníčku. Zlúčenie jej pôvabu a chladnokrvnosti stínať hlavy si získalo môj ucti hodný obdiv. Najúspešnejšia dávka akcie prišla pri úteku trpaslíkov, ktorý počas plavby divokou riekou s elfmi vytvorili maximálnu obrannú súhru a dokázali tak odolať zjavnej prevahe nepriateľa. Najviac mi však chýbalo zapojenie do akcie obrovského a majestátneho kožomeniča Meddeda. Musím sa priznať, že na tento okamih som čakal od kedy som ho zbadal, no nestalo sa tak. Oslabene pôsobil aj záverečný pretiahnutý dialóg medzi drakom a hobitom. Napriek všetkému P.Jackson stále kraľuje v kruhu tohto fantasy sveta. 80%

Komorník (2013)

Zbytočne natiahnutá minutáž a vŕtanie sa vo viacerých problémoch naraz vyznelo príliš nudne. Namiesto dôkladného životopisného podania komorníka dej skáče hore dole od osudu syna k osudu otca, až sa z filmu stáva propaganda na odkaz M.Luthera Kinga. Ak to malo vyzerať ako film malo to mať podobnú formu ako film Divoký Django, alebo Farba citov. Nakoniec najtrápnejšie použitá fráza bola, keď černoch hovoril černochovi neger. 10%

Prohnilá země (2014)

Pri sledovaní tohto filmu som mal pocit, že som ho už videl. Tento nedostatok možno pripísať viacerým chybám sprevádzajúcich tento film. Spomeniem napríklad scenár, ktorý ľahkovážne prezentoval ako uloviť zločinca na stranu zákona a jeho následná odplata, či vyziabnutá a ustráchaná akcia. Dosť nesymetricky pôsobilo niektoré zapojenie hudby do kľúčových momentov ako v prípade vykrádanie sejfu, keď celú činnosť sprevádzala hudba a tiež občasné prerušenie atmosféry vsunutím zbytočných záberov ako v prípade prenesenia sa z poza múrov vezenia do prírodnej krásy. Herci síce hrajú a čas plynie, ale zážitok z filmu neostáva takmer žiadny. 50%

Nevyřízený účet (2013)

Konečne thriller ušitý presne pre mňa. Nemá síce prepracovanosť hviezdneho Ch. Nolana či Q.Tarantina, ale svojou jednoduchosťou smelo vykročil z radu náročných filmov a tým roztrieštil stereotypnosť, ktorá v poslednej dobe dáva do popredia kvalitu filmu podľa nápaditosti režiséra a vložených investícií. Statham navyše bez akej koľvek podpory známych akčných hrdinov skvele zapadol do rodinného príbehu. Motív, ktorý z otca robí ochrancu svojej dcére, ma tiež nadchol viac ako inokedy. Už neraz som vzdal hold filmom s priemerným hodnoteným na tomto portáli, spomeniem napríklad Killer elite, či Killer Joe a tak to robím presne aj teraz. Ako verný fanúšik Stathama a "nenáročnej" oddychovej formy prevedenia dávam 90%.

Dávám tomu rok (2013)

Spojenie romantiky a humoru je takmer bežné, ale ak sa k tomu pridá pestrosť vulgarizmov a irónia, vzniká nefalšovaná zábava. Nevyčerpateľná téma o páre dvoch mladých ľudí tento krát ostala zakliesnená v tuneli, a cúvanie z neho sa neobišlo bez komplikácií. Manželstvo každopádne nie je sranda a ťažko sa na neho hľadá recept. Kopec bláznivých dialógov a situácií prekonal pohovor u poisťováka, ktorý im výborne asistoval a radil. Takže jeho múdra veta k situácií, keď ostanete závislí na prístrojoch " My sme práve odpojili tetu... teraz máme aspoň voľnú zásuvku pre lampu" Humor ako bič.70%

Konzultant (2013)

