• Krátkometrážní

Mulholland Drive (2001)

Na rozdíl od Lost Highway je zde celý příběh vysvětlen naprosto jasně a úplně. Jenže zkrátka způsobem, který dělá nám, běžným filmovým divákům, problém...

Dlouhý víkend (2005) odpad!

Proč jsem se na to vůbec díval...

Volver (2006)

Od začátku filmu jsem si říkal, jak mistrně dokáže Almodóvar spojit vtipné scény s vážnými tématy, ale čím dál víc mi docházelo, že si z toho dělá legraci celou dobu :) Film byl pro mě vtipný i v místech, která se tvářila vážně. Tím nechci odradit ty, kteří se rozhodli film opravdu vážně brát, těm je film totiž určen také - a v tom je právě to mistrovství ;)

Old Boy (2003)

Původně jsem si myslel, že nechám film bez hodnocení, ale nakonec to dopadlo takto. I přesto, že se mi film "nelíbil" - poprvé v životě jsem se setkal s filmem, který šel za hranici toho, co já jsem schopen přijmout. Přesto přiznávám, že je to geniální dílo.

Luk (2005)

Můj první Kim Ki-duk. Před filmem jsem byl upozorněn, že je z Kim Ki-duků nejslabší. Pokud je to pravda, mám se ještě opravdu hodně na co těšit. Gradaci filmu bych popsal jako jedno rameno paraboly (to, které se nachází v levé horní čtvrtině soustavy souřadnic) - ze začátku poklidně se rozvíjející příběh začíná od půlky prudce stoupat a na konci překračuje hranici skutečného - směřuje k nekonečnu. K ostatním komentářům zde na csfd: Ve filmu není ani stopa pedofilie (vysvětlil bych, ale musel bych spoilerovat, a to nechci), a kdo tvrdí, že konec je vykonstruovaný, tak film nejspíš vůbec nepochopil. A znovu opakuji, že se moc těším na další Kim Ki-dukovy filmy, rád věřím tomu, že jsou ještě lepší.

Dvojí život Veroniky (1991)

To je nááádhernej film. Úžasná Irène Jacob a spousta malých zázraků.

Bratříčku, kde jsi? (2000)

Jsem si naprosto jist, že tohle je typ filmu, který se mi s každým dalším zhlédnutím bude líbit víc a víc. Teď už jenom čekat, při kolikátém zhlédnutí (a jestli vůbec) přibude pátá 'vězdička. A přečtu si Odysseu :)

Rabbits (2002)

První, co mě při sledování Rabbits napadlo, je absurdní drama. Několik postav (převlečených za králíky) je uzavřeno v místnosti. O něčem se baví, ale jejich dialogy nedávají smysl. Pak mi ale došlo, že jde o něco víc - jde (i u králíků i u diváka) o strach z neznámého. Atmosféra je navíc ještě zahušťována různými zvuky a typickou Badalamentiho hudbou. Abych citoval ze Sloního muže: People are frightened by what they don't understand. Čemu nerozumím, toho se bojím. A nebo se tomu můžu smát - ale sitcomový smích na "nejnepatřičnějších" místech působí také děsivě, protože vlastně nevíme, čemu se ti lidi smějí. Rabbits si užijete zejména, pokud jste silnými Lynchovými fanoušky, a to nejen proto, že jde o maximální podivnost v lynchovském stylu, ale také proto, že série se hemží konkrétními odkazy na jiné Lynchovy práce.