Bílý bílý den (2019)

Komorný, severanský, naturalisticko-realistický film plynúci veľmi pomaly, ako ostatne aj čas v krajine ohňa a ľadu, ktorý má dve veľmi silné a originálne scény, (minimálne) pre ktoré sa film určite oplatí vidieť.

Dokonalá vražda (1998)

Thriller, ktorý sprostredkúva opojné, mysteriózne až priam magické vibrácie dotvárajúce výborný celok. Viggo Mortensen je tu geniálny, a to až do podoby, v ktorom máme pocit, že film je skutočne o ňom. Diváci, ktorí vedia niečo viac o Viggovi, musia oceniť jeho výber/osadenie do tohto filmu. Zrejme totiž neexistuje trefnejší variant.

Expedice: Džungle (2021)

Tri hviezdičky za tú motiváciu točiť v dnešnej dobe, žiaľ, už akýsi subžáner - dobrodružný film. A tiež za osviežujúce "puns". Prečo "iba" tri hviezdičky? Odpoveď možno redukovať na dve slová - zelené plátno.

Jáchyme, hoď ho do stroje! (1974)

Jedna z popredných, nezabudnuteľných československých komédií. A MUST-SEE. Netreba sa nechať odradiť starším ročníkom. Naopak - skôr by sa mohla súčasná tvorba, aspoň v prípade komédií, inšpirovať tou niekdajšou. Nejde tu totiž o nostalgiu, ale o EVERGREEN.

Lovec démonů (2001)

Film s vysokým potenciálom, ktorý však nebol naplnený. Asi takto by sa jednou vetou dal charakterizovať film s Matthewom McConaugheym v hlavnej role, ktorý rozhodne nie je tak predvídateľný, ako to naznačujú niektorí tunajší pseudogéniovia. Iste, jedna z viacerých point môže byť zrejmá už po chvíli. Napriek tomu však film ostáva pútavým v celej pasáži a prekvapí, dokonca možno viackrát. Na záver už len jedna myšlienka - ak by tento film natočil Nolan, bol by to možno ďalší z nezabudnuteľných mindfuck filmov.

Kobry a užovky (2015)

Vysoko pozerateľný film s brilantnými, presvedčivými hereckými výkonmi o bratskom vzťahu medzi sťa by úspešným, povzviechajúcim sa podnikateľom a jeho nepodarenom, no hlavne nenapraviteľnom náprotivku. Originálne, uveriteľné, miestami vtipné a rozhodne nie nudné. Čoraz viac a viac ma takéto kúsky českej a slovenskej produkcie utvrdzujú v tom, že nie len že vieme konkurovať západnej tvorbe - vieme ju aj predčiť (aj napriek menej známym menám a nižšiemu rozpočtu, ktoré vnímam ako prevalentné dôvody niektorých používateľov tejto platformy na “horšie” hodnotenie).

Zátopek (2016) (TV film)

Elektrizujúci dokument o jednoznačne najlepšom športovcovi Československa, ktorého olympijský rekord v podobe zisku troch zlatých medailí z 3 rôznych bežeckých disciplín nebol nikdy prekonaný. Zátopek je legenda, ktorá žije a inšpiruje svojou čistotou, vytrvalosťou, nezlomnosťou či obetavosťou aj po smrti. Azda jedinou nevýhodou dokumentu je jeho kratšia pasáž, ktorú však snáď úctihodne doplní biografický film s rovnomenným názvom od rovnomenného režiséra (v čase vydania tohto komentára zatiaľ nevidený).

Čas zabíjet (1996)

Film, ktorý naštartoval hviezdnu kariéru Matthewa McConaugheyho, ako sám píše vo svojej autobiografii. Film, v ktorom si vydobil rolu advokáta chudobných. Rolu, ku ktorej vnútorne dlhodobo inklinoval, o čom svedčí aj jeho štúdium práva, ktoré však zanechal, aby zahviezdil práve vo filmovom priemysle...Niet sa preto diviť, že mu tento film skutočne sadol, ba dokonca ho Matthew, ako vtedy snáď ešte len "zelenáč", sám na svojich pleciach posunul o úroveň vyššie. Bez ohľadu na americký právny systém a niektoré patetické/filmové úniky, ktoré v realite nemajú so súdnou sieňou nič spoločné, ide o jeden z popredných snímkov na tému advokátskej profesie. A aby som nezabudol, nástup Kevina Spaceyho, ako súpera v role prokurátora, je tu absolútne fenomenálny.

PPPíter v Afrike (2018) (seriál)

Dávno som sa tak dobre nenasmial pri sledovaní inak pútavého dokumentu s trefnou naráciou bez slovnej vaty. PPPíter je talentovaný a charizmatický (nielen) youtuber a aj keď tomuto dokumentu môže niekto vyčítať manko profesionality, vzhľadom na povahu seriálu a inú umeleckú hodnotu, ktorú prináša (humor, humor a ešte raz humor), je to absolútne pochopiteľné a prehliadnuteľné. Skvelé, ešte si prosím!

Nikdo (2021)

Asi by som nemal byť sklamaný, keď sa mi namiesto očakávaného thrilleru dostalo v celku slušnej komédie. Ibaže som to nečakal. Po sľubnom rozbehu mal však tento film na viac ako iba na bezduchú rezačku v štýle (na tejto platforme už spomínaného) Johna Wicka či Deadpoola, ktoré ladia aktuálnym trendom. Škoda, že keď dnes máte chuť na kvalitný, neobyčajne "obyčajný" film, nie assvengerovku, pseudokomédiu či film s témou homosexuality, je treba siahať v zásade (už len) po európskej kinematografii.