Konečne sa Ridley Scott vrátil z "bláznivej dovolenky" späť a podobne ako vo filme Americký gangster si zobral na mušku jednoduchosť a silu príbehu, ktorá bez podpory efektov a akčných hrdinov v čisto klasickom prevedení odhalila charakter a vlastnosti ľudí. Táto rovnica, keď chamtivý advokát spadol do vlastných sračiek a nestal sa z neho hrdina, ale naopak došlo k odhaleniu jeho úbohosti a neschopnosti mi tento krát ozaj sadla. Výsledok bol jasný, ženy vedia byť neskutočné mrchy a kto ma veľa chce mať ešte viac. Famózne vyznelo zapojenie každého herca do úzkeho kruhu intríg, kde takmer každá rola je vyrovnaná. Jasne hlavnú rolu dostal M. Fassbender, no u mňa svojou postavou a výkonom najviac bodoval B.Pitt a hneď po ňom ženské herečky Cruz a Diaz. Zostarnutá Diaz podala asi svoj najlepší herecký výkon. Škoda momentu, že práve spomínaný Westray (B. Pitt) sa stal obeťou smrtiaceho strojčeka, ale pevne som veril, že vopred spomínaný teoretický výklad sa bude realizovať. Je to film z dielne, pri ktorom nesmiete stratiť ani okamih a ktorý dokonale a pri tom reálne podáva celý životný príbeh, čo niektorým nemusí inklinovať. Ja dávam zaslúžených 80%.

Gravitace (2013)

Začnem tým najlepším čo ma vo filme oslovilo a to je dokonalé vytvorená ilúzia vesmíru. Na tomto si teda dali autori ozaj záležať a každý moment či pohyb v beztiažovom stave ma nadchol. Obeťou sa však stáva priemerný výkon hercov a slabá nápaditosť pri zrode príbehu. Zhruba od polovice, keď Ryan Stone ostane napriek svojmu amaterizmu sama kormidlovať svoj osud k úspechu, dochádza k prehnane nadsadenej dávke šťastia a film sa rozpadá ako odpálená ruská družica. Taktiež zvolená hudba občas pôsobí ako keby som bol čerstvo namydlený nejakou omamnou látkou, ktorá otupila moje zmysli natoľko, že to načo sa pozerám pôsobí skutočne nudne a nezáživne. K najlepším filmom roka by som to určite neradil, ale je pozoruhodné čo všetko sa v tom vesmíre deje, na všetkých tých družiciach a staniciach a čo všetko dopadne naspäť na našu malú zem. 60%

A dost! (2013)

Dobra práca ženskej režisérky N.Holofcenter tento krát slávila úspech. Skvele otvorila dvere do reality a rafinovane použila prevažne problém postihujúci prevažne mladých ľudí s názvom láska, ktorý zviazuje a zraňuje srdce zaľúbeným. Aj keď je ľahko predvídateľné čo sa bude diať, sú momenty ktoré sú trefné, ktoré pobavia či vzbudia myšlienku zamyslieť sa nad sebou. Jednoduchosť je v tomto filme nepriehľadnuteľná, ale zároveň vynikajúcim únikom z pomedzi premnoženého výskytu filmov s trikmi a efektmi. Kamera to celé pekne zachytáva a herci pred ňou hrajú ako keby to bolo naozaj. J.Gandolfini napriek svojej nie príťažlivej postave perfektne zvláda emociálne role, takže škoda, že už nie je medzi nami. Za mňa 70 %.R.I.P. J. Gandolfini

Thor: Temný svět (2013)

Bohužiaľ žiadne prekvapenie sa nekonalo a tak ako aj v prvej časti tohto mytologického príbehu kreativita tvorcov stroskotala. Film znova trpí príliš tmavým prevedením s rýchlou a "neslanou" akciou až miestami strácate prehľad. Kým sa dej odohrával na Asgarde a iných útrobách sci-fi svetov tak to ešte stojí sledovať, ale ako náhle sa Thor dostane na zem, zavesí si kladivo na vešiakovú stenu a pomätený vedec svojimi paranormálnymi palicami dokáže všetko napraviť nastáva deštruktívny scenár. Takéto varenie jednou vareškou v dvoch hrncoch mi absolútne nechutí. Radšej by som prijal poriadny súboj s perfektnou príšerou, ktorá sa z iného sveta dostala na zem. Štúdio Marvel chce možno vyhovieť širokej škále komikových fanúšikov, ale pokiaľ budú takto prezentovať Thora, obávam sa že úspech nedosiahnu a to som nadšenec Iron mana, Hulka a podobných blockbustrov. Za mňa nespokojných 50%.