• Pohádka

Podařená kvítka (1972)

O filme uz padli poznamky - nebudem pridavat. Ale v jednom z hodnoteni boli hlavni protagonisti oznaceni ako "naprosto nezajimavi, necharismaticni herci"! Uff, tuto bledu tvar museli prilis dlho prazit u mucenickeho kolu! Mozem uznat, ze niektore trochu (pre mna) menej zazivne pasaze ma donutili ubrat hviezdicku - to hej! Ale oznacit jedneho z najpopularnejsich hercov ZSSR ako necharizmatickeho, tak to ma dorazilo. Len zo zaujmu by som sa celkom rad od autora dozvedel, ktori herci su v jeho hodnoteni charizmatickejsi a zaujimavejsi. Na tento film sme museli ist do kina namiesto vyucovania. A hoci v ramci takychto akcii neboli vzdy premietane najputavejsie filmy, tak tento film som si zapamatal na dlhe roky a dnes ho mam na DVD aj BluRay Prepacte, ale musel som!

Ten, kdo tě chrání (2001) (seriál)

Gulas - dobre premiesany. Mne osobne nevyhovovalo, ze serial nema vyrazne dominantnu hlavnu postavu. Vela postav, ale malo dominantne nosnych cez cely serial. Hodil som ho na disk a az bol kompletny, zacal som pozerat. Az do polovice druhej serie - potom som to vymazal. Na duo Lisbon/Jane to nema.

Labyrint (2014)

Virtualne sekvencie boli na dnesnu dobu pomerne ploche - az na skoro uplny zaver minimum "eksn". Ale vzdy sympatickejsie, lebo keby to bili robili amici, tak by z toho boli virtualne demolicne a vypalnicke orgie. Takze radsej takto. ... Dej v realnych podmienkach mal viac napätia, nez ten virtualny. Velke plus boli sympaticki herci, predovsetkym tinejdzeri. A pes bol na zozranie. _____ A pro pos, dojmy su aktualne, dnes to islo na FilmMania v madarcine. A asi este pojde. Takze, kto ma satelit, ci ine nemenovane kablove media, moze pozriet v programe.

Monte Carlo Baby (1951)

Jo, jo! Audrey Hepburn v ulozke ukricanej, neurotickej, "jesitnej" hereckej hviezdicky. Aj za tych maximalne 5 minut, co je na platne (displeji, obrazovke, ... :) sa mi oplati tento film pozriet. Nerozumiem po francuzsky, tak ani neviem, o com to je. Inu nahravku nemam, co robit. Ale patri to k temer kompletnej zbierke filmov mojej najoblubenejsej herecky.

Záhada hlavolamu (1993)

4 hviezdicky nostalgie. Vsetko tu povedali ostatni predrecnici. Takze len sam za seba - na Slovensku to Sipkami az tak velmi nezilo, ale ja som mal v 67-68 roku, v dobe druheho Foglarovho boomu 9 rokov, a osobne som to "zral" aj s navijakmi. Parada! Niektore reedicie velkych zositov komiksov Sipiek v cestine som zohnal v PNS (novinove stanky), par ich vyslo v slovencine. A potom prisla "rekreacia ROH" v Luhacoviciach s rodicmi. A tam v PNS na kolonade "sirokouhle vydanie komiksov " Rychlych Sipov: Zahada hlavolamu a Stinadla se bouri. Boli ilustrovane "Zelenacom" Markom Cermakom. Knihu som nemal moznost citat, tak to bol pre mna klenot, ktory mam zalozeny medzi mojimi vzacnostami dodnes. Tento film je z vizualnej aj dialogovej stranky skoro verna kopia prvej knizocky tohoto vydania. Je to fajn, len ma to jeden problem - pozeral som ten film s mladezou z nasej rodiny a ti mladi sa v tom stracali. Pri tej dost roztahanej stopazi by nebolo skodilo urobit nejaky uvod, aby aj divaci neznali problematiky dokazali pochopit charaktery postav. Takto je to film ktory ocenia naozaj len divaci znali veci, ti ostatni asi maju problem pochopit, o co ide a preco. Co tak zamiesat v uvode vycuc prvych pribehov Rychlych Sipov? Este vzdy dufam, ze raz sa niekto podujme na tu obrovsku ulohu a natoci serial o Rychlych sipoch od prvych pribehov az po "Stinadla" v kvalite podobnej napr. Cetnickym humoreskam. Pan Foglar by si to zasluzil!

Zelená míle (1999)

Mam rad scifi. Tento film na scifi spociatku nevyzera, ale je - aspon nieco take, ako fantasy. Jedna vec mi zrazila hodnotenie o dobru polovicu - namiesto trochu tajomnej liecitelskej magie, podanej v style anglickych filmov 60 rokov, mi vrhlii do ksichtu roje prvoplanovych americkych vciel, ci ovadov. Slaby efekt, ktory cely styl filmu totalne podkopal. Mozno sa to ludom naucenym na bombasticke vybusne US efrekty moze pacit, ale mne nie. Sorry, na Shawshank to nema. Okrem toho, pocitacova grafika vo filme je mi odporna. Smejd. To na klasicke Bondovky, ci Belmondovky jednoducho nema!

Neúplatný (1967) (seriál)

Na Filmboxe som objavil serial mojej skolopovinnej mladosti "Cimarron Strip", ktory som s mojim otcom pozeral zhruba zaciatkom 70-tych rokov na Viedenskej televizii pod nazvom "Der Marshall von Cimarron". Mili, sampaticki herci ako aj cely styl serialu. Spravna davka akcie, romantiky a humoru pre celu rodinu. Zial ukonceny pre koliznu konkurenciu predcasne. V obsadeni hore sa zabudlo uviest hned v uvode jednu z hlavnych postav, Dulcey Coppersmith v podani Jill Townsendovej. Taka zlata mysicka. Mala mat v tom poradi cestnejsie umiestnenie.

Příběh rytíře (2001)

Uuuch! Naco tie skarede komentare? Toto je rozpravka! A celkom dobra. Ci ceski statisti cucia do kamery som si ani nevsimol, lebo ma celkom zdrapila ta sympaticka tlupa idealistov. Idealistov je dnes velmi malo, co je velmi smutne. Idealisti robia svet lepsim a ich nedostatok vo svete je zufaly. A tuto sa to idealizmom uplne happyendozne len tak hmyri. Prijemne pozeranie, mne osobne jedine (za to u mna minus hviezdicka) vadia ti Queeni. Trochu to nabura ten celkovy poeticky dojem filmu. Kvalitna muzicka podporujuca akcne sceny, ci slzenie na zaver by bola bodla. Zachovat atmosferu. .............. A co proti rozpravkam? Pri rozpravke musis citit a tmosferu a neanalyzovat. Ako deti sme sa strasne tesili, ked na zaver rozpravky princ zabil draka a utal mu vsetky hlavy. Sadizmus - a za co? Zato, ze sa ten chudak sedmohlavy zamiloval do princezny? Ved ju mozno ani nechcel zozrat, len si trochu ... pokochat sa. Tento film je ferovy, dobri su dobri, zli dostanu po prdeli a ta romantika! Fnuk! I love it.

Ostrov pokladů (2012) (TV film)

Pisem tento komentar asi po 5 minutach, co som tento film nahodou naladil na satelite. Teda ziaden komentar k hercom a spracovaniu, ale len k technike kamery. Ja osobne mam rad kameru z ruky, ked ma za ucel vtiahnut divaka do bezprostredneho deja, dodat ten spravny live smrnc. Ale tocit kamerou z ruky vsetky ! zabery pocitujem ako nesmierne otravne. Aj zabery na dlhe ohnisko, teda tele su tocene z ruky a obrazom to mava poctivo na vsetky strany. Mam miestami pocit, ze sa ani nepouzil kamerovy stabilizator (alebo velmi jednoduchy a lacny) takze to neustale kyvanie zaberov ma dost vzalo. Naviac - kameramanova zaluba v neustalom amaterskom zoomovani je vyslovene desiva. Ja by som takto sfusovanu kameru nedozazal ospravedlnit ani v studentskom dokumentrnom filme. Kym pisem tento komentar, dialogy filmu pocuvam v pozadi a som pevne rozhodnuty po poslednom pismene vstat a prepnut na dalsi kanal. A pro pos - tie dve hviezdicky su len preto, ze v zozname hercov je uvedeny Donald Sutherland.

Četníci z Luhačovic (2017) (seriál)

V celkom pozeratelnych US-Kanadskych serialoch (Castle na zabiti, Mentalista, Murdoch, Sue Thomas ... ) vyzdvihne zbor sympatickych hercov aj niektore menej zazivne casti na slusnu uroven a vytvoria v divakoch pocit sympatii a pohody. V tomto seriali nie! Neviem, s kym mam sympatizovat, dvaja titulni hrdinovia a ponemceny Zednicek to akosi nezvladaju. Kym inde sa vytvoria aj urcite medziludske vztahy medzi protagonistami tak tu sa ludkovia tak nejako stretavaju a odchadzaju, no a ked nahodou prileti niekto, kto ma "stavu" ,doda potrebny "riz" a zacnem s nim sympatizovat, tak bum - hned ho odstrelia! Bol si dobry, id do prde*e! A hned tam vrazia magora z ktoreho ma brucho boli. A este jedna vec ma srdi, ale extremne. Viete, za sociku tu bol taky for, ze: "Otvorim radio - Breznev, otvorim noviny - Breznev. Uz sa bojim otvorit konzervu!" Dosadte si namiesto Brezneva gaya